مرور مطبوعات / سفارش یک مرجع به پرهیز از سیاست بر منبر

14 شهریور 1397

واکنش‌ها به ماجرای فیضیه هم‌چنان ادامه دارد و ممنوع‌المنبر شدن حجت‌الاسلام زائری به داغی ماجرای منبر و مداحی در آستانه ماه محرم افزوده است. «همه آسیب‌های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست»، «هایدگر یک اندیشه بی‌پایان است»، «روحانیون محترم مسائل سیاسی را با مسائل منبر مخلوط نکنند»، «کریمی قدوسی در مشهد به استخر فرح می‌رفت»، «دستور پیگیری سه حادثه اجتماعی»، «برای ماجرای پلاکارد قم به دادسرا شکایت کردیم»، «محمدرضا زائری: ممنوع‌المنبر شدم»، «فیضیه جای بحث است نه تهدید»، «واکنش به یک نامه»، «تعرض به سفارتخانه‌های عربستان و انگلیس خطا بود» و «به همه‌پرسی و رأی و نظر مردم نیاز داریم» عناوین برجسته شماره‌های امروزند.

شرق
 
به همه‌پرسی و رأی و نظر مردم نیاز داریم
پروانه سلحشوری، نماینده تهران در نطق خود در مجلس از ورود نظامیان به عرصه سیاست و اقتصاد تا انحصار صداوسیما و… انتقاد کرد. البته با اینکه مردم از این نطق در فضای مجازی و صفحه اجتماعی سلحشوری استقبال کردند، اما به گفته او به مذاق بعضی از نمایندگان خوش نیامد. او افزود: امروز با اتکا به خداوند و بر اساس مسئولیتی که بر دوشم است، واقعیت‌های جامعه را بیان کردم. راه برون‌رفت از وضعیت فعلی را «برگزاری همه‌پرسی» دانسته و عنوان کردم. می‌خواستم از صداوسیما انتقاد کنم دیدم آنها خود را بسیار فراتر از پاسخ‌گویی به ملت و نمایندگان می‌دانند، می‌خواستم همچون گذشته برای تظلم‌خواهی به روحانیت حامی مردم رجوع کنم و به آنها شکایت ببرم، اما متأسفانه دغدغه امروز برخی روحانیون به جای اینکه فقر، فساد و دین‌گریزی جوانان و اختلاس از بیت‌المال باشد، درگیر تار موی زنان و دوچرخه‌سواری آنهاست.
 
تعرض به سفارتخانه‌های عربستان و انگلیس خطا بود
علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تعرض به سفارتخانه‌های انگلیس و عربستان را غیرعادی و خطا دانست و تأکید کرد: مسئولان امنیتی باید امنیت سفارتخانه‌ها را تأمین کنند. نباید اجازه داد امنیت کشورمان به‌دلیل تصمیم عده‌ای و بدون نظر حاکمیت در عرصه بین‌المللی و جهانی زیر سؤال برود. در موضوع سفارت عربستان تا ساعت ۱۲ شب اتفاقی رخ نداد و پلیس احساس کرد خبری نیست. به همین دلیل تعداد نیروها را متناسب با وضعیت آرایش داد. بعد از نقطه‌ای تعدادی کوکتول مولوتوف آماده پرتاب و حمله شد که این همان غافلگیری است و به دنبالش همه‌جا پر از دود آتش شد. این دو مورد یعنی تعرض به سفارتخانه‌های انگلیس و عربستان هشدار‌دهنده است. اگر احتمال تعرض به سفارتخانه‌ای وجود دارد، باید اقداماتی چون بستن خیابان انجام شود تا امنیت باقی بماند، مسئولان امنیتی هم مشخص‌اند. نباید اجازه دهیم امنیت کشورمان در عرصه بین‌المللی و جهانی زیر سؤال رود؛ آن‌هم به دلیل تصمیمی که بدون نظر حاکمیت و از سوی افراد و گروه‌هایی گرفته می‌شود.
 
واکنش به یک نامه
یکی از اعضای خبرگان و کدخدایی در توییتر خود به نامه کروبی واکنش نشان دادند. پنجمین اجلاسیه در دور پنجم مجلس خبرگان در حالی برگزار شد که چند روز پیش شیخ مهدی کروبی در نامه‌ای به اعضای مجلس خبرگان نقدهایی را به عملکرد این مجلس وارد کرده و البته برخی شرح وظایف را گوشزد کرده بود. آیت‌الله مؤمن در نقد نامه مهدی کروبی به اعضای خبرگان که نوشته شده بود «سؤال از رؤسای قوا وظیفه خبرگان نیست» واکنش نشان داد و گفت: جواب وی همین است که وظیفه خبرگان مطالبه‌کردن است، ازهمین‌رو ما هم از رؤسای قوا دعوت کردیم که در اجلاسیه حضور داشته و پیگیر معیشت مردم باشند. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم در توییتی به این نامه واکنش نشان داد و نوشت: متن روزهای اخیر منتسب به آقای کروبی یادآور بیانیه‌های ایشان در سال ۸۸ است. متن‌هایی که از آن ایشان نیست و ظاهرا برای او می‌نویسند، همانند تصمیماتی نیز که برای او می‌گیرند. ای کاش ایشان از حصر فکری اطرافیان درمی‌آمد، خودش فکر می‌کرد! خودش تصمیم می‌گرفت و خودش می‌نوشت!
 
