واکنش سران اقلیت‌های دینی در مورد توهین به پیامبر اکرم: آزادی برای اعتلای انسانیت است نه توهین به مقدسات ادیان الهی

سران اقلیت‌های دینی ضمن محکوم کردن سخنان و اقدامات اخیر رییس جمهوری فرانسه نسبت به پیامبر اسلام (ص) تاکید کردند: آزادی باید برای اعتلای انسانیت و بشریت باشد نه توهین به مقدسات ادیان و انسان‌ها؛ نتیجه این گونه توهین‌ها تنها خدشه به اعتقادات سایر ادیان و جنگ و خونریزی خواهد بود.

کلیسای شرق آشوری تهران عصر جمعه میزبان نشست سران اقلیت‌های دینی به منظور محکوم کردن توهین به مقدسات اسلام از جمله ساحت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) در اظهارات توهین آمیز اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به دین اسلام بود.

ماجرا از ۱۶ اکتبر با قتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی آغاز شد که پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام در کلاس درس آزادی بیان به دانش‌آموزان، توسط عبدالله انزاروف جوان ۱۸ ساله اسلامگرا در حومه شهر پاریس کشته شد و انزاروف نیز به ضرب گلوله پلیس جان باخت.

مرگ پتی دو هفته بعد از آن روی داد که رئیس‌جمهوری فرانسه از اسلام به عنوان دینی “بحران‌زده” نام برد و دولت این کشور در ادامه یک مسجد در محدوده «پانتن» واقع در حومه شمال شرق پاریس را برای ۶ ماه تعطیل کرد و مکرون بر «لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام» تاکید کرد.

مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری ایران در ابتدای این نشست در سخنانی ضمن درود به روح پرفتوح امام راحل (ره) و گرامیداشت یاد وخاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم انقلاب و موفقیت دولت دکتر روحانی و همچنین آرزوی عزت و سربلندی برای ملت شریف ایران، فرارسیدن ۱۷ ربیع الاول روز ولادت حضرت محمد (ص) را به همه مسلمانان جهان تبریک و تهنیت گفت و جمع شدن رهبران اقلیت‌های مذهبی در نشست امروز را برای یک هدف متعالی که همان اتحاد مومنان است، زیبا و دلپسند دانست.

وی با اشاره به حادثه سال ۱۳۸۹ و اقدام یک فرد کشیش نما و توهین به کتاب قرآن به عنوان کتاب مقدس مسلمانان و توصیه به سوزاندن این کتاب آسمانی، این حرکت را شنیع و زشت دانست و گفت: در آن زمان «پاتریاک ماردنخای چهارم» رهبر فقید جهانی کلیسای شرق آشوری که به ایران آمده بودند، در سخنانی حکیمانه این حرکت را محکوم کرده و گفتند شاید بتوان کتابی را سوزاند اما نمی‌توان اعتقاد و ایمان مردم را سوزاند و به آن خدشه‌ای وارد کرد.

اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری ایران ادامه داد: همچنین در آن زمان نماینده وقت آشوریان در مجلس شورای اسلامی این حرکت کشیش آمریکایی را محکوم کرد.

وی با اشاره حادثه ترور نمازگزاران در مسجدی در کشور نیوزلند گفت: اخیراً یک نشریه فرانسوی اقدام به نشر مطالبی توهین آمیز علیه پیامبر اسلام کرد و در ایام اخیر نیز رییس جمهوری و رهبر، سیاستمدار و منتخب مردم فرانسه نیز اقدام به ایراد مطالبی توهین آمیز به پیامبر اکرم (ص) کرده است.

مارنرسای بنیامین، این حرکت امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه را بسیار زشت و ناپسند دانست و گفت: این حرکت دور از یک مقام رسمی و رهبر یک کشوری است که خود را متمدن و مترقی می‌داند.

چراکه این حرکت زشت در واقع توهین به همه ادیان توحیدی از جمله مسیحیان، زرتشتیان، کلیمیان و آشوریان و همه انسان‌های آزاده است.

وی ضمن قرائتی از عهد جدید رساله اول پولس رسول آیه پنج گفت: «ای برادران من، شما به آزادی خوانده شدید اما نگذارید که این آزادی به بی بندباری برای ارضای امیال نفسانی شما تبدیل شود، بلکه شما یکدیگر را خدمت کنید، چراکه تمام شریعت در یک حکم خلاصه می‌شود و آن اینکه، همسایه‌ات را مانند جان خود دوست بدار اما اگر با چنگ و دندان به جان یکدیگر بیافتید، حتماً یکدیگر را نابود خواهید کرد».

اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری ایران در ادامه با طرح سوالاتی اظهار کرد: آیا توهین به مقدسات دیگر ادیان آزادی است؟ آیا باید از آزادی سوء استفاده کنیم؟

آیا آزادی برای اعتلا و ترقی و رشد بشریت و انسانیت است یا برای تخریب و توهین و ناسزاگویی؟ انسان چقدر آزاد است؟ آیا آزادی مطلق است که به هرکار و عمل شنیعی دست بزند؟

وی ادامه داد: در حقیقت انسان آزاد مطلق نیست و از آزادی نسبی برخوردار است تا حد و حدود خود را بداند و به طور حتم آزادی مطلق تنها متعلق به خداوند است. انسان برای احترام به یکدیگر، تکریم شخص متقابل، همسایه متقابل و دین متقابل آزاد است.

مارنرسای بنیامین با تاکید بر اینکه، آزادی برای اعتیلای انسانیت و بشریت است نه توهین به مقدسات دیگر انسان‌ها، افزود: چراکه نتیجه این گونه توهین‌ها به سایر ادیان از سوی کشوری که در سازمان ملل دارای حق وتو نیز است، تنها خدشه وارد شدن به اعتقادات است و همچنین دعوت بشریت به شورش، بلوا، جنگ و خونریزی، قتل، غارت، ترور و هرج و مرج در دنیا را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به آیه ۱۲ باب هفت کتاب انجیل مقدس متا گفت: با دیگران همانطور رفتار کنید که می‌خواهید آنها با شما رفتار کنند و این است خلاصه تورات و نوشته‌های انبیاء؛ اگر دوست دارید با شما با احترام برخورد شود باید به طرف مقابل خود احترام بگذارید.

حاخام یونس حمامی لاله زار رهبر مذهبی جامعه کلیمیان ایران نیز در این نشست در سخنانی با تاکید بر اینکه، همه ادیان توحیدی مشترک هستند، گفت: پیام آنها محبت، دوستی و حفظ حرمت انسانی است و ما همه خودمان را به شکلی منتسب به حضرت ابراهیم خلیل الله می دانیم.

 

وی گفت: انسان به صرف انسان بودن با ارزش است؛ چراکه شمه‌ای از وجود الهی در خود به امانت دارد. خداوند انسان را از خاک آفریده و از وجود خود در نهاد انسان دمید. لذا هر فردی در جایگاه خود با ارزش است.

رهبر مذهبی جامعه کلیمیان ایران گفت: توهین به سایر ادیان حتی از انسان‌های عادی مورد پذیرش واقع نمی‌شود چه رسد به رییس جمهوری یک کشور، در واقع توهین رییس جمهوری فرانسه به اسلام نشانه ضعف اوست.

حمامی لاله زار تاکید کرد: به طور حتم این شیوه گفتار غربی‌ها و اهانت به سایر ادیان به اسم آزادی بیان، مورد قبول هیچ عقل سلیمی نیست. آزادی چارچوب مفهوم خاص خود را دارد و به معنای تجاوز و آسیب به دیگران نیست. اگر می‌خواهیم به خود ما و آیین ما بی احترامی وارد نشود، باید حرمت دیگر انسان‌ها و ادیان را نگاه داریم.

وی گفت: برخی مدعی هستند فرانسه کشور آزادی است و قانون اساسی نیز بر اساس آزادی است، در صورتی که آنها باید از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیاموزند.

طبق اصل ۱۳ قانون اساسی ایران اقلیت‌های دینی با وجود اینکه جمعیت زیادی ندارند اما آزاد هستند و حق رأی دارند و حتی حداقل یک نماینده در مجلس برای دفاع از حقوق خود دارند. این حق بالاتر از آزادی بیانی است که در آن به دیگران توهین می‌شود.

حمامی لاله زار اظهار داشت: خوشبختانه ما در کشوری زندگی می‌کنیم با سابقه تاریخی بسیار عظیم و با وجود اختلافات و تفاوت‌هایی که وجود داشته، در کنار هم و با حفظ حرمت یکدیگر زندگی می‌کنیم.

در ادامه این نشست پیام اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران از سوی نماینده وی قرائت شد.

