نگاهی به سخنان عبادی و سیاسی امروز امامان جمعه چهار کلانشهر

آیت الله جنتی از دولت آینده خواست راه احمدی نژاد را در طرح شعارهای انقلابی و اسلامی در مجامع بین‌المللی ادامه دهد/
امام جمعه مشهد: تحولات سیاسی نباید سبب سستی در ارزش‌های دینی و تبعیت از مقام معظم رهبری شود/ افراطی کسی است که با گناه و معصیت و بی‌عفتی در کوچه و بازار به قرآن و دین بی‌حرمتی می‌کند/
‌امام جمعه اصفهان: چرا رهبری از دولتی با اشتباه تعریف کردند؟/
امام جمعه موقت قم: رهبر انقلاب با تقدیر از دولت پیام خوبی به ملت دادند

آیت الله جنتی از دولت آینده خواست راه احمدی نژاد را در طرح شعارهای انقلابی و اسلامی در مجامع بین‌المللی ادامه دهد

آیت‌الله جنتی که در هشت سال گذشته از مدافعان سرسخت محمود احمدی نژاد بوده است و حتی باری در نماز جمعه، سخنان احمدی نژاد را در نامه‌اش به جرج بوش، الهام خداوند به وی خوانده و خواسته بود که این نامه در کتاب‌های درسی گنجانده شود، ضمن انتقاد از مسامحه با فتنه گران در روند انتخابات گذشته، درباره دولت نهم و دهم گفت: «ما نمی‌توانیم بگوییم که دولت هیچ اشکالی نداشت اما در این دولت ما شاهد زنده شدن بسیاری از شعارهای انقلابی بودیم. همان چیزهایی که خواست مردم بود مطرح شد و همین بود که جوانان با عشق و علاقه در دوره اول شرکت کردند و حتی از جیب خود خرج کردند که آرای بالایی به دست آمد و همین ارزش دارد. پرکاری بی‌سابقه که کاملا خستگی‌ناپذیر به معنای واقعی کلمه بود. پاک‌دستی که در کار بود قابل تقدیر است و از مطرح کردن شعارهای انقلابی در مجامع بین‌المللی احساس شرم نکردند. اینکه اسلام را مطرح کنند، نام مقدس حضرت ولی عصر (عج) در سازمان ملل برای اولین بار مطرح شد و من نمی‌‌دانم بعدا کی مطرح می‌شود. اشاره به قرآن، اشاره به اهل بیت، اشاره به سوابق اسلامی مسائلی بود که در این دولت مطرح شد و ما هم به سهم خودمان قدردانی می‌کنیم و امیدواریم دولت آینده این راه را ادامه دهد.»

 

به گزارش فارس، امام جمعه موقت تهران ضمن تقدیر از حماسه سیاسی 24 خرداد گفت: کسانی که در سال 88 ادعای تقلب کردند باید از اینکه به روی مردم نگاه کنند خجالت کشیده و پیشانی‌شان عرق کند؛ چرا که آنها آن همه آرای مردم را از بین برده و انتخابات را به کام مردم تلخ کردند.

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه ادعای تقلب به معنای تقلب نظام بود، یادآور شد: گاهی برخی به فرد یا یک مسئول و مجری ناظر تهمت می‌زنند و یک وقت فردی به نظام تهمت می‌زند؛ تاکنون خیلی با آنها مسامحه شده است. آنها می‌گفتند که در انتخابات تقلب شده چون در برخی حوزه‌ها بیش از 100 درصد آرا به صندوق‌ها ریخته شده است و در جایی که واجدین شرایط صد هزار بوده است 200 هزار رأی در صندوق ریخته شده است اما در این دوره بسیاری از صندوق‌ها عددش بالا است و تا 300 هزار آرای بیشتری در صندوق ریخته شد اما کسی نفسش درنیامد لذا آنها به مردم بد کردند.
 

گزیده سخنان وی از این قرار است:

با اشاره به تشکیل شورای نگهبان در 26 تیر 59 به دستور حضرت امام(ره) شورای نگهبان از ابتدای تأسیس تا امروز به سیاست‌های مقام معظم رهبری و قانون مقید بوده است. شورای نگهبان بار سنگینی را در مسائل شرعی و مسائل سیاسی و امر انتخابات متعدد بر دوش دارد اما برخی مواقع با تهاجماتی مواجه می‌شود و این طور نیست که همه راضی باشند به خصوص در امر انتخابات که برخی زبان خود را حفظ می‌کنند و برخی زبانشان آزاد است و هر چه از دهنشان درمی‌آید می‌گویند اما ما همه آنها را به خاطر انجام وظیفه تحمل می‌‌کنیم.

