درخواست حمایت برای کسانی که در کشور خود آواره شده‌اند

بیش از ۵۰ رهبر مذهبی در سراسر جهان از جامعه جهانی خواستند که برای حفاظت از افرادی که در نتیجه خشونت، درگیری و مصایب در کشور خود آواره شده‌اند اقدام کنند.

رهبران مذهبی مسیحی، مسلمان و یهودی در نامه‌ای به نشریه گاردین، از حکومت‌هایی که در جلسه هفته آینده مجمع عمومی در نیویورک شرکت می‌کنند، خواستند برنامه‌ای عملیاتی تدوین کنند که بر اساس آن بتوان از آوارگی اجباری جلوگیری کرد و به تقویت حمایت از کسانی بپردازند که در کشور خود تبدیل به پناهنده شده‌اند.

امضا کنندگان این نامه معتقدند پیمان سازمان ملل برای پناهندگان و مهاجرت که قرار است در جلسه امسال به تصویب مجمع عمومی برسد، "به میلیون‌ها نفر آواره اجباری که از خانه‌های خود رانده شده‌اند اما هنوز در کشور خود زندگی می‌کنند توجه اندکی کرده است."

بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشورهای خود پناهنده هستند که تحت عنوان آوارگان داخلی (IDP) شناخته می‌شوند. تعداد آوارگان داخلی جدید اثر خشونت و درگیری، تقریباً نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. بسیاری از این افراد سال‌ها و شاید دهه‌ها در درون کمپ‌ها زندگی زندگی می‌کنند.

هاگمد یکی از آوارگان داخلی در گذشته می‌گوید:" من و خانواده‌ام به علت درگیری در اریتریا مجبور به فرار از خانه خود شدیم. هرگز آن روزها را فراموش نمی‌کنم چرا که ساعت‌ها پیاده راه رفتیم تا به مرز برسیم. با این حال فکر می‌کنم نسبت به کسانی که امروز آوارگی داخلی را تجربه می‌کنند خوش‌شانس بودم."

نامه رهبران دینی در حمایت از آوارگان داخلی قرار است در شورای مشورتی سازمان ملل بررسی شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.