پارلمان اروپا: گروه‌های سلفی و وهابی ریشه تروریسم جهانی هستند

گزارش منتشر شده پارلمان اروپا در ژوئن سال جاری میلادی با درخواست دبیرکل امور سیاست‌ خارجی پارلمان اروپا تهیه شد.

پارلمان اروپا در گزارش اخیر خود افشا کرد که چگونه گروه‌های وهابی و سلفی مستقر در خارج از خاورمیانه در حمایت و تجهیز نظامی گروه‌های شورشی سراسر جهان دست دارند. به نوشته روزنامه داون،.به نظر می‌رسد تنها دین یا نفت نیست که ازعربستان سعودی صادر می‌شود بلکه این کشور نفت‌خیز و همسایگانش مشغول تامین مالی وهابی‌ها و سلفی‌های سراسر جهان است. گزارش منتشر شده پارلمان اروپا در ژوئن سال جاری میلادی با درخواست دبیرکل امور سیاست‌ خارجی پارلمان اروپا تهیه شد.

 

پارلمان اروپا: هیچ کشوری در جهان اسلام از عملیات سلفی ها و وهابی ها در امان نیست

در این گزارش ضمن هشدار نسبت به سازمان‌های وهابی و سلفی آمده است: از آنجایی که این سازمان‌ها همیشه قصد ترور مخالفان و تحریک حامیان خود را دارند، هیچ کشورش در جهان اسلام از عملیات‌های آنها مصون نیست. ارتباط میان موسسات خیریه عربی که سنت‌های وهابی و سلفی را تبلیغ می‌کنند و جنبش‌های افراطی اسلام‌گرا به عنوان یکی از تهدیدهای مهم و اساسی برای مردم و دولت‌های سراسر جهان عنوان شده است. از سوریه، مالی، افغانستان و پاکستان تا اندونزی، شبکه‌ای از موسسات خیریه ‌آشوب و ستیزه‌جویی را از نظر مالی تامین می‌کنند تا سنت‌های گوناگون مسلمانان را با سنت‌های وهابی و سلفی هماهنگ کنند. گسترش این شبکه‌ها در کشورهای مسلمان و حمله به اهدافی در اروپا و آمریکای شمالی این شبکه‌ها را به نهادهایی ویران‌گر و نابودکننده تبدیل کرده است. به رغم ظهور این تهدیدهای آشکار از سوی این کشورهای عربی نفت‌خیر، دولت‌های جهان به انکار نگرانی‌های امنیتی ادامه می‌دهند و در عوض تنها به استفاده از نفت این کشورها می‌پردازند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از داون، گزارش پارلمان اروپا یک استثنای نادر در قانونی محسوب می‌شود که براساس آن دولت‌های غربی به این صادرکنندگان نفت اجازه می‌دادند تا در سیاست‌های خارجی کشورشان نفوذ داشته باشند. از آمریکا تا انگلیس، کشورهای غربی مدتهاست سعی دارند اقدامات این موسسات عربی که این گروه‌های تندرو را تامین مالی می‌کنند نادیده بگیرند. برخی از این گروه‌های تندرو حتی کشورهای غربی را هدف قرار داده و نتایج مرگباری بر مردم تحمیل کرده‌اند. گزارش پارلمان اروپا در مورد جزئیات کمک‌های مالی موسسات خیریه عربی به افراط‌گرایان قطعا نخستین گزارش از این نوع نیست. در گزارش سال 2006 وزارت امور خارجه آمریکا تحت عنوان “گزارش استراتژیک کنترل مواد مخدر بین‌المللی” در مورد پولشویی و جرائم مالی آمده بود: اهداکنندگان سعودی و موسسات خیریه نامتعارف منبع اصلی تامین مالی گروه‌های تروریستی و افراطی در 25 سال اخیر محسوب می‌شوند.

 

در یکی از مدارک افشا شده در سایت ویکی لیکس که سندی از کنسولگری آمریکا در لاهور محسوب می‌شود، همچنین اعلام شده است: حدود 100 میلیون دلار سالانه از سوی خیریه‌ها و سازمان‌های تبلیغات مذهبی عربستان و امارات ظاهرا با حمایت مستقیم دولت‌هایشان به دست روحانیون “اهل حدیث و دیوبندی” می‌رسد.
گزارش منتشر شده پارلمان اروپا در ژوئن سال جاری میلادی با درخواست دبیرکل امور سیاست‌ خارجی پارلمان اروپا تهیه شد.اروپا ارتباط موسسات عربی حامی سلفی ها و وهابی ها را بزرگترین تهدید مردم جهان دانست

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.