ماجرای انتقادات اخیر به آیت الله سیستانی

به اعتقاد فقهای نجف، حاکم عصر حق تعیین و تکلیف برای اجرای شریعت اسلامی ندارد از همین رو ما می بینیم که حضرت آیت الله سیستانی هیچ گونه تلاشی برای تشکیل حکومت اسلامی در عراق نکرده است .

طی چند وقت اخیر از سوی افراطیون شیعه و سنی انتقادات شدیدی از مرجع عالی قدر جهان تشیع، حضرت آیت الله سید "علی سیستانی" شده است.

 

روزنامه فرامنطقه ای "الحیات" چاپ لندن در شماره روز شنبه خود با انتشار مقاله ای که توسط دو تن از نویسندگان عراق نگاشته شده، به دفاع از حضرت آیت الله سیستانی پرداخت و علل انتقادات اخیر از این مرجع تقلید را فاش کرد.

 

در بخشی از این مقاله که توسط آقایان "علی المعموری" و "مصطفى الکاظمی" نوشته شده، آمده: هر از چند گاهی انتقاداتی از سوی افراطیون شیعه و سنی متوجه حضرت آیت الله سیستانی می شود. منتقدین در انتقادات خود از ایشان می خواهد که موضع گیری سیاسی کند و با موضع گیری خود، جایگاه و نگاه سیاسی خود در مسائل مختلف را اعلام نماید.

 

این مقاله می افزاید: حضرت آیت الله سیستانی در سال هایی که از مرجعیتش می گذرد، همواره موضع جدایی دین از سیاست اتخاذ کرده و تلاش نموده حتی الإمکان در مسائل سیاسی دخالت نکند و تنها در برخی زمان های اضطراری به توصیه و پیشنهاد و نظر دادن اکتفا کرده اما هیچ گاه در مسأله ای دخالت نکرده است.

 

مقاله الحیات در ادامه می نویسد: این دیدگاه حضرت آیت الله سیستانی، دیدگاهی "معتدل" به شمار می رود. این دیدگاه از ویژگی های تاریخی حوزه نجف به حساب می آید. چنین دیدگاهی مربوط به اصول و مسائل مبحث "لاهوتی" است و از آنجا نشأت گرفته که ایشان و دیگر مراجع و علمای نجف معتقدند که هیچ کس حق ندارد با زور اراده خود را بر دیگری مسلط کند. در اصطلاح فقهی آن، حضرت آیت الله سیستانی و دیگر مراجع نجف بر "عدم ولایت افراد بر دیگران" اعتقاد دارند. آنان معتقدند تنها ولایتی بر دیگری درست است که ولایت ضروری به شمار می رود مانند ولایت پدر بر فرزندان کوچک خود. انسان خودش ولیّ خودش است و هر کس باید بر خودش ولایت داشته باشد زیرا این حق مسلم افراد است.

 

این مقاله می افزاید: به اعتقاد حضرت آیت الله سیستانی، هر انسانی آزادی تعیین سرنوشت خود را دارد. ایشان بر همین اساس از شیعیان سراسر جهان خواست که در جوامعی که در آن زندگی می کنند، به زندگی طبیعی خود ادامه دهند و خود را ملزم به پایبندی سیاسی به کشور دیگری ندانند. البته ایشان توصیه می کنند که این شیعیان در هر جایی از جهان که هستند، برای دستیابی به حقوق شرعی و قانونی خود از راه های قانونی اقدام کنند.

 

مقاله الحیات در ادامه می نویسد: به اعتقاد فقهای نجف، حاکم عصر حق تعیین و تکلیف برای اجرای شریعت اسلامی ندارد از همین رو ما می بینیم که حضرت آیت الله سیستانی هیچ گونه تلاشی برای تشکیل حکومت اسلامی در عراق نکرده است، بلکه همواره به برگزاری انتخابات قانونی و در چارچوب حکومت مدنی تأکید کرده است. حضرت آیت الله سیستانی حتی به افراد نزدیک به خود هم اجازه وارد شدن به دولت و مسائل سیاسی را نمی دهد و فقط در حد سخنرانی سیاسی که حاوی توصیه باشد، بسنده می کنند.

 

"علی المعموری" و "مصطفى الکاظمی" همچنین در مقاله خود می افزایند: حضرت آیت الله سیستانی معتقد است که "دین" جایگاه پدر معنوی برای افراد را دارد از همین رو مردان دین نباید دین را ابزاری برای رسیدن به جایگاه سیاسی قرار دهند بلکه فرایند سیاسی باید همسان با دیگر کشورهای جهان پیش برود و قدرت در فرایندی دموکراتیک دست به دست شود و میان افراد و گروه های سیاسی مختلف – بر حسب قدرت – بچرخد.

 

این مقاله می افزاید: این نگاه حضرت آیت الله سیستانی باعث شده که ایشان بتواند در صورت نیاز با قدرت ایفای نقش کند. برای نمونه فتوای تأثیرگذار ایشان برای جلوگیری از وقوع درگیری و جنگ طایفه و مذهبی در عراق که فرمودند: شیعه و سنی برادر نیستند بلکه ذات یکدیگرند. این فتوا تأثیر بسزایی در جلوگیری از وقوع جنگ مذهبی در عراق داشت. ایشان حتی درباره حرمت کشتن انسان ها حتی اگر هم غیر مسلمان باشند فتواهایی صادر کرده اند تا از کشتار مسیحیان عراق جلوگیری شود.

 

منبع: شیعه آنلاین

 
به اعتقاد فقهای نجف، حاکم عصر حق تعیین و تکلیف برای اجرای شریعت اسلامی ندارد از همین رو ما می بینیم که حضرت آیت الله سیستانی هیچ گونه تلاشی برای تشکیل حکومت اسلامی در عراق نکرده است .

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.