فیضیه جای بحث است نه تهدید
محمدتقی فاضل میبدی هم در واکنش به ماجرای فیضیه نوشت: اینکه برخی حوزه را به خاطر اینکه در پاره‌ای موارد چون با تفکرات بیرونی هم‌خوانی ندارد یا نظرهای جدیدی ارائه شده، به سکولاریسم متهم می‌کنند، شگفت‌انگیز است. آیا اگر کسی در تحقیقات حوزوی و دینی روش برخی گذشتگان را به اسلام نزدیک‌تر دانست و سیاست را یک مقوله علمی و عرفی یا عقلایی در نظر داشت و نهاد دین را از نهاد سیاست جدا دانست، باید او را سکولار نامید؟ آیا نگاه امثال آیات حایری، بروجردی، خویی، خوانساری، سیستانی و… سکولاریستی است؟ رأی جدایی دین یا فقه از سیاست به معنای اعم قضیه در حوزه‌ها ریشه داشته است. به درست یا غلط آن کاری ندارم. در جریان مشروطیت نه می‌توان مرحوم سیدکاظم یزدی را ضد‌اسلام دانست و نه مرحوم آخوند خراسانی را. دو عالمی که راجع به مشروطیت در تقابل هم بودند. آنان که این سخن کلیشه‌ای که امروز باب شده – حوزه سکولار است- را در سخنرانی خود عنوان می‌کنند یا حوزه را درست نشناخته‌‌اند یا معنای سکولاریسم را نمی‌دانند یا اینکه می‌خواهند از طریق انتقادهای بی‌مبنا خود را مطرح کنند.
 
محمدرضا زائری: ممنوع‌المنبر شدم
محمدرضا زائری در توییتر شخصی‌اش از ممنوع‌‌المنبرشدنش در ماه محرم خبر داده و نوشته است: صبح تماس گرفتند که تحت فشار هستند برای لغو سخنرانی‌های دهه اول! بعد از تلویزیون گفتند که ضبط برنامه لغو شده! عصر هم مسئول هیئت دهه دوم تماس داشت و عذرخواهی و اظهار ناراحتی! 40 سال قبل قرار بود آریانپور مارکسیسم را تدریس کند و اکنون من از روضه‌خوانی و منبر امام حسین منع می‌شوم!. او در متن کامل‌تری هم در کانال تلگرامی خود در این باره نوشته است: در طول ماه‌های گذشته بارها افرادی از من پرسیده‌‌اند که آیا به خاطر حرف‌هایت تحت فشار قرار نمی‌گیری؟ و من سکوت را ترجیح داده‌ام. نگفته‌ام که چگونه سال گذشته نشریه‌مان بی‌صدا تعطیل شده، نگفته‌ام که ماه‌های اخیر در یک مؤسسه فرهنگی مشغول بوده‌ام و به شکل غیرمستقیم عذرم را خواسته‌اند، نگفته‌ام که دستور رسیده کتابخانه تخصصی امام حسین و عاشورا را تخلیه کنیم! سکوت را ترجیح داده‌ام تا بهانه دست کسی ندهم و حتى به همین اندازه باعث تضعیف نظام نباشم.
 
برای ماجرای پلاکارد قم به دادسرا شکایت کردیم
شرق گفت‌وگویی ترتیب داده است با دکتر علیرضا آذربایجانی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرائی درباره ماجرای پلاکارد مدرسه فیضیه و بعضی مسائل اجتماعی دیگر از جمله تلگرام. وی در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: در‌این‌باره ما مبادرت به طرح شکایت در دادسرای صالح کردیم و امیدواریم در آینده شاهد تکرار این رفتار نامتعادل نباشیم.
وی درباره مسئله فیلترینگ تلگرام هم گفت: قوه قضائیه رأسا این کار را انجام داد و مراتب اعتراض به قرار دادسرا از طریق مرتبطان انجام شد و امید است که در مرحله رسیدگی ماهوی این معضل نیز حل و رفع فیلتر شود.
 
ایران
 
دستور پیگیری سه حادثه اجتماعی
معاون اول رئیس‌جمهوری، شهردار تهران و وزیر کشور برای پیگیری سه حادثه خودسوزی در پارک شهر، ماجرای کودک زباله‌گرد و حمله به مأمور نیروی انتظامی دستورهای ویژه صادر کردند.
احمد مسجد جامعی در جلسه دیروز شورا با بیان اینکه پیش‌تر هم خودسوزی‌هایی در شورا و شهرداری داشته‌ایم، تأکید می‌کند: «پیشنهاد می‌شود کمیته‌ای از سوی کمیسیون نظارت شورا تشکیل شود تا ابعاد این حادثه را بررسی کنند و به شورای شهر تهران گزارشی ارائه شود.» نهایتاً افشین حبیب‌زاده، اعلام کرد که کمیته‌ای برای بررسی دو حادثه اخیر یعنی «بریده شدن گوش کودک کار» و «خودسوزی شهروندی مقابل شهرداری تهران» تشکیل شد.
 
