تاریخ سیاسی شیعه کتاب شد

کتاب تاریخ امامیه با مروری بر ۱۰ قرن تاریخ سیاسی شیعیان دوازده امامی به قلم حجت الاسلام مصطفی صادقی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، کتاب "تاریخ امامیه" با محوریت گذری بر ده قرن تاریخ سیاسی شیعیان دوازده امامی اثر حجت الاسلام مصطفی صادقی منتشر شد. بنابر این گزارش، این کتاب مروری اجمالی بر 10 قرن رویدادهایی که بر شیعیان دوازده امامی گذشته داشته و رویکرد مطالب آن، تاریخی و با تأکید بر حوادث سیاسی است.

بی‌تردید بحث و تألیف درباره تاریخ امامیه، طرحی گسترده می‌طلبد تا همه جوانب زندگی شیعیان امامی در چهارده قرن گذشته را بررسی کند و به تاریخ تحولات سیاسی، تاریخ اندیشه، تاریخ اجتماعی و… بپردازد. زیرا شیعیان در تاریخ پر فراز و نشیب خود، با حوادث تلخ و شیرین فراوانی روبرو بوده‌اند که پرداختن به هر یک از جنبه‌های آن، فرصتی کلان و کتابی مستقل می‌طلبد.

بنابر این گزارش آنچه در این کتاب به آن اشاره شده است گوشه‌ای از تاریخِ یکی از مذاهب اسلامی و فرقه‌های شیعی است که نام و تاریخ آن با امامت اهل‌البیت(ع) عجین شده است. تاریخ امامیه که در این اثر به آن پرداخته می‌شود، در حقیقت رویدادهایی است که بر معتقدان به این مذهب گذشته نه آنکه تاریخ مذهب باشد.

نزدیکی و ارتباط مباحث تاریخی و کلامی شیعه سبب شده که تفکیک آنها از یکدیگر مشکل باشد و آثاری که در این مقوله نوشته شده نیز به این خلط دچار شده‌اند. بنابراین یکی از مشکلات این بحث، ‌افتادن در دامن مباحث اعتقادی و کلامی است.

این اثر درصدد گفتگو از معارف امامیه و عقاید امامیه نیست. چنانکه بحث از تاریخ امامیه به تاریخ امامت و ائمه (ع) نیز نزدیک است و باید توجه داشت که در این کتاب به رویدادهای سیاسی زندگانی ائمه (ع) نمی‌پردازد.از سوی دیگر، بررسی تاریخ امامیه مستلزم پرداختن به تاریخ دیگر فرقه‌های شیعه همچون کیسانیه، زیدیه و غلات نیز هست، که در این کتاب جز در موارد ضروری به آن فرقه‌ها پرداخته نشده است.

بنا بر گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، «تاریخ امامیه» مشتمل بر هفت فصل است که فصل اول و دوم آن به شناخت منابع و مفاهیم و واژه پرداخته است.فصل سوم امامیه در دوران شش امام نخست و فصل هفتم به قیام های رخ داده در این دوران را تشریح می کند. فصل پنجم رابطه امامیه با دستگاه خلافت و فصل ششم به بررسی رویداد ها در زمان دولت های: "آل‏بویه، دولت آل حمدان، دولت آل مرداس، آل باوند، دولت عیونیان، سربداران، آل کیا، مشعشعیان، دولت های امامی منطقه هند" می پردازد. فصل هفتم و پایانی نیز به تاریخ امامیه از حمله مغول تا صفویه پرداخته است.

شایان ذکر است، "تاریخ امامیه" به قلم حجت الاسلام مصطفی صادقی، عضو هیئت علمی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) در 172 صفحه در قطع رقعی از سوی نشر ادیان (دانشگاه ادیان و مذاهب) منتشر شده است.
کتاب تاریخ امامیه با مروری بر ۱۰ قرن تاریخ سیاسی شیعیان دوازده امامی به قلم حجت الاسلام مصطفی صادقی منتشر شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.