)با اشاره به انتخابات 24 خرداد 92) بنده در درجه اول خدا را شکر می‌کنم و از مقام معظم رهبری و ملت و همچنین داوطلبان نامزدها تشکر می‌کنم. انتخاباتی سالم و بسیار خوب بود. بنده از مقام معظم رهبری که کلید حماسه را زدند و همچنین از مردم که لبیک گفتند و حماسه آفریدند تشکر می‌کنم. مشارکت بالای72 درصد بسیار ارزنده، آرامش‌بخش و عزت‌آفرین برای مردم بود.

*مقام معظم رهبری فرموده‌‌اند کسی که سر کار می‌آید نقطه قوت‌های قبلی را داشته باشد و ما هم همین انتظار را داریم بنابراین از گذشته تقدیر می‌کنیم و از آینده می‌خواهیم این راه را ادامه دهند. این اعتدالی که گفته می‌شود به معنای خط امام است یعنی وصیت‌نامه امام(ره)، آثار امام(ره) و صحیفه نور امام(ره)که در تمام شئون زندگی نفوذ کرده است. موضع ما در قبال آمریکا و منافقین معلوم است و از نظر من اعتدال یعنی دنبال کردن خط نورانی حضرت امام (ره) که روشن است.

 

امام جمعه مشهد: تحولات سیاسی نباید سبب سستی در ارزش‌های دینی و تبعیت از مقام معظم رهبری شود/ افراطی کسی است که با گناه و معصیت و بی‌عفتی در کوچه و بازار به قرآن و دین بی‌حرمتی می‌کند ‌

امام‌جمعه مشهد با بیان این‌که تحولات سیاسی نباید سب تغییر ملاک‌ها و معیارهای دینی شود، گفت: بالا و پایین آمدن قدرت‌ها در کشور نباید با ایمان و دین مردم بازی کند و تحولات سیاسی نباید دین مردم را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به گزارش ایسنا، ایت الله سیداحمد علم‌الهدی، در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه در جمع زائرین و مجاورین حضرت رضا(ع) در حرم مطهر رضوی، با اشاره به جریان فتنه‌88 اظهار کرد: شخصی که در جامعه به امر به معروف و نهی از منکر اقدام می‌کند نباید افراط‌گر خوانده شود چون مگر شما مردم انقلاب و متدین واقعه نهم دی را ایجاد نکردید. از همین‌رو افرط‌گر کسانی هستند که با گناه و معصیت و بی‌عفتی در کوچه و بازار به قرآن و دین بی‌حرمتی کردند.

عضو مجلس خبرگان خاطر نشان کرد:‌ تحولات سیاسی نباید صنوف دینی شما مردم را متزلزل کند و به مجرد این بحران‌ها ارزش‌های دینی و تبعیت از مقام معظم رهبری در شما سست شود.

علم‌الهدی با بیان این‌که روز دهم ماه مبارک رمضان مصادف با دو واقعه‌ی رحلت جانگداز حضرت خدیجه کبری(س) و دعوت نااهلان کوفه از امام حسین(ع) است، افزود: رحلت جانگداز حضرت خدیجه روز عزای پیغمبر(ص) و حزن ایشان است. زیرا این بزرگوار نخستین ایمان آورنده به اسلام پس از بعثت پیغمبر(ص) و نخستین نمازگزار پشت سر ایشان هم‌چنین اولین کسی بود که با امیرالمومنین حضرت علی(ع) به عنوان نخستین امام شیعیان بیعت کرد.

 

امام جمعه اصفهان: چرا رهبری از دولتی با اشتباه تعریف کردند؟

نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان که پیش تر در انتقاد از احمدی نژاد گفته بود: وی خیال می کند مردم نادان و هالو هستند، در سخنرانی نماز جمعه امروز اصفهان با اشاره به دیدار هیئت دولت با مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در کنار انتقاداتی که به دولت داشتند سه نکته‌ی اساسی این دولت را در آخرین دیدار تبیین کردند: «حجم کار بسیار زیاد، تلاش خستگی‌ناپذیر و سر دست گرفتن شعارهای انقلاب و افتخار به آنها» که این سه نکته باید در تاریخ کشور ثبت شود.

