اگر مرسی و سران اخوان را محاکمه کنند

مدیر مرکز مطالعات سیاسی و توسعه الشرق هشدار داد که محاکمه محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، و سران جماعت اخوان المسلمین باعث افزایش تنش در مصر و ایستادگی اخوان در برابر نظام جدید براساس اصل تنازع بقا خواهد شد.

صلاح هاشم روز دوشنبه در گفت وگو با شبکه خبری العالم، خواستار تعویق محاکمه ها تا ثبات اوضاع و عبور مصر از مرحله دشوار کنونی شد.

هاشم گفت: سپهبد عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع و فرمانده ارتش مصر، توجیهاتی برای عزل مرسی مطرح کرد، اما بسیاری از جریانهای سیاسی از این توجیهات متقاعد نشده اند.

وی افزود: السیسی پیشنهاد کرد که شورای ریاست جمهوری غیرنظامی به ریاست مرسی تشکیل شود، اما مرسی آن را رد و تاکید کرد که "دستش را در دست خائنان نمی گذارد" و با این موضع گیری، جریانهای سیاسی مخالف خود را خائن نامید.

هاشم ادامه داد: السیسی همه پرسی برای ادامه حضورش در پست ریاست جمهوری یا عدم آن را پیشنهاد داد اما مرسی آن را نپذیرفت.

مدیر مرکز مطالعات سیاسی و توسعه الشرق تصریح کرد: نیروهای سیاسی مخالف مرسی، السیسی را قبول دارند اما هواداران وی چنین اعتقادی نداشته و فقط بازگشت مرسی به ریاست جمهوری را خواستارند. 

وی در عین حال یادآور شد که دیدگاه منفی برخی جریانهای سیاسی نسبت به اعلامیه رییس جمهور موقت نمی تواند به تضعیف موضع ارتش، دولت جدید و رییس جمهوری موقت منتهی شود چون رایزنی های متعددی در این زمینه صورت گرفته است.  

هاشم با اشاره به اولویت مصلحت مصر و این موضوع که اعلامیه قانون اساسی، موقت است، خاطر نشان کرد: مخالفان به رییس جمهور موقت برای صدور اعلامیه قانون اساسی فشار وارد می آورند  در حالی که وی به خاطر کثرت اختیارات اعطا شده آن را نپذیرفت.

وی پیش بینی کرد که توجه گروه های سیاسی به مصلحت کشور باعث فایق آمدن بر اختلافات می شود و نوعی توافق میان ریاست جمهوری، ارتش و نیروهای مخالف ایجاد خواهد شد.

صلاح هاشم با بیان این که موضوع محاکمه مرسی باعث نگرانی هوادارانش نشده است، گفت: رهبران اخوان در معرض زندانی شدن مجدد قرار دارند و این مساله باعث نگرانی این گروه شده است لذا حضورشان در میادین نه برای بازگشت مرسی بلکه برای آن است که نمی خواهند دوباره به زندان بازگردند.

وی هشدار داد که تعقیب سران اخوان المسلمین می تواند به افزایش تنش، ادامه حضور مردم در میادین، توقف روند دوره انتقالی و نتایج ناگوار برای تمام جریانهای سیاسی شود.

صلاح هاشم افزود: نظام جدید و ارتش باید گشودن پرونده های قضایی اخوان را تا زمان به ثبات رسیدن اوضاع مصر و دستیابی کشور به امنیت به تعویق بیندازند.

 

مدیر مرکز مطالعات سیاسی و توسعه الشرق هشدار داد که محاکمه محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، و سران جماعت اخوان المسلمین باعث افزایش تنش در مصر و ایستادگی اخوان در برابر نظام جدید براساس اصل تنازع بقا خواهد شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.