گروه الشباب سومالی مسئولیت حمله به مرکز خرید کنیا را برعهده گرفت

گروه پیکارجویان الشباب در تماس با بی‌بی‌سی مسئولیت خود را در حمله به مرکز خرید در کنیا تأیید کرده است.

روز شنبه در یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا مهاجمان به سوی مردم تیراندازی کردند. عده ای از مشتریان موفق شدند از آنجا فرار کنند، اما عده‌ای نیز در مغازه‌ها پنهان شدند.

 

بر اساس آخرین خبرها عده‌ای از مشتریان همچنان در مرکز خرید گروگان گرفته شده اند، اما پنج نفر از آنها آزاد شده‌اند. مقام‌های نایروبی می‌گویند تلاش می‌کنند تا بقیه را آزاد کنند و مرکز خرید را تحت کنترل خود درآورند.

 

اوهورو کنیتا، رئیس‌جمهور کنیا در تلویزیون این کشور تعداد کشته شدگان را ۳۹ نفر و زخمی شدگان را ۱۵۰ نفر اعلام کرده است. او گفت افرادی از خانواده‌اش نیز در میان کشته شدگان بودند.

 

گروه الشباب که با القاعده مرتبط است، اعلام کرده این حمله را در پاسخ به حضور نظامیان کنیایی در سومالی انجام داده است. از سال ۲۰۱۱ میلادی، حدود ۴ هزار نظامی کنیایی در جنوب سومالی حضور داشته و با پیکارجویان مبارزه می‌کنند. 

 

الشباب خبر مسئولیت حمله به مرکز خرید را در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نیز اعلام کرد. رییس جمهوری کنیا در سخنان خود در تلویزیون گفت مجرمان مجازات خواهند شد.

 

پلیس کنیا روز شنبه وارد مرکز خرید شد و با تیراندازان روبه‌رو شده و موفق شد تعدادی از آنها را دستگیر کند. پنج نفر دستگیر شدند که یکی از آنها به دلیل شدت جراحات درگذشت و بقیه در بازداشت به سر می‌برند.

 

دولت فرانسه اعلام کرده است که دو نفر از شهروندان این کشور در این مرکز خرید بودند. فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه حمله روز شنبه را محکوم کرد.

 

ولیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده که بدون شک عده‌ای بریتانیایی در مرکز خرید حضور داشته و درگیر شد‌ه‌اند.

 

وزارت امور خارجه آمریکا گفت که گزارش‌هایی در اختیار دارد که شهروندان آمریکایی زخمی شدند. استفان هارپر، نخست وزیر کانادا نیز گفت دو کانادایی کشته شدند. او نیز این حمله را محکوم کرد.

 
گروه پیکارجویان الشباب در تماس با بی‌بی‌سی مسئولیت خود را در حمله به مرکز خرید در کنیا تأیید کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.