امنیت یهودیان در ایران نسبت به دیگر کشورها چگونه است؟

در بسیاری از کشورهای غربی چون امریکا یهودیان هنگام برگزاری مراسم در کنیسه از بیم یهودستیزان باید با پلیس هماهنگ کنند تا امنیت آنان تأمین شود. وضعیت یهودیان در ایران اما چنین گزارش نشده است.

یهودا گرامی خاخام ارشد ایران در مصاحبه‌ای تأکید کرد که امنیت یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند بسیار عالی است و برخلاف اروپا نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از مدارس و عبادتگاه‌های یهودیان وجود ندارد.

«یهودا گرامی»، خاخام ارشد ایران با اشاره به تعداد یهودیانی که داخل ایران زندگی می‌کنند، اظهار کرد: من برآورد می‌کنم که بین ۲۰ تا ۲۵ هزار یهودی در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر آنها در تهران، شیراز، اصفهان و کرمانشاه زندگی می‌کنند.

یهودا گرامی درباره وضعیت اجتماعی یهودیان در ایران گفت: ما آزادی عقیده کامل داریم. تمامی کنیسه‌ها (عبادتگاه یهودیان) باز بوده و آموزش‌های تورات در آنجا صورت می‌پذیرد. ما تمامی انواع مؤسسات آموزشی ازجمله ابتدایی و متوسطه را داریم.

بر اساس مصاحبه خاخام ارشد ایران با پایگاه المانیتور، فعالیت‌های مذهبی یهودیان در این کشور به‌صورت آزادانه و بدون هیچ‌گونه محدودیت صورت می‌گیرد.

گرامی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که این شرایط سخت به جامعه یهودیان در ایران نیز آسیب رسانده است.

وی گفت: این طبیعی است که مردمی که بیشترین آسیب را از تحریم‌ها می‌بینند مردم طبقه متوسط هستند. اکثر یهودیان ایران نیز دارای کسب‌وکارهای شخصی به خصوص فروشگاه‌های لباس بوده و آنها بخشی از طبقه متوسط هستند و اغلب مردم ایران واقعاً فشار تحریم‌ها را حس کرده‌اند.

خاخام ارشد ایران به رابطه یهودیان ایران با جامعه مسلمانان این کشور پرداخت و گفت: همسایگان مسلمان ما احترام زیادی برای ما به‌عنوان یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند قائل هستند. برخلاف اروپا، در ایران نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنیسه‌ها و مدارس یهودی وجود ندارد و امنیت شخصی ما عالی است. اغلب مردم به ما احترام می‌گذارند و با ما در صلح زندگی می‌کنند.
وی تأکید کرد: «چیزی که مهم است این بوده که در ایران مفهومی به نام حملات سازمان‌یافته به یهودیان وجود ندارد.»

یهودا گرامی در ادامه این مصاحبه تأکید کرد: «تفاوت بزرگی میان صهیونیسم و یهودیت وجود دارد. یهودیت دینی با پیشینه ۳۳۰۰ سال بوده حال‌آنکه صهیونیستم یک جنبش سیاسی باسابقه‌ای تنها ۱۰۰ سال است.»

وی افزود: «کابینه اسرائیل بر اساس اقداماتش بسیار از دین یهودیت دور است. کابینه اسرائیل در کل اهمیتی به یهودیت نمی‌دهد.»

در ماه ژانویه (دی‌ماه)، گرامی به منزل شهید «قاسم سلیمانی» (فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) رفت تا به خانواده وی شهادتش را تسلیت بگوید.

درباره این دیدار از وی پرسیده که گرامی پاسخ داد: اول‌ازهمه،‌ من تنها کسی نبودم که به آنجا رفتم. نمایندگانی از تمامی مذاهب در ایران در این دیدار مشارکت داشتند که ازجمله نماینده مسیحیان نیز حضور داشت. آنها قصد داشتند تأکید کنند که این جنگ میان مذاهب مختلف نیست.

خاخام ارشد یهودیان ایران اضافه کرد: چیزی که جهان غرب به‌طور کامل درک نمی‌کند این است که سلیمانی یک قهرمان ملی ایران است.

وی کاملاً در کشورش مورد تحسین است. وی شجاعت زیادی در جنگ ایران و عراق نشان داد و پس‌ازآن در جنگ سوریه،‌ این سلیمانی بود که داعش را شکست داد و این برای مردم ایران بسیار مهم است. دیدار ما، به‌عنوان نمایندگان تمامی مذاهب باهدف گرامیداشت یاد وی به دلیل تمامی کارهایی بود که برای ایران انجام داده بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.