فعالیت اخوان المسلمین در مصر غیر قانونی اعلام شد

دادگاهی در مصر “تمام فعالیتهای” اخوان المسلمین را ممنوع اعلام کرده است.

 

از دادگاه اداری در قاهره، پایتخت مصر، خواسته شده بود تا وضعیت اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان غیر دولتی بررسی کند. اخوان المسلمین در ماه مارس سالجاری میلادی خود را به عنوان یک سازمان غیر دولتی ثبت کرده بود.

اوایل ماه جاری میلادی دولت مصر گزارش رسانه‌های این کشور را مبنی بر تلاش دولت برای انحلال قانونی اخوان‌المسلمین تکذیب کرد.

رسانه‌های مصر به نقل از سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی این کشور گفته بودند که دولت در تلاش است که اخوان‌المسلمین را به عنوان یک سازمان غیر دولتی، غیرقانونی اعلام کند.

اما سخنگوی دفتر نخست وزیر مصر به بی‌بی‌سی گفت که وزارت همبستگی اجتماعی تصمیمی در این مورد نگرفته است.

از اوایل ماه ژوئیه که محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در پی ماه‌ها اعتراض با کودتای ارتش از قدرت برکنار شد، دولت این کشور تلاش‌هایی را برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت های اخوان‌المسلمین آغاز کرد .

تاکنون ده‌ها نفر از مقامات ارشد اخوان‌المسلمین از جمله محمد بدیع، رهبر آن به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت بازداشت شده‌اند.

در پی برکناری آقای مرسی، صدها نفر از هواداران او که اکثر آن ها از اعضای اخوان‌المسلمین هستند، در جریان درگیری با نیروهای نظامی در این کشور کشته شدند.

اخوان المسلمین در سال ۱۹۵۴ رسما توسط مقامات نظامی مصر منحل شد. اما این حزب بار دیگر در اوایل سال جاری به عنوان سازمانی غیردولتی به ثبت رسید.

اخوان‌المسلمین همچنین رسما حزب آزادی و عدالت را به عنوان شاخه سیاسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی انقلاب مردمی مصر در این کشور ایجاد کرد.

محمد مرسی رهبر این حزب توانست در جریان انتخاباتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در این کشور برگزار شد، به عنوان اولین رئیس جمهور پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به قدرت برسد.

منبع: بی بی سی

دادگاهی در مصر “تمام فعالیتهای” اخوان المسلمین را ممنوع اعلام کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.