اعتراض زنان باردار ترک به روشنفکری که حاملگی را زشت و نگاه به آنان را غیر اخلاقی خوانده بود

زنان باردار در ترکیه همراه با طرفداران برابرحقوقی زن و مرد به خیابان‌ها رفتند تا به گفته‌های یک وکیل ترک اعتراض کنند. او زنان حامله ‌را “زشت” و تماشای آنها را “غیراخلاقی” خوانده و از آنها خواسته بود در خانه بمانند.

عمر طغرل اینانچر، حقوقدان و وکیل ترک که نشریه آلمانی "اشپیگل" از او به عنوان "روشنفکر مسلمان" نام می‌برد، شامگاه چهارشنبه (۲۴ ژوئیه / ۲ مرداد) در برنامه‌ای به مناسبت ماه رمضان در تلویزیون دولتی ترکیه درباره زنان باردار گفت: «منظره زنان حامله در محافل عمومی نه تنها غیراخلاقی، بلکه زشت است.» او افزود: «اگر زنان باردار دیدند که نیاز به هوای تازه دارند می‌توانند با شوهران‌شان شب‌ها با ماشین به گردش بروند. وقتی زنان در ماه هفتم – هشتم حاملگی هستند، به هیچ وجه نباید با چنین شکم‌هایی در خیابان‌ها ظاهر شوند. محل‌های کار هم برای همین زنها را به مرخصی می‌فرستند تا در خانه بمانند.»

 

عمر طغرل اینانچر مدیرسازمان دولتی موسیقی کلاسیک ترکیه و همزمان عضو یک گروه صوفی است. سایت آلمانی‌زبان "دویچ تورکیشه ناخریشتن" می‌نویسد که او شخصیتی مورد احترام از سوی همه گروه‌های اجتماعی است که اما با گفته‌های اخیر خود در تلویزیون خشم بسیاری را برانگیخته است.

 

روز پنجشنبه زنان باردار خشمگین در استانبول و آنکارا در تظاهراتی خیابانی شرکت کردند. چندین مرد نیز با گذاشتن بالش زیر پیراهن خود با آنان اعلام همبستگی کردند. گروه‌های فمینیست نیز با خشم به گفته‌های وکیل ترک واکنش نشان دادند. از جمله هلال دوقوزجو، سیاستمدار و فعال حقوق زنان ترک گفت که اینانچر با حرف‌هایی که زد پرده‌هایی را درید و از مرز خود عبور کرد. خانم دوکوزجو گفت: « یک بار دیگر می بینیم، در حالیکه تجاوزگران و بیماران جنسی آزادانه می‌گردند، برخی تلاش می‌کنند حق استقلال و خودمختاری زنان را نقض کنند.»

 

اداره امور دینی ترکیه می‌کوشد وضعیت را آرام کند. در بیانیه‌ای که این اداره به این مناسبت منتشر کرده آمده است که حبس کردن زنان در خانه بخشی از اسلام نیست. این نهاد در عین حال از زنان حامله خواسته که در پوشیدن لباس رعایت خویشتن‌داری را بکنند.

 

خبر اظهار نظر وکیل ترک و تظاهرات زنان باردار در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازتاب وسیعی داشت. به گزارش روزنامه "استاندارد" چاپ وین (جمعه، ۲۶ ژوئیه) یک کاربر توییتر نوشت: «مادر عمر طغرل اینانجر در دوره بارداری خود در خانه زندانی بود، این تنها توضیحی است که می‌توان برای حرف‌های احمقانه او داد.»

منبع: دویچه وله

زنان باردار در ترکیه همراه با طرفداران برابرحقوقی زن و مرد به خیابان‌ها رفتند تا به گفته‌های یک وکیل ترک اعتراض کنند. او زنان حامله ‌را “زشت” و تماشای آنها را “غیراخلاقی” خوانده و از آنها خواسته بود در خانه بمانند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.