چین: مشکلی با ادیان و اقلیت‌ها نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دولت این کشور با ادیان و اقلیت‌ها مشکلی ندارد و فعالیت‌هایش در استان سین‌کیانگ، ضدتروریستی است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد: مسائل پیرامون استان «سین‌کیانگ» ارتباطی به حقوق بشر یا مذهب ندارد بلکه بحث مبارزه با تروریسم و جدایی‌طلبی مطرح است و مبارزه علیه تروریسم و افراط‌گرایی حقی قانونی است.
وی افزود:‌ در سه سال گذشته هیچ موردی از تروریسم در سین‌کیانگ رخ نداده است.
لیجیان بیان کرد: مردم با قومیت‌ها و باورهای دینی مختلف در سین‌کیانگ به‌طور برابر در کنار هم زندگی می‌کنند، از اتحاد و هماهنگی لذت می‌برند و زندگی آرام و باثباتی را پیش‌گرفته‌اند».

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه گفت: «سیاست چین در سین‌کیانگ در سرتاسر جامعه جهانی، مثبت شناخته می‌شود».
لیجیان تصریح کرد: مداخله جویی امریکا در امور داخلی چین را محکوم کرد و گفت واشنگتن درخصوص مبارزه چین علیه تروریسم استانداردهایی دوگانه به کار می‌برد و تلاش می‌کند اعتبار دولت سین‌کیانگ را لکه‌دار کند.

کاخ سفید بامداد پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا ضمن محکوم کردن آنچه که نقض حقوق بشر در منطقه «سین‌کیانگ» خوانده‌شده، تحریم‌هایی را علیه مقام‌های خارجی که در آن دخیل هستند، اعمال می‌کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای بعد از امضای این قانون، گفت این قانون، ناقضان حقوق بشر و تجاوزگرانی را که به‌صورت سیستماتیک برخی اقدامات غیرانسانی را علیه اقلیت‌های مذهبی و نژادی در منطقه سین‌کیانگ و دیگر مناطق چین انجام می‌دهد، پاسخگو می‌کند.
وزارت خارجه چین نیز روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: این سیاست‌های آمریکا، «حملات مخربی» به امور داخلی چین در منطقه سین‌کیانگ است. در بیانیه پکن تأکید شد که با قاطعیت به تصمیم آمریکا برای تحریم مقامات خود واکنش نشان خواهد داد و این واشنگتن است که پیامدهای آن را به دوش خواهد کشید.
پیش‌ازاین هم در ماه نوامبر مجلس نمایندگان آمریکا به‌اتفاق آرا طرحی را به‌منظور اعمال تحریم علیه مقام‌های ارشد چینی مسئول در «سرکوب‌ها در سین کیانگ» تصویب کرده بود.

منبع سایت ادیان نیوز
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.