مذهبی و غیرمذهبی از نظر مردم امریکا

بیش از نیمی از مردم امریکا معتقدند معنای مذهبی بودن، کردار اخلاقی است و نه ایمان صرف.

بر اساس جدیدترین نظرسنجی ها از هر ده امریکایی شش نفر معتقدند مذهبی بودن یک فرد به این معناست که درستکار باشد و اعمال مطابق با اخلاق انجام دهد.
 

این درحالی ست که در این نظر سنجی از هر سه نفر یک نفر معتقد است که شخص مذهبی یعنی کسی که ایمان و عقیده درست به خدا دارد.
 

بر اساس این نظرسنجی که از سوی موسسه تحقیقات دین مردم و موسسه بروکینگز صورت گرفته قریب 59 درصد مردم امریکا مذهبی بودن را مساوی انجام اعمال شایسته اخلاقی می دانند و معتقدند ایمان صرف نمی تواند دلیل بر مذهبی بودن شخص باشد.
 

بر اساس نتایج بخش دیگری از این نظرسنجی مردم امریکا را می توان به لحاظ مذهبی بودن افراد در چهار گروه قرار داد: مذهبی های محافظه کار که 28% از جمعیت این کشور هستند، مذهبی های میانه رو با 38%، مذهبی های پیشرو 19% و غیرمذهبی ها که 15% جمعیت ایالات متحده را شکل می دهند.
 

رابرت جونز رئیس موسسه تحقیقات دین مردم هدف از این تحقیق را دستیابی به تصویر روشنتری از دید مردم امریکا به موضوع دین و مذهب و مذهبی بودن اعلام کرد و گفت: هدف ما این بود که ببینیم این دیدگاه دو قطبی درباره معنای دینداری در بین مردم هنوز پابرجاست یا نه که جواب مثبت بود.
 

وی منشا این تفاوت دیدگاه را ضمن ریشه دار خواندن آن در مفاهیم کتاب مقدس به ویژه پس از انجام اصلاحات پروتستانی در آن به دست مارتین لوتر می داند و می گوید: در کتاب رومن ایمان، کافی دانسته شده در حالی که در کتاب جیمز ایمان بدون عمل بی فایده محسوب می شود.
 

بیش از نیمی از مردم امریکا معتقدند معنای مذهبی بودن، کردار اخلاقی است و نه ایمان صرف.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.