کتاب «اهمیت تعالیم حکیم سیدحسین نصر» منتشر شد

کتاب «اهمیت تعالیم حکیم سیدحسین نصر» تألیف سیدسلمان صفوی در لندن منتشر شد.

سید حسین نصر، متولد ۱۳۱۲، نوه شیخ فضل‌الله نوری، اسلام‌شناس، مترجم و شارح قرآن و استاد علوم اسلامی دانشگاه جورج واشنگتن است. حجت‌الاسلام سیدسلمان صفوی رکن‌های مهم اندیشه فلسفی و عرفانی سیدحسین نصر را در کتاب «اهمیت تعالیم حکیم سید حسین نصر» تبیین کرده است.

سلمان صفوی که پیش از این سابقه تألیف آثاری در تفسیر ساختاری قرآن، عرفان ثقلین و نقد فلسفه مدرن غرب را در کارنامه خود دارد، با توجه به آشنایی خود به فلسفه، عرفان و قرآن‌شناسی، اهمیت تعالیم سیدحسین نصر را در حوزه‌های فلسفی، عرفانی و قرآن‌شناسی را در سه فصل این کتاب استدلال کرده است.

مؤلف کتاب «تأملات فلسفی» در این اثر به معرفی ترجمه و شرح قرآن سیدحسین نصر پرداخته است و اهم تلامیذ او در جهان (که به خط او برای مؤلف کتاب فرستاده شده) را نام می‌برد. همچنین در این کتاب، بر نظر دکتر نصر راجع به ضرورت جهاد دفاعی در مقابل استعمارگران و دفاع از فلسطین و بلاد اسلامی تأکید شده است.

صفوی در مقدمه این کتاب می‌گوید: با توجه به اهمیت و تأثیر گسترده اندیشه‌های متفکر معاصر پروفسور نصر در غرب و جهان اسلام و وجود برخی بدفهمی‌ها نسبت به اندیشه‌های ایشان، این فقیر که بیش از چهل سال است با اندیشه‌های ایشان مأنوس است و بیست و دو سال (از سال ۱۹۹۶ میلادی) است که مراوده حضوری خدمت ایشان دارم و برخی ابهامات را در جلسات حضوری در لندن، مکه، قونیه، استانبول و تورنتو برایم توضیح داده‌اند و دو هفته با ایشان هم‌دم و هم‌سفر حج تمتع بوده‌ام، بر خود لازم دانستم که برخی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اندیشه ایشان را توضیح دهم و به برخی ابهامات و پرسش‌ها، پاسخ علمی و مستند دهم. برخی غربی‌ها متوجه نیستند که نصر ایرانی و شیعه اثنی‌عشری و برخاسته از خاندان ریشه‌دار علمای سنتی (شیخ فضل‌الله نوری) است و همین سه موضوع تأثیر مهم در هندسه معرفتی ایشان دارد.

صفوی معتقد است که فهم جامع اندیشه‌های نصر نیاز به دانش کافی راجع به حکمت، عرفان، تفسیر، فقه، فلسفه کلاسیک و مدرن، و فضای فرهنگی غرب دارد. برخی بدفهمی‌های موجود در ایران متأثر از عدم توجه بدین نکته ظریف است که برخی آثار نصر با توجه به نیاز مخاطب غربی و در چارچوب زبان مشترک «حکمت خالده» که مشترک بین همه ادیان الهی است، تألیف شده است (مانند کتاب معرفت و معنویت) و از سوی دیگر برخی از غربی‌ها و ظاهرگرایان ایرانی کمتر توجه دارند، به اهمیت ابعاد تأکید نصر بر «شریعت» و آنکه شریعت خود بخش مهمی از سنت الهی است.

کتاب «اهمیت تعالیم حکیم سید حسین نصر» از سوی انتشارات آکادمی مطالعات ایرانی لندن منتشر شده و در ایران از طریق انتشارات سلمان آزاده قابل تهیه است.

منبع خبرگزاری ایکنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.