درباره فرقه احمدیه و آخرین چالش‌های آنان

حانیا منصور، دانشجوی ۲۳ ساله و خانواده او ده کیلومتر رانندگی کرده‌اند تا بتوانند خلیفه خود را ببینند. او و خانواده‌اش جزئی از جامعه ۲۰ هزار نفری احمدی‌های امریکا هستند که عموماً از مهاجرانی از آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی و افریقا به امریکا مهاجرت کرده‌اند. برای آنها چشم‌پوشی از چند روز کار یا درس برای دیدن رهبر معنوی‌شان، مسرور احمد که سه هفته در آمریکا حضور دارد دشواری ندارد.

فرقه احمدیه در سال ۱۸۸۹ توسط جد مسرور احمد در هند بنیان گذاشته شد. این فرقه که جنبه مأموریت و میسیونری داشت بعدها پایه‌گذار بسیاری از جریان‌های و جنبش‌های اسلامی در هند شد. اما بخش مهمی از این فرقه توجه خود را معطوف به اسلام در امریکا، حمایت از مسلمانان و ایجاد سازمان‌های مذهبی معطوف کرد.

غلام احمد، بنیانگذار این فرقه، در ابتدا به عنوان حامی اسلام در مقابل میسیونرهای های مسیحی پا به عرصه گذاشت و خواستار اصلاح ایمان فاسد شده توسط علما شد. درخواست او برای بازگشت به اسلام اصیل از طریق اصلاحات اخلاقی و غیرخشونت‌آمیز طرفدارانی را به او جلب کرد اما پس از اینکه او ادعای پیامبری کرد توسط اکثریت شیعه و سنی طرد شد و به بدعت‌گذاری و ارتداد محکوم شد.

در سال ۱۹۲۰، پسر غلام احمد، خلیفه دوم، یکی از هوادارانش به عنوان مفتی محمد صدیق را به عنوان اولین میسیونر به امریکا فرستاد. او که فردی سیاه‌پوست بود در آغاز توسط پلیس امریکا دستگیر شد ولی پس از آن توانست طرفداران زیادی را به فرقه احمدیه جلب کند و بر بسیاری از افراد مسلمان در امریکا مانند مالکوم ایکس تأثیر بگذارد.

معتقدان به فرقه احمدیه معتقدند مسیح پس از به صلیب کشیده شدن زنده ماند و به هند رفت و در آنجا زندگی طبیعی داشت. آنها بنیانگذار خود را همان مسیح می‌دانند که بازگشت دوباره او وعده داده شده و در عین حال او همان مهدی موعود است. از نظر آنها غلام احمد پیامبری است که پس از حضرت محمد آمده است و از آنجایی که قانون جدیدی نیاورده و تابع قوانین اسلام است، پیامبری بی کتاب است. اما از نظر مسلمانان غیر احمدی این فرقه ضاله و طرفداران آن بدعتگذار و مرتد هستند.

بخش زیادی از پیروان فرقه احمدیه‌ پاکستانی هستند و در پاکستان آنها قانوناً حق ندارند خود را مسلمان بنامند. همچنین در امریکا گروه‌های اسلامی چون "اداره دعوت و ارشاد" و "ختمه نبوه" توجه اصلی خود را بر روی بیرون راندن احمدی‌ها از جمع مسلمانان قرار داده‌اند و از آنها به عنوان گروهی نفوذی، فریب‌کار و غیر اسلامی یاد می‌کنند. آنها ماه اخیر در نامه‌ای به مسرور احمد از او خواستند به جامعه مسلمانان بپیوندد و بپذیرد که یک فرقه جعلی را رهبری می‌کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.