خلیفه ارامنه تهران در ابتدای این پیام ضمن درود به پیشگاه امام خمینی (ره) و همچنین مقام معظم رهبری و سایر مسوولان ایرانی عنوان کرد: نخستین اصل در روابط انسانی احترام به صفات الهی و صفاتی است که خداوند به انسان داده است.

وی یکی از این صفات را عدالت دانست و افزود: چراکه خداوند عادل است و یکی از زیرمجوعه های عدالت احترام به اعتقادات و سنن یکدیگر است و اگر این اصل را حفظ کنیم و به سنن و اعتقادات یکدیگر احترام بگذاریم، صلح و آرامش در دنیا پایدار خواهد بود اما اگر ما به صفاتی که خداوند به ما داده بی توجهی کنیم و برخلاف آن رفتار کنیم و یکدیگر را همواره مورد ستم قرار دهیم، این آرامش و صلح پایدار نخواهد ماند.
سرکیسیان در ادامه پیام خود، آزادی را دومین صفتی دانست که خداوند متعال به انسان داده است و افزود: آزادی انسان محدود است، آزادی که آرامش همسایه را مختل نکند.

در پیام خلیفه ارامنه تهران آمده است: سال ۱۳۵۷ در کشور فرانسه در نوفل لوشاتو نماینده ارامنه ایران نزد امام خمینی (ره) رفته و جویای وضعیت مسیحیان پس از پیروزی انثلاب اسلامی شده است که امام نیز فرمودند هیچکس حق تعدی به حقوق ارامنه و مسیحیان را ندارد و آنان برادران و خواهران ما هستند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در همان زمان که حادثه قرآن سوزی از سوی یک کشیش آمریکایی اتفاق افتاد، فرمودند حساب مسیحیان ایران جدا از کسانی است که مقدسات را زیر پا می‌گذارند.

سرکیسیان تاکید کرده است: اقلیت‌های مذهبی ایران از گذشته جز لاینفک ملت ایران بوده‌اند و از دیرباز مسلمانان و مسیحیان همچون برادر و خواهر در کنار هم زندگی کرده‌اند وهیچگاه به دین و مقدسات یکیدگر توهین نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، سران اقلیت‌ها دینی کشورمان در پایان نشست خبری مشترک، در محکومیت بی حرمتی به ادیان؛ با امضای بیانیه‌ای نسبت به اظهارات موهن مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام انزجار کردند.

متن بیانیه رهبران ادیان الهی در پی اظهارات نابخردانه رئیس جمهور فرانسه به ساعت مقدس پیامبر اسلام از محمد (ص) به این شرح است: این روزها باز شاهد حرکتی ناشایستی در فرانسه بودیم که از سوی روسا و مقامات این کشور و حتی چند کشور دیگر اروپایی به بهانه آزادی بیان مورد تاکید قرار گرفت.

و همین امر به خیزش جوامع مسلمان در سراسر جهان انجامیده است و همراه با آنان پیروان راستین سایر ادیان نیز از چنین تحریکاتی که در باورها بروز یافته و بی ثمر بودنشان به ثبوت رسیده است ابراز انزجار کرده‌ایم.

ما رهبران ادیان الهی همراه و همگام با هموطنان مسلمان خویش اعلام می‌داریم که توهین و استهزا هیچ توجیهی از منظر آزادی بیان ندارد و صرفاً به برانگیختن خشم و نفرت بیش از پیش سایر ادیان از حرکات مذبوحانه استکبار غرب می‌افزاید.

و نیز به هم وطنان مسلمان و جوامع اسلامی در سراسر جهان خاطرنشان می‌سازیم که حکومت‌ها و دولت‌های غربی هیچ بویی از دین و ایمان و انسانیت نبرده‌اند و این طرح‌ها و برنامه‌های بی شرمانه و شرورانه‌شان را تنها در جهت اهداف پشت پرده ایجاد اختلاف و درگیری در میان پیروان ادیان عملی می‌سازند.

لذا مجدداً و مکرراً هرگونه اساعه ادب به محضر پیامبران الهی و پیامبر عظیم الشأن اسلام را محکوم می‌کنیم و اعلام می‌داریم که دنیای کفر و شرک در نهایت چاره‌ای جز تسلیم و خضوع در برابر خدای متعال و ادیان الهی ندارد

با دعای سلامتی و طول عمر با عزت مقام معظم رهبری، موفقیت دولت و پیشرفت کشور عزیزمان ایران

منبع خبرگزاری ایرنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.