حزب‌الله لبنان القاعده را مسئول بمبگذاری جنوب بیروت می‌داند

در منطقه شیعه‌نشین بیروت که کانون قدرت حزب‌الله لبنان است، روز پنجشنبه بمب مهیبی منفجر شد که تاکنون ۲۷ کشته داده است. حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گروه‌های مرتبط با القاعده را مسئول این سوءقصد اعلام کرد.

شمار کشته‌شدگان بمبگذاری روز پنجشنبه (۱۵ اوت/۲۴ مرداد) در منطقه‌ی شیعه‌نشین بیروت به ۲۷ نفر رسیده است. در این روز یک خودروی بمبگذاری‌شده در منطقه‌ای از جنوب بیروت منفجر شد که کانون حزب‌الله لبنان است.

به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از خبرگزاری لبنانی ان ان ای، علاوه بر کشته‌شدگان بیش از ۲۹۰ نفر زخمی و ۷ تن نیز ناپدید شده‌اند. تقریبا تمام قربانیان افراد غیرنظامی هستند.

در لبنان روز جمعه عزای عمومی اعلام شد. میشل سلیمان، رئیس‌جمهور این کشور، گفت که این سوءقصد "نشانه‌های تروریسم و اسرائیل" را بر خود دارد. در پی آن شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل، اتهامات همتای لبنانی خود را رد کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل اتهام دست داشتن کشورش در این انفجار را "خیال‌پردازی مسخره" خواند که هدف آن چیزی نیست جز "انحراف افکار عمومی از باطلاق پرخشونتی که حزب‌الله از کشور لبنان ساخته است".

"ارتش آزاد سوریه" که در برخی جبهه‌های جنگ داخلی سوریه با حزب‌الله در جنگ است، با محکوم کردن این سوءقصد اعلام کرد که نقشی در این رویداد نداشته است. قربانیان این بمبگذاری صرفا افراد غیرنظامی بوده‌اند.

در پی وقوع این بمبگذاری دولت آمریکا، اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان ملل متحد آن را محکوم کردند.

۲۲ کشته بیش از ۲۹۰ زخمی نتیجه انفجار بمب در روز پنجشنبه در بیروت

کشورهای عربی عضو "شورای همکاری خلیج فارس" با محکوم کردن این بمبگذاری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که "این عمل جنایتکارانه و زشت حمله‌ای است به امنیت و ثبات در لبنان".

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، معتقد است که گروه‌های سنی مرتبط با القاعده مسئول این انفجار بوده‌اند.

هم‌زمان با انفجار بمب در جنوب بیروت، گروهی به نام "سپاه عایشه" ویدئویی در اینترنت منتشر کرد و مسئولیت انفجار را به‌عهده گرفت. این گروه سنی‌مذهب تهدید کرده که قصد دارد در آینده عملیات مشابهی را انجام دهد؛ به همین دلیل این گروه از شهروندان بیروت خواسته است، از تردد به اماکنی که در اختیار حزب‌الله هستند خودداری کنند.

در ویدئوی "سپاه عایشه" سه نفر حضور دارند که دو تن از آنان مسلح هستند. نفر سوم که پیام ویدئویی را قرائت می‌کند، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان را "عامل ایران و اسرائیل" ‌می‌خواند. این فرد می‌گوید که انفجار روز پنجشنبه در جنوب بیروت دومین پیام برای نصرالله است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، نصرالله خطاب به عاملان سوءقصد به تهدید گفت: «اگر دولت نتواند شما را بگیرد، ما شما را خواهیم گرفت.»

رهبر حزب‌الله در رابطه با جنگ سوریه و نقش حزب‌الله افزود: «پاسخ ما به حملاتی از این دست، این است که اگر ما ۱۰۰ رزمنده در سوریه داریم، آن را دو برابر کرده و به ۲۰۰ نفر خواهیم رساند، و اگر ۱۰۰۰ رزمنده داریم آن را به ۲۰۰۰ نفر خواهیم رساند. و اگر در جنگ سوریه لازم باشد خودم به همراه تمام رزمندگان حزب‌الله به صحنه نبرد خواهم رفت.»

اعضای شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای این سوءقصد را محکوم کردند. در این بیانیه تصریح شده که تروریسم در هر شکل آن، بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات بین‌المللی است.

 
در منطقه شیعه‌نشین بیروت که کانون قدرت حزب‌الله لبنان است، روز پنجشنبه بمب مهیبی منفجر شد که تاکنون ۲۷ کشته داده است. حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گروه‌های مرتبط با القاعده را مسئول این سوءقصد اعلام کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.