حمله نیروهای امنیتی مصر به دفتر العالم در قاهره

 

نیروهای امنیتی مصر به دفتر شبکه ماهواره‌ای العام در قاهره حمله کردند و مدیر این شبکه تلویزیونی متعلق به ایران را با خود بردند. شبکه العالم، تلویزیون ماهواره‌ای عرب زبان متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. شامگاه شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹تیر) وب سایت شبکه ماهواره‌ای العالم از حمله‌ی نیروهای امنیتی مصر به دفتر این تلویزیون متعلق به جمهوری اسلامی در قاهره خبر داد.

 

بر پایه این گزارش، نیروهای امنیتی ضمن ضبط برخی تجهیزات و دستگاه‌های این شبکه، مدیر دفتر العام در قاهره را نیز بازداشت کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام امنیتی مصر با تأیید این خبر گفت که دلیل این اقدام نداشتن مجوز فعالیت در مصر از سوی شبکه العالم است.

 

این اقدام می‌تواند به عنوان یک نقطه تیره در روابط نه چندان دوستانه‌ی ایران و مصر قلمداد شود که در یک سال گذشته و با حضور محمد مرسی به عنوان رئیس جمهور مصر، رو به بهتر شدن گذاشته بود. این تنها نمونه از حمله نیروهای امنیتی به شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی پس از کودتای نظامی در مصر نیست. پیش از این نیز در شب برکناری محمد مرسی، شبکه ‘الجزیره مصر’ که متعلق به شبکه ماهواره‌ای قطری الجزیره است در هنگام اجرای زنده نمایش مورد حمله قرار گرفت و پخش برنامه‌های آن متوقف شد.

 

مدیر درفتر قاهره شبکه العالم در بازداشت

وب سایت العالم با انتشار فیلم کوتاهی که با تلفن موبایل فیلمبرداری شده بود، از حضور نیروهای امنیتی مصر در دفتر این شبکه به نقل از احمد السیوفی، مدیر دفتر قاهره العالم نوشت که وی فعلا در بازداشت موقت به سر می‌برد و قرار است به اتهام فعالیت بدون مجوز به دادسرا فرستاده شود. این گزارش می‌افزاید که العالم یک ماه پیش برای فعالیت در مصر درخواست مجوز کرده که بر خلاف دفعات قبل با این درخواست موافقت شده بود. به گفته مدیر این دفتر درخواست‌های قبلی همه رد شده بودند. پس از کودتای ارتش و برکناری دولت محمد مرسی، نهادهای مدافع آزادی بیان با ابراز نگرانی از نقض حقوق رسانه‌های گروهی از دولت موقت و ارتش مصر خواسته بودند تا فعالیت آزاد همه رسانه‌ها را تضمین کنند.

 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.