شیعیان پاکستان مسلح می شوند

در تازه‌ترین اقدامات تروریستی علیه اقلیت شیعه در نواحی مرزی میان پاکستان و افغانستان، بیش از ۶۰ تن جان باختند. شیعیان این منطقه که خود را در محاصره نیروهای افراطی سنی می‌بینند، قصد دارند راسا امنیت خود را بر عهده گیرند.

شیعیان در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان آخر هفته مصیبت‌‌باری را پشت سرگذاشتند. بیش از ۶۰ تن از آنان در دو اقدام تروریستی مسلمانان افراطی سنی جان خود را از دست دادند. اکنون رهبران این اقلیت مذهبی در پاکستان قصد دارند گروه‌های نظامی خود را دوباره فعال کنند.

یکی از رهبران اقلیت شیعه در منطقه به نام منصوب علی بنغاش روز یکشنبه (۲۸ ژوئیه/ ۶ مرداد) گفت که دولت پاکستان باید در منطقه قبیله‌ای "خرم" اجازه دهد که میلیشیای مردمی بار دیگر فعال شود.

گفتنی است که چنین گروه‌های مسلحی در سال ۲۰۰۷ به ابتکار شیعیان این منطقه تشکیل شده بود، ولی در سال ۲۰۱۰ در چارچوب توافقی با ارتش پاکستان فعالیت‌های خود را متوقف ساختند.

حاجی حمید حسین، یکی دیگر از رهبران شیعه، شمار قربانیان عملیات انتحاری روز جمعه در این منطقه را ۶۳ تن اعلام کرد و گفت افزون بر این تعداد، دو عامل انتحاری نیز کشته شدند.

وی افزود، اگر چه پس از این عملیات انتحاری، ارتش پاکستان حضور خود را در منطقه پررنگ‌تر کرده است، ولی شیعیان کماکان در بیم و اضطراب بسر می‌برند.

الگوی "حزب‌الله" و "سپاه مهدی"

خرم یکی از هفت منطقه قبیله‌ای نیمه خودمختار در شمال غربی پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان است که اکثریت ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 

گروه‌های افراطی سنی که شیعیان را کافر می‌‌دانند، دائما از مناطق پیرامون به آنان حمله می‌کنند.

بنغاش می‌گوید: «ما در محاصره هستیم و خواستار آنیم که داوطلبان مسلح ما امنیت را برعهده گیرند». دو گروه مسلحی که پیش‌تر در این منطقه تشکیل شده بودند، طبق الگوی شیعیان در لبنان و عراق خود را "حزب‌الله" و "سپاه مهدی" می‌نامیدند.

 

تظاهرات اعتراضی شیعیان در پاکستان بر ضد عملیات تروریستی افراطیان سنی

 

طبق برآوردهای غیررسمی در سال‌های گذشته حدود دو هزار تن از شیعیان منطقه خرم توسط گروه‌های افراطی سنی کشته شده‌اند. شیعیان در دیگر مناطق پاکستان نیز آماج حملات افراطیان سنی هستند.

مسئولیت حملات انتحاری روز جمعه را گروه افراطی سنی "انصارالمجاهدین" برعهده گرفته است. یکی از سخنگویان این گروه گفت: «شیعیان دشمنان اسلام هستند و ما کماکان به آنان حمله خواهیم کرد.»

شیعیان حدود بیست درصد جمعیت ۱۸۰ میلیونی پاکستان را تشکیل می‌دهند.

منبع: دویچه وله

در تازه‌ترین اقدامات تروریستی علیه اقلیت شیعه در نواحی مرزی میان پاکستان و افغانستان، بیش از ۶۰ تن جان باختند. شیعیان این منطقه که خود را در محاصره نیروهای افراطی سنی می‌بینند، قصد دارند راسا امنیت خود را بر عهده گیرند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.