شورای عالی فرانسه خواهان ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها شد

شورای عالی ادغام ملی فرانسه در قالب گزارشی، خواهان ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های این کشور شد.

به گزارش جهان ادیان، به نقل از پایگاه فرانس 24، روزنامه لوموند فرانسه نوشت: در گزارش منتشر شده از سوی شورای عالی ادغام ملی فرانسه که به رصدخانه کمونیست این کشور تقدیم شده است، این شورا مدعی است حجاب در دانشگاه‌ها باعث ایجاد تنش‌ می‌شود و اصل بی‌طرفی مذهبی در دانشگاه های فرانسه را زیر سؤال خواهد برد.
شورای مذکور برای اثبات ادعای خود  و تلاش برای ممنوعیت استفاده از هر نوع آموزه و یا پوشش دینی به بخش‌هایی از مسایل روزمره در دانشگاه اشاره کرد که در اثر آن بنا به ضرورت‌ها و اعتقادات دینی دانشجویان مسلمان، مسایلی از قبیل غیبت دانشجویان از کلاس‌های درس به مناسبت‌های دینی مختلف، تقدیم غذای حلال، اختصاص مکانی برای نماز و برگزاری نشست های دینی مطرح می‌شود.
در ادامه گزارش برای پایان دادن به چنین تنش‌هایی، شورای عالی ادغام فرانسه 12 پیشنهاد ارائه داد که برخی از آن‌ها مربوط به ممنوعیت استفاده از هر نوع نشانه و یا پوششی است که دال بر دین، اعتقاد و یا مذهب فرد در درون کلاس‌های درس، در تالارها، مرکز مطالعات، آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌های آموزش عالی باشد، و این پیشنهاد به طور غیرمستقیم تنها حجاب را هدف قرار داده است.
لازم به ذکر است که به موجب قانون مارس سال 2004 استفاده از نشانه های دینی همچون حجاب در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس ممنوع بوده اما ممنوعیت آن در دانشگاه استثنا شده است. بر حسب ادعای شورای ادغام فرانسه نتیجه ممنوعیت حجاب در مدارس کاهش تنش میان دانش‌آموزان بود که می‌توان با ممنوع کردن آن در دانشگاه از بروز مسایل و تنش‌های زیادی جلوگیری کرد.
با وجود تمام توصیه‌ها و دلایلی که شورای عالی در گزارش ذکر شده کرده است، به هیچ وجه نمی‌توان انتظار داشت که این توصیه‌ها مورد پذیرش واقع شوند؛ زیرا موضوع حجاب برای 6 میلیون مسلمان ساکن فرانسه دارای حساسیت بالایی است.
 

شورای عالی ادغام ملی فرانسه در قالب گزارشی، خواهان ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های این کشور شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.