حج امسال تعطیل می‌شود؟

یک روزنامه سعودی در مطلبی از احتمال لغو مراسم حج تمتع توسط مقامات این کشور خبر داد.

روزنامه «الشرق الاوسط» در مطلبی تحت عنوان «یک ماه تا حج: عربستان پیشگیری را مبنای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد» نوشت: هرساله در چنین روزی عربستان میزبان اولین گروه‌های زائران حج بود. در سایه ویروس همه‌گیر «کرونا» که جهان در حال رویارویی با آن است، برخی کشورها شهروندانشان را پیش از ادای فریضه حج به احتیاط دعوت کرده‌اند.
این روزنامه افزود: کشورهای اسلامی هم همانند دیگر کشورهای جهان بااحتیاط شدید با کووید -۱۹ که برنامه‌های بزرگ کشورهای جهان را تغییر داده، برخورد می‌کنند. نیتِ رفتن به حج در سایه هشدارهای صادره از سوی جناح‌های بهداشتی در جهان نیز از این موضوع مستثنا نیست.
الشرق الاوسط همچنین نوشت: عربستان اقدامات پیشگیرانه شدیدی را برای حفظ امنیت و سلامت زائران اماکن مقدسه اتخاذ کرده زیرا حج عمره را از چهارم مارس گذشته متوقف کرده و هم‌زمان برگزاری نماز در مساجد در مقدمه آنها حرمین شریفین در مکه و مدینه را ممنوع و صدور ویزای عمره را نیز به حالت تعلیق درآورد.
روزنامه مذکور در ادامه آورد: در سایه توصیه‌های سازمان‌های بهداشتی در جهان مبنی بر کاهش تعداد تجمعات و اجرای اقدامات پیشگیرانه بهداشتی برای محاصره همه‌گیری، و علی‌رغم موفقیت جناح‌های ذی‌ربط در عربستان برای مدیریت موفق جمعیت‌ها و سلامت زوار در طول سال‌های گذشته، شماری از کارشناسان بین‌المللی می‌پرسند: در سایه اوضاع کنونی که کنترل تجمعات کوچک دشوار است، حج امسال باوجود حضور تعداد عظیم زائران در یک محل کوچک و محصور در مشاعر مقدس، چگونه انجام خواهد شد؟
«دکتر نزار باهبری» متخصص بیماری‌های واگیردار به این روزنامه می‌گوید: در صورت برگزاری فریضه حج امسال، کنترل شیوع ویروس کرونا دشوار خواهد بود. ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی بین زائران در یک مکان کوچک و با جمعیت بالا بسیار دشوار است. این موضوع غیر از ویروس‌های دیگری است که به‌خودی‌خود در موسم حج منتشر می‌شود.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.