تغییر کاربری مساجد شهر گنجه

شهر گنجه جمهوری آذربایجان از دیرباز به عنوان یک شهر مذهبی مطرح بوده و هست.

 

شهر گنجه جمهوری آذربایجان از دیرباز به عنوان یک شهر مذهبی مطرح بوده است.

 

از مجموع سیزده مسجد مهم و تاریخی گنجه، چند مسجد از کاربری خود خارج شده‌اند. بدین ترتیب که مسجد تاریخی اوزان که در سال 1884بنا شده است، هم‌اکنون تبدیل به کتابخانه عمومی شده است. مسجد تاریخی قیزیل حاجیلی (ساخت 1877) هم‌اکنون تبدیل به موزه شده است.

 

هم‌چنین از مسجد تاریخی ضرابی نظامی که در قرن هفدهم میلادی ساخته شده به عنوان سالن تئاتر استفاده می‌شود. مسجد خلیفه‌علی (ساخت 1884) نیز تبدیل به خانه فرهنگ شده است.

 

حسینیه‌ای که در سال 1825 از سوی دختر شاهزاده ایرانی بهمن‌میرزا ساخته شده نیز تبدیل به کتابخانه شده و مسجد شرفخانلی تبدیل به کتابخانه و مسجد ملا جلیلی هم تبدیل به مرکز تکنولوژی جوانان شده است.

 

این در حالی است که نماینده کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان در شهر گنجه عقیده دیگری دارد. او می‌گوید مساجدی که در حال حاضر مشغول فعالیت هستند، برای استفاده دینداران کفایت می‌کند. در مسجدی که 200 نفر ظرفیت دارد، تنها 7 ـ 8 نفر حضور پیدا می‌کنند. تنها یک درصد از مردم گنجه علاقه‌مند به انجام مراسم عبادی در مساجد هستند.

 

با این حال حاجی طاهر نماینده اداره مسلمانان قفقاز عقیده دارد مساجد تنها باید در کاربری ویژه خود که محل عبادت است استفاده شوند.

 

گفتنی است شهر گنجه از مذهبی‌ترین شهرهای جمهوری آذربایجان است و تبدیل به یکی از پایگاه‌های فعالیت‌های دینی و سیاسی دینداران این جمهوری شده است.

شهر گنجه جمهوری آذربایجان از دیرباز به عنوان یک شهر مذهبی مطرح بوده و هست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.