معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد: خلاقیت‌ها در فضای بسته فرهنگی محقق نمی‌شود

معاون جدید امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در فضای بسته فرهنگی خلاقیت‌ها و مهارت‌های لازم تحقق کافی نمی‌یابد. بدون تردید نمی‌توان فرهنگ را در تاریکخانه‌ها و گلخانه‌ها پرورش و گسترش داد و فرهنگ به فضای باز، نسیم باطراوت و آزادی نیاز دارد. نسیمی که بتواند محیط فرهنگی را شاداب حفظ کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر سیدعباس صالحی روز سه‌شنبه در مراسم تکریم و معارفه معاونان امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه فرهنگ می‌تواند تفسیرهای مختلف داشته باشد، افزود: با این تفسیرها، رویکردهای مختلفی بوجود می‌آید. برخی، فرهنگ را در یک کالای فرهنگی و گاه در چند کالای فرهنگی محدود می‌بینند، در حالی که فرهنگ، روش و منش زندگی است و دایره بسیار متنوع و گسترده‌ای دارد. 

وی یادآور شد: بخش کتاب به عنوان بخش قابل توجه فعالیت معاونت امور فرهنگی، جایگاه اساسی داشته و دارد. کتاب هسته سخت تمدن‌سازی است. با وجود رسانه‌ها و مجموعه‌های خلق شده در حیطه فرهنگ، کتاب همچنان این فرصت را در گذر تمدن‌سازی جهانی دارد و هسته اصلی آن به شمار می‌رود.

معاون جدید امور فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: تمایلی که پیرامون کتاب وجود دارد این فرصت را ایجاد می‌کند که رسانه‌های دیگر از کتاب تغذیه کنند و از سرچشمه آن بهره‌مند شوند؛ به تعبیر رهبر معظم انقلاب، کتاب مادر تمدن‌ها و عصاره آن‌ها است و برخاسته از این نگاه است که کتاب نقش جوهری در فضای رسانه‌های متعدد و نیز در مسیر الگوی پیشرفت قرار دارد.

صالحی افزود: جایگاه اصلی وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی اجرای عمومی فرهنگ و نیز معاونت امور فرهنگی، در پرتو آن نگاه‌ها تصویر می‌شود؛ نگاهی که منش زندگی را تدبیر حاکمیت دینی می‌کند، و از طرفی به حوزه کتاب به عنوان یک عنصر ماهوی و بنیادی تمدن فرهنگی می‌نگرد.

وی توضیح داد: این نگاه در ارتقاء سطح حضور فرهنگی ارشاد و معاونت امور فرهنگی در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اهمیت پیدا می‌کند. این حضور وقتی جدی‌تر می‌شود که نگاهی جدی و سالم و با نقشه‌ای درست به حوزه فرهنگ داشته باشیم.

به گفته معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، یکی از مسایل اساسی در سالم‌سازی، نقشه امکان حضور آزادانه و فعال فکرها و خلاقیت‌های متنوع است. آنچه که به عنوان بحث آزاد اندیشی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است، نگاهی به فرصت سازی‌ها است. عرصه فرهنگ نمی‌تواند و نباید در انحصار گروه و سلیقه‌های خاص باشد.

وی افزود: فضای فرهنگی به مدد تلاش‌های اجتماعی و انقلاب اسلامی، میدان‌های وسیع انسانی ایجاد کرده که این میدان‌ها می‌توانند و باید در حیطه فرهنگ‌سازی حضور پرثمری داشته باشند.

صالحی ادامه داد: آنچه این حضور موثر جریان فعال فرهنگی را تامین می‌کند، فضایی است که بتواند به آزاداندیشی‌ها و خلاقیت‌ها آزادانه امکان حضور و بروز دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه دکترسیدعباس صالحی را به عنوان معاون امور فرهنگی خود منصوب کرد.

پیشتر «علی اسماعیلی» سرپرستی این معاونت را برعهده داشت
معاون جدید امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در فضای بسته فرهنگی خلاقیت‌ها و مهارت‌های لازم تحقق کافی نمی‌یابد. بدون تردید نمی‌توان فرهنگ را در تاریکخانه‌ها و گلخانه‌ها پرورش و گسترش داد و فرهنگ به فضای باز، نسیم باطراوت و آزادی نیاز دارد. نسیمی که بتواند محیط فرهنگی را شاداب حفظ کند.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. عماد

    تبریک به اقای دکتر صالحی و امیدواریم ایشان بتوانند معضلات رقم خورده در مسائل فرهنگی را به نیکی حل کنند.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.