حبس ابد در ۹۱ سالگی برای رهبر «جماعت اسلامی» بنگلادش

رهبر پیشین حزب «جماعت اسلامی» بنگلادش در 91 سالگی به حبس ابد محکوم شد.

غلام اعظم، از رهبران پیشین حزب "جماعت اسلامی" بنگلادش در دادگاه این کشور به دلیل ارتکاب جنایات جنگی گناهکار شناخته و به حبس ابد محکوم شد.
به گزارش جهان ادیان به نقل از دویچه وله آلمان اتهام او ارتکاب جنایات جنگی در سال ۱۹۷۱ در جریان جنگ داخلی بنگلادش است. دادگاه جنایت‌های جنگی در داکا، پایتخت بنگلادش روز دوشنبه (۱۵ ژوئیه/ ۲۴ تیر) غلام اعظم، از رهبران پیشین حزب جماعت اسلامی، بزرگ‌ترین حزب اسلام‌گرا در این کشور را گناهکار شناخت و به ۹۰ سال حبس محکوم کرد.  
دادگاه وی را در پنج مورد اتهامی‌، از جمله تجاوز و شکنجه گناهکار شناخته است. اتهام غلام اعظم ارتکاب جنایت‌های جنگی در جریان جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ میلادی است.  
اعظم که اینک ۹۱ سال سن دارد، در سال ۱۹۷۱ میلادی رهبری حزب "جماعت اسلامی" را در جریان جنگ استقلال بنگلادش بر عهده داشت. این جنگ خونین به جدا شدن پاکستان شرقی از غربی و استقلال آن به عنوان کشور بنگلادش منجر شد. دادستانی بنگلادش برای غلام اعظم تقاضای حکم اعدام کرده بود. دادستانی، اعظم را "هدایت‌کننده" جنایت‌های جنگی و "طراح" بسیاری از قساوت‌های جنگی" این کشور می‌داند. "
 بسیاری اعظم را رهبر معنوی حزب "جماعت اسلامی" می‌دانند. او با استقلال بنگلادش مخالف بود. اعظم متهم شده که با تشکیل گروهی شبه‌نظامی هزاران نفر از طرفداران استقلال کشور را کشته است. دولت بنگلادش می‌گوید، با همکاری نیروهای داخلی با ارتش پاکستان ۳ میلیون نفر در جریان جنگ استقلال کشته شده‌اند و به حدود ۲۰۰ هزار زن تجاوز شده است. این پنجمین محکومیت غلام اعظم در دادگاه از ژانویه امسال (۲۰۱۳) تا به‌حال به حساب می‌آید. گزارش‌ها از درگیری هواداران وی با پلیس در سطح کشور خبر می‌دهند. هواداران غلام اعظم اتهام‌های او را "سیاسی" می‌دانند.
 
رهبر پیشین حزب «جماعت اسلامی» بنگلادش در 91 سالگی به حبس ابد محکوم شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.