کریمی قدوسی در مشهد به استخر فرح می رفت
محمد‌ هاشمی، برادر آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است ادامه دشمنی‌ها با آن مرحوم بعد از رحلتش به خاطر هراس از اندیشه و فکر‌ هاشمی است. او در پاسخ به ادعای جواد کریمی قدوسی مبنی بر اینکه حاشیه‌های تجمع طلاب در قم و پلاکارد معروف آن کار خانواده‌ هاشمی بوده است، روایت ناگفته‌ای از ماجرای استخر فرح که البته نه در تهران بلکه در مشهد است، بازگو کرد. وی گفت: آقای کریمی قدوسی می‌داند که استخر فرح کجاست. استخر فرح در حقیقت در مشهد است که وقتی آقای قدوسی فرمانده بسیج مشهد بود، برای شنا به آنجا می‌رفت و با دوستانش در آنجا درباره چنین مسائلی صحبت و رایزنی می‌کرد.استخر فرح یک علامت و کد است بین آنها و الا در تهران چنین استخری وجود ندارد و این استخری که آقای‌ هاشمی در آنجا فوت شد، سال 77 ساخته شده است.
 
روحانیون محترم مسائل سیاسی را با مسائل منبر مخلوط نکنند
آیت‌الله سبحانی در درس خارج اصول خود به موضوع ماه محرم و تبلیغ طلاب اشاره کرد و گفت: روحانیون محترم مسائل سیاسی را با مسائل منبر مخلوط نکنند. طلابی که در ماه محرم منبر می‌روند، باید این مسئله را در نظر داشته باشند که «الاسلام محمدی الحدوث و حسینی البقا است» و بر این اساس به ارائه مطلب بپردازند. وی با بیان اینکه روحانیون محترم مسائل سیاسی را با مسائل منبر مخلوط نکنند؛ باید به ارائه مباحث اخلاقی، ملاحظه قواعد شرع، احکام خانواده، عقاید و … پرداخت ابراز داشت: منبر باید در مردم تحول ایجاد کند و با استفاده از آیات قرآن، روایات، مباحث اخلاقی، مباحث تاریخی و … می‌توان به این مهم دست پیدا کرد.
 
اعتماد
 
هایدگر یک اندیشه بی‌پایان است
به تازگی یکی از مهم‌ترین آثار هایدگر فیلسوف معروف یعنی «درآمد به متافیزیک» با ترجمه انشا‌ءالله رحمتی و به همت نشر سوفیا، منتشر شده است، کتابی که همزمان به گشت اندیشه هایدگر و نوع نگاهش به سیاست اشاراتی دارد. اما جدای از اهمیت این کتاب، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن وجود شروحی بر درسگفتارهای هایدگر در همین کتاب است که فهم مباحث دشوار و پیچیده او را برای خواننده ساده‌تر می‌سازد. اعتماد به این بهانه به گفت‌وگو با انشاء‌الله رحمتی پژوهشگر فلسفه نشسته است.
رحمتی در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: اگر بپذیریم که در تفکر هایدگر یک گشت هست، این کتاب را نقطه عطف آن گشت می‌دانند. درسگفتارهای این کتاب، در اوج فعالیت‌های سیاسی هایدگر بعد از استعفایش از ریاست دانشگاه فرایبورگ ارایه شده است و به یک معنا نشان‌گر تجدید نظری در رویه‌های سیاسی او هم هست. برخی آن را سیاسی‌ترین اثر هایدگر می‌دانند.
 
همه آسیب‌های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست
معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: باید مشکلات و آسیب‌‌های اجتماعی را به صورت بومی در نظر‌گیریم و بعد به دنبال راه‌حل باشیم. اینگونه نیست که فکر کنیم همه آسیب‌‌های جامعه مربوط به اعتیاد یا طلاق است و آسیب‌های متنوعی در استان‌های مختلف وجود دارد. ابتکار همچنین افزود: یکی از استان‌های کشور نسبت به سایر استان‌ها از نظر اعتیاد در وضعیت سفید و خوبی قرار دارد، اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلات همین استان آمار بالای خشونت است.
وی که در دومین نشست تدوین پروتکل کارگاه‌های طرح ملی گفت‌وگوی ملی خانواده توسط انجمن جامعه‌شناسی ایران سخن می‌گفت، اضافه کرد: اقدامات کارگاه‌های طرح گفت‌وگوی ملی خانواده باید فراگیر و علمی باشد و طرح ملی گفت‌وگوی خانواده و بین نسلی نیازمند جریان‌‌سازی است.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.