کشورهای عربی در صدر فاسدترین کشورهای جهان

شاخص سالانه فساد در جهان که از سوی سازمان «شفافیت بین المللی» صادر شده است، ترتیب نرخ فساد بین 147 کشور جهان و برجسته‌ترین کشورهای متعهد به معیارهای شفایت را نشان داد.

به گزارش شفقنا بر اساس اعلام "سازمان شفافیت بین المللی"، کشورهای سومالی و سودان درصدر کشورهای عربی و جهان از نظر گسترش فساد قرار گرفتند.
بر اساس این گزارش، در این فهرست که به صورت نزولی و از فاسدترین کشورها به حداقل کشورهای فاسد مرتب شده است، سومالی و سودان به ترتیب در رده‌های 174 و 173 جهان و اول و دوم کشورهای عربی قرار گرفتند.
 

همچنین کشورهای عراق، لیبی و یمن پس از این دو کشور، در رده‌های 169 و 160 و 157 جهان و سوم تا پنجم کشورهای عرب قرار گرفتند.
در این رده‌بندی  سوریه در رده ششم کشورهای عرب و 144 جهان، لبنان در رده هفتم کشورهای عرب و 122 جهان و مصر در رده هشتم کشورهای عرب و 118 کشورهای جهان قرار گرفته‌اند.
 

کشورهای الجزایر، مغرب، عربستان و کویت نیز به ترتیب در جایگاه‌های نهم، دهم و یازدهم در بین کشورهای عرب و در رده‌های 105، 88 و 66 کشورهای جهان قرار گرفتند.
 

براساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی به نقل از پایگاه رادیو «شمس»،  هر یک از کشورهای بحرین، اردن و عمان  که به عنوان بهترین کشورها از نظر گسترش فساد در منطقه در مقایسه با دیگرکشورهای عربی به شمار می‌روند،  در این رده بندی در جایگاههای 53، 58 و 61 جهان قرار گرفتند.
 

این گزارش افزوده است: کشورهای امارات متحده عربی و قطر در بین کشورهای عربی، دارای کمترین میزان گسترش فساد درکشورهای عربی هستند و با وجود اینکه این دو کشور بهترین کشورهای عربی از نظر گسترش فساد هستند، اما در جایگاه بیست و هفتم این رده بندی در بین کشورهای جهان قرر گرفته اند و با ده کشور اول این رده بندی فاصله زیادی دارند.
 

بر اساس این گزارش، درسطح بین‌المللی، دانمارک، فنلاند و نیوزلند در صدر فهرست کشورهای جهان از نظر فساد محدود و میزان شفافیت مبتنی بر سیاست‌های دولتی و کشورهای سوئد و سنگاپور به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
 

شاخص سالانه فساد در جهان که از سوی سازمان «شفافیت بین المللی» صادر شده است، ترتیب نرخ فساد بین 147 کشور جهان و برجسته‌ترین کشورهای متعهد به معیارهای شفایت را نشان داد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.