آیت‌الله «سیدیوسف طباطبایی‌نژاد» در خطبه‌های امروز نماز جمعه‌ی اصفهان با بیان این‌که در آخرین دیدار هیئت دولت با رهبر انقلاب اسلامی نکات قابل توجهی توسط رهبر انقلاب ایراد شد، اظهار کرد: رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت نشان دادند که یک انسان عادل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. ایشان نشان دادند که در موقع قضاوت باید عدالت داشت. برخی پس از این دیدار عنوان کردند چرا رهبر انقلاب از دولتی با اشتباه و مشکلات اقتصادی تعریف کردند و حتی برخی این ابراز تعجب خود را علنی کردند.

وی افزود: رهبر انقلاب در این دیدار نشان دادند که یک انسان عادل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. ایشان نشان دادند که در موقع قضاوت باید عدالت داشت نه این‌که قضاوت بچه‌گانه داشته باشیم رهبری در این دیدار قضاوت مبتنی بر تحلیل و تخصص ارائه دادند و نیامدند همه چیز را به علت چند اشتباه پاک کنند.

طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: هم رهبر معظم انقلاب و هم بنده از این تریبون انتقاداتی به دولت داشتم و دارم اما رهبری نشان دادند که نباید به علت چند اشتباه کارهای مثبت را نادیده گرفت.

 

امام جمعه موقت قم: رهبر انقلاب با تقدیر از دولت پیام خوبی به ملت دادند

امام جمعه موقت قم با انتقاد از جنایات صورت گرفته در برخی از کشورهای اسلامی گفت: این اقدامات لطمات جانی و مالی فراوانی را به اسلام وارد می‌کند و در حقیقت سلفی‌های تکفیری با جنابات خود چهره اسلام و پیامبر(ص) را خشن معرفی می‌کنند و زمینه تفرقه میان مسلمانان را ایجاد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم تاکید کرد: علمای جهان اسلام باید در برابر این جنایات، کار فرهنگی در کشورهای اسلامی را در پیش گیرند تا از تفرقه و کشتار ممانعت کنند؛ هرچند خوشبختانه دستگاه دیپلماسی کشور در عرصه‌های بین‌المللی تلاش‌هایی در جهت حل مشکلات موجود کرده است.

وی مذاکره را راهگشای از میان رفتن مشکلات فعلی در منطقه برشمرد و افزود: کشورهای اسلامی باید با مذاکره و بدون زبان خشونت راهکاری در مقابله با این اختلافات پیدا کنند.

سعیدی با تشریح وضعیت فعلی مصر نیز تصریح کرد: اشتباهات مرسی سرنوشت بدی را برایش رقم زد زیرا وی به آمریکا و اسرائیل اعتماد و ارتباطش را با فلسطینی‌ها قطع کرد از این رو چوب کارهای خودش را خورد و شکست بدی را متحمل شد.

امام جمعه موقت قم همچنین درباره دیدار اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری نیز گفت: رهبر انقلاب در این دیدار، تلاش‌های بی‌وقفه دولت در هشت سال گذشته ستودند و با مهر محبت و جانب انصاف پیام خوبی را به ملت ایران دادند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در بخش دیگری از صحبتهای خود به رحلت حضرت خدیجه(س) اشاره کرد و گفت: ایشان برای زنان مسلمان به عنوان اولین زنی که به پیامبر ایمان آورد دارای جایگاه بالایی است و الگوی بزرگی برای بانوان به شمار می‌رود. ایشان با حفظ عفاف و حجاب خود شایسته ازدواج با پیامبر(ص) شد و در عرصه‌های گوناگون بویژه در عرصه اقتصادی در حقیقت همچون کارفرما، مدیر و کارشناس مسائل اقتصادی با اقتدار در آن محیط پاک ماند و حتی پس از ازدواج ثروتش را در راه اسلام صرف کرد.
آیت الله جنتی از دولت آینده خواست راه احمدی نژاد را در طرح شعارهای انقلابی و اسلامی در مجامع بین‌المللی ادامه دهد/
امام جمعه مشهد: تحولات سیاسی نباید سبب سستی در ارزش‌های دینی و تبعیت از مقام معظم رهبری شود/ افراطی کسی است که با گناه و معصیت و بی‌عفتی در کوچه و بازار به قرآن و دین بی‌حرمتی می‌کند/
‌امام جمعه اصفهان: چرا رهبری از دولتی با اشتباه تعریف کردند؟/
امام جمعه موقت قم: رهبر انقلاب با تقدیر از دولت پیام خوبی به ملت دادند

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.