ده کشور دارای بالاترین سطح آزادی مذهبی

حملات تروریستی به اماکن مذهبی سبب ایجاد این پرسش شده است که آزادی برای اجرای مناسک مذهبی در سایر نقاط بدون ترس از مورد حمله قرار گرفتن یا ممانعت از جانب حکومت‌ها چه مقدار است.

حمله به کنیسه‌ای در سان دیه گو در ماه آوریل(و تازگی حمله به مسجدی در اسپانیا) که در پی آن یک فرد مسلح با تیراندازی سبب قتل یک زن و زخمی شدن سه تن دیگر گردید آخرین مورد از حملاتی است که به اماکن مذهبی صورت می‌گیرد. در شش ماه گذشته شاهد حملات متعددی به اماکن مذهبی بوده‌ایم از قبیل: سلسله انفجارهای مرگبار در کلیساهای مسیحیان سری لانکا در عید پاک، کشتار وحشتناک مسلمانان در مساجد نیوزیلند و یک مورد حمله دیگر به کنیسه یهودیان در پیتسبورگ پنسیلوانیای امریکا.

این‌گونه حملات سبب ایجاد این پرسش شده است که آزادی برای انجام اعمال مذهبی در کشورها بدون ترس از مورد حمله قرار گرفتن یا ممانعت از جانب حکومت‌ها چه مقدار است.

مرکز تحقیقاتی پیو در سال 2018 گزارشی را منتشر کرد مبتنی بر اینکه محدودیت‌های اعمال شده بر امور مذهبی همچنان در سرتاسر جهان رو به افزایش است.

بنا به گزارش بهترین کشورهای سال 2019، کشورهای اروپایی، امریکای شمالی و آسیا پاسیفیک در صدر جدول مربوط به بالاترین میزان آزادی مذهبی قرار دارند. تحقیق صورت گرفته در میان 20 هزار شهروند از 4 دین در 80 کشور صورت گرفته است.

گفتنی است آزادی مذهبی در سنجش صورت گرفته پیرامون این کشورها تنها یکی از عوامل ارتقای آنها در این جدول به‌عنوان بهترین کشورهاست. در ادامه نام ده کشور دارای بالاترین سطح آزادی مذهبی آمده است:
(عدد درون پرانتز جایگاه کشورها در جدول بهترین کشورها از منظر سایر فاکتورهاست)
1ـ هلند (11)
2ـ کانادا (3)
3ـ نروژ (9)
4ـ استرالیا (7)
5ـ ایالات متحده امریکا (8)
6ـ بریتانیا (5)
7ـ بلژیک (17)
8ـ دانمارک (13)
9ـ نیوزیلند (12)
10ـ سوئد (6)

این کشورها بهترین کیفیت در زمینه شهروندی را برای اتباع خود فراهم می آورند و براساس نگاه‌هایشان در زمینه حقوق بشر، محیط زیست، برابری جنسیت، داشتن سیاست‌های مترقی، اعطای آزادی مذهبی، احترام به حقوق مالکیت دارای سرمایه اجتماعی بالایی بوده و از نظر سایر کشورها به‌عنوان یک کشور قابل اعتماد و دارای قدرت سیاسی توزیعی مناسبی هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.