زن جوان هلندی که به پیکارجویان برای رفتن به سوریه انگیزه می داد

زن نوزده ساله هلندی که با جذب پیکارجویان، آنها را به جنگ در کنار اسلامگرایان افراطی در سوریه علیه بشار اسد ترغیب می کرد دستگیر شد.

سازمان‌های اطلاعاتی اروپا نگران این هستند که برخی از این افراد که با وی ارتباط داشته اند به القاعده بپیوندند.

 

مقام‌های هلند می‌گویند زن نوزده ساله‌ای را به ظن تلاش برای جذب پیکارجو برای جنگ در سوریه بازداشت کرده‌اند. این زن در شهر زوترمیر در نزدیکی شهر لاهه بازداشت شده‌اند. این زن نوزده ساله قصد داشت تا با جذب پیکارجویان، آنها را به جنگ در کنار اسلامگرایان افراطی در سوریه علیه بشار اسد، ترغیب کند.

 

بازداشت این فرد زمانی صورت گرفت که سه خانواده به پلیس اطلاع دادند فرزندانشان هدف تبلیغات این زن قرار گرفته‌اند. دادستانی عمومی هلند به بی‌بی‌سی گفته است که موضوع در دست بررسی است و تحقیقات در این باره آغاز شده است.

 

برخی منابع در هلند نسبت به ورود جوانان مسلمان این کشور به جنگ در سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. نتایج یک تحقیق در بریتانیا در آوریل امسال نشان داد که حداقل ۱۰۷ شهروند هلندی در سوریه در حال جنگ با نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه هستند.

 

هماهنگ‌کننده سیاست ضدتروریسم اتحادیه اروپا در آوریل امسال گفت که صدها اروپایی به شورشیان ضد دولتی سوریه پیوسته‌اند و برخی از این افراد در این مدت ممکن است افراطی شده و در بازگشت تهدیدی به حساب بیایند. سازمان‌های اطلاعاتی اروپا نگران آن هستند که برخی از این افراد به شبکه القاعده بپیوندند و پس از بازگشت به اروپا، تهدیدی را متوجه امنیت کشورهای اروپایی کنند.

 

در بریتانیا و بلژیک، سازمان‌های اطلاعاتی به تلاش‌ خود برای کشف شبکه‌های جذب افرادی که از سوریه باز می‌گردند، افزوده‌اند.

 

پس از انتشار این گزارش، به دلیل شدت یافتن حساسیت‌ها در باره خطر افزایش تهدید از سوی این افراد، هلند درجه خطر تهدیدهای تروریستی را به رده قابل توجه افزایش داد.

 

زن نوزده ساله هلندی که با جذب پیکارجویان، آنها را به جنگ در کنار اسلامگرایان افراطی در سوریه علیه بشار اسد ترغیب می کرد دستگیر شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.