پاپ خواستار پایان جنگ در لیبی شد

پاپ فرانسیس خواهان پایان جنگ در لیبی و برقراری صلح در این کشور شد.

به گزارش یورونیوز، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه خواستار توقف جنگ و درگیری در لیبی شد.
رهبر مسیحیان کاتولیک جهان با اعلام این مطلب از جامعه جهانی خواست تا روند گفتگوهای صلح در این کشور تأمین شود و اقدامات لازم برای حمایت از مهاجران جنگ‌زده لیبیایی تسهیل گردد.
پاپ فرانسیس همچنین اظهار داشت: «من از اعضای جامعه جهانی و از تمام کسانی که مسئولیت‌های سیاسی و نظامی دارند می‌خواهم تلاش‌های خود را برای حل‌وفصل بحران لیبی و همچنین برقراری آتش‌بس و استقرار صلح در این کشور به کار ببندند.»
در همین راستا امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه اقدامات ترکیه در لیبی را مداخله‌جویانه و غیرقابل‌قبول توصیف کرد.
ماکرون با اشاره به اینکه ترکیه در حال مداخله در امور لیبی است افزود: «ما نمی‌توانیم این اقدام آنکارا را تحمل‌کنیم. ترکیه به‌صورت غیرقابل‌قبولی در حال سوءاستفاده از پیمان ناتو است و فرانسه نمی‌تواند چنین اجازه‌ای را به این کشور بدهد.»
رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین سیاست‌های ترکیه در قبال لیبی را خصمانه توصیف کرد.
از زمان سقوط معمر قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ و بعد از بی‌ثباتی‌های بسیار در این کشور دو دولت موازی در لیبی قدرت را در دست دارند که کنترل قدرت در غرب و شرق این کشور را به انحصار خود درآورده‌اند. دولت وفاق ملی به ریاست فایز سراج در طرابلس (غرب کشور) که از حمایت کشورهایی چون ترکیه، قطر، ایتالیا و سازمان ملل برخوردار است و دیگری دولت طبرق به رهبری خلیفه حفتر که قدرت را در شرق لیبی در اختیار دارد و از سوی کشورهایی چون مصر، امارات، عربستان سعودی، روسیه و همچنین چند کشور اروپایی دیگر حمایت می‌شود. خلیفه حفتر درواقع فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را برعهده دارد.
حفتر حدود یک سال پیش باهدف اشغال پایتخت لیبی عملیات نظامی را داخل شهر طرابلس آغاز کرد اما با مقاومت نیروهای دولت سراج، حفتر هنوز نتوانسته به هدف خود دست یابد و جنگ داخلی در این کشور بعد از گذشت بیش از ۹ سال از زمان سقوط قذافی کماکان ادامه دارد.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.