الازهر در محاصره هوادارن مرسی

هواداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده مصر همزمان با برگزاری نشست اضطراری مرکز تحقیقات اسلامی الازهر برای بررسی اوضاع کنونی این کشور، ساختمان مرکز اسلامی الازهر در قاهره را محاصره و کودتا علیه مشروعیت مرسی را محکوم کردند.

محاصره مرکز اسلامی الازهر در حالی انجام شد که اعضای مجمع تحقیقات اسلامی الازهر بدون حضور شیخ الازهر و به ریاست شیخ علی عبدالباقی، دبیرکل مجمع تحقیقات اسلامی الازهر تشکیل جلسه داد و حوادث و مسائل جاری در مصر را بررسی کرد. با این حال خبری مبنی بر اینکه هواداران مرسی مشکلی برای شیوخ الازهر ایجاد کرده باشند، گزارش نشد.

 

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی echoroukonline، گروه زیادی از طرفداران محمد مرسی با تجمع مقابل الازهر، قصد حمله به این مرکز را داشتند و با سردادن شعارهایی در تأیید مرسی، کودتا علیه مشروعیت وی را محکوم کردند. 

طرفداران مرسی در اعتراض به تأیید برکناری وی توسط شیخ الازهر، روز یکشنبه، 23 تیر، نیز مقابل این مرکز تجمع کردند و قصد حمله به مرکز اسلامی الازهر را داشتند. بنا بر این گزارش، محمد عماره، عضو مجمع تحقیقات اسلامی الازهر؛ حسن الشافعی، عضو هیئت علمای این مرکز و مشاور شیخ الازهر و همچنین برخی علمای وزارت اوقاف مصر مخالفت خود را با موضع شیخ الازهر در حمایت از عزل مرسی اعلام کرده‌اند. 

 

نشست مجمع تحقیقات اسلامی بدون شیخ الازهر

نشست مجمع تحقیقات اسلامی الازهر دیروز در حالی برگزار شد که شیخ الازهر عدم مشارکت خود را در هر نوع نشستی اعلام کرده و در اعتراض به وضعیت کنونی مصر خانه‌نشین شده و اوضاع را از منزلش پیگیری می‌کند. شیخ الازهر پیش از این با تأیید برکناری محمد مرسی، این اقدام را بیانگر تلاش برای تحقق منفعت عمومی و جلوگیری از خونریزی در مصر برشمرده است. العالم گزارش داد اخوان‌المسلمین سطح خواسته‌های خود را تا محاکمه عبدالفتاح السیسی، فرمانده نیروهای مسلح و احیای نهادهای منحل‌شده از جمله مجلس شورا افزایش داده و از هوادارانش خواسته است مراکز نظامی را محاصره کنند. 

همچنین به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، “ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت” که خواهان بازگشت محمد مرسی به منصبش است، خواهان برگزاری این تظاهرات برای هجدهمین روز پی در پی شده بود. تظاهرکنندگان عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع مصر را محکوم کرده و وی را به اجرای “کودتای از پیش برنامه‌ریزی شده” متهم کردند. دو خودروی زرهی در نزدیکی میدان رابعه العدویه مستقر شده و مسیرهای منتهی به مقر گارد ریاست جمهوری را با سیم‌های خاردار بستند.

در مقابل صدها تن از مخالفان رئیس جمهور برکنار شده مصر در میدان التحریر و خیابان‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری تظاهرات کردند. این تظاهرات مخالفان مرسی بنا به فراخوان جبهه نجات ملی و جنبش تمرد و جبهه 30 ژوئن با هدف محاکمه مرسی و تعدادی از رهبران اخوان المسملین برگزار شد.

 

اصرار جنبش تمرد و ارتش بر مواضع خود

در همین راستا محمود بدر، موسس جنبش تمرد از مردم مصر خواست جمعه در میدان التحریر و کاخ ریاست جمهوری تجمع کنند تا این پیام را برسانند که مردم روند انقلاب را تکمیل خواهند کرد و رخدادهای 30 ژوئن بنا به درخواست مردم صورت گرفته و رئیس جمهور برکنار شده مصر باز نخواهد گشت و باید محاکمه شود. محمد عبدالعزیز، مسوول ارتباطات سیاسی در جنبش تمرد اعلام کرد: در صورتی که اسرائیل با استقرار ارتش مصر در سینا جهت مقابله با افراد مسلح و تروریست‌ها موافقت نکند، باید معاهده کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل به حالت تعلیق در آید.

 

از سوی دیگر، احمد علی، سخنگوی رسمی ارتش مصر اعلام کرد که ارتش در خصوص دستاوردهای 30 ژوئن کوتاهی نخواهد ورزید. وی خاطرنشان کرد که تماسی میان اعضای اخوان المسلمین با ارتش صورت نگرفته است. عصام عریان، از رهبران اخوان المسلمین پیشتر اعلام کرده بود که رهبران “کودتاچی” هر روز به صورت مستقیم و غیرمستقیم با رهبران اخوان تماس می‌گیرند تا با آنها مذاکره کنند. وی تاکید کرد: ما از یک سوراخ دو بار نیش نمی‌خوریم و به شما اطمینان نداریم و مطمئن نیستیم که شما انتخابات آزاد و شفاف برگزار کنید.

 

داوود اوغلو برگزاری نشست بین‌المللی اخوان المسلمین در استانبول را تکذیب کرد!

این درحالی است که وزیر امور خارجه ترکیه اخبار منتشر شده مبنی بر برگزاری نشست بین المللی رهبران اخوان المسلمین در استانبول ترکیه را تکذیب کرد. به نوشته روزنامه حریت ترکیه، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی این کشور درباره نشست دو روزه رهبران اخوان المسلمین در سراسر جهان که از آن به عنوان “اخوان المسلمین جهانی” یاد می‌شود را تکذیب و تاکید کرد که چنین نشست‌های محرمانه‌ای نمی‌تواند در ترکیه برگزار شود. وی گفت: اخبار منتشر شده در این باره صحت ندارد و ترکیه به صورت مخفیانه اقدامی انجام نمی‌دهد. اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی ایراد می‌شود که بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی ترکیه از جمله شبکه الجزیره، اسکای نیوز عربی و روزنامه دولتی الاهرام از برگزاری این نشست در استانبول خبر دادند و سند پایانی این نشست را منتشر کردند.
هواداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده مصر همزمان با برگزاری نشست اضطراری مرکز تحقیقات اسلامی الازهر برای بررسی اوضاع کنونی این کشور، ساختمان مرکز اسلامی الازهر در قاهره را محاصره و کودتا علیه مشروعیت مرسی را محکوم کردند.نشست مجمع تحقیقات اسلامی بدون شیخ الازهر برگزار شد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.