مرور مطبوعات / ذائقه کاربران ایرانی در به‌کارگیری شبکه‌های اجتماعی

13 شهریور 97

ماه محرم نزدیک است و بخشی از مطالب مطبوعات به وظایف مداحان و نقد ماجراهای پیش آمده در روزهای اخیر در خصوص استفاده یا سوء استفاده مداحان از این تریبون اختصاص یافته است. مطالب اجتماعی نیز جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. «ایران، میزبان بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در خاورمیانه»، «حوزه فرهنگ در آزمون شفافیت»، «باید قفل ساختار را بشکنیم»، «به جای مداحان، علما و اساتید باید میداندار شوند»، «تعطیلات حوزه‌های علمیه برای پاسخگویی به نیازهای روز دینی کاهش یابد»، «اهدای گل به محجبه‌ها در نقاط آلوده به تحرکات ضداخلاقی»، «ادعای آمریکا درباره حقوق اقلیت‌های دینی در ایران مغرضانه است»، «هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی به سیاسی شدن تریبون مداحی»، «دین ما سیاسی است نه سیاست‌بازی»، «عاشورایی یا جناحی؟»، «ذائقه کاربران ایرانی در به‌کارگیری شبکه‌های اجتماعی»، «در مغاک امر ملی و جهان‌وطن»، «بازداشت وکلا و فعالان حوزه زنان را پیگیری می‌کنم»، «من خودم به خرید می‌روم»، «واکنش پسر اسحاق جهانگیری به یک ادعا»، «شما از مرحوم هاشمی بالاتر نیستید» و «روایت سپنتا نیکنام از زرتشتی‌های یزد» عناوین برجسته شماره‌های امروزند.

شرق
 
روایت سپنتا نیکنام از زرتشتی‌های یزد
سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد به گفت‌وگو با شرق پرداخته و درباره زرتشتیان یزد سخن گفته است. وی در بخشی از این مصاحبه درباره تأثیرات ماجرای سلب عضویتش نسبت به جهان‌بینی خود می‌گوید: این موضوع خیرهایی را داشته، اما مسئولیت‌های خیلی زیادی را هم روی دوش من می‌گذارد. این دیدگاه، این تغییر جایگاه و تغییر ماهیت بر ما واجب می‌کند که من از این به‌بعد به‌گونه‌ای دیگر عمل و رفتار کنم، اما در هر دو حوزه؛ یعنی خیلی‌ها می‌خواهند من را معرفی کنند، تحت عنوان زرتشتی شورای شهر معرفی می‌کنند. این است که هر دو تا اینها را در کنار هم قرار می‌دهد؛ یعنی هم آن جایگاه غیرمسلمان‌بودن و هم آن جایگاه شورای شهری را. باید برای هر دوی اینها برنامه‌ریزی داشته باشیم. فعلا برای این بحث اقلیت مذهبی یا همان ایرانیان غیرمسلمانش. به نظرم می‌آید که سفیر صلح‌ شدن برای این موضوع بتواند یک گام جدیدی باشد، یک اقدام جدیدی و یک حرف جدیدی برای گفتن حداقل در این حوزه باشد، چون حداقل جایگاه‌های اقلیت‌های دینی نهایتا می‌رسد به نمایندگان مجلس و در همان‌جا متوقف می‌شود.
 
شما از مرحوم هاشمی بالاتر نیستید
در ادامه دفاع اصولگرایان از ماجرای مدرسه فیضیه، حجت‌الاسلام حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی انقلاب اسلامی نیز دست به قلم برده و گذشته از دفاع از این مسئله به روحانی تاخته و گفته است: ارزنده‌‌‌ترین شعار این تجمع شعار «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت» بود که به کسانی که در قدرت هستند و در برج عاج نشسته‌‌اند و قدرت مست‌شان کرده است، نهیب زد و هشداری بسیار اخلاقی و عظیم داد که حواستان باشد که شما نیز روزی از دنیا می روید. شما از مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بالاتر نیستید که با آن دبدبه و کبکبه، عزرائیل جانش را در استخر گرفت. پس به خود آیید و حواس‌تان باشد که همیشه در این جایگاه قرار ندارید. این یک شعار مقدس و فوق‌العاده اخلاقی بود؛ اما دیدیم که چگونه عده‌ای که زبان‌شان در دهان آمریکاست، چنین شعاری را این‌گونه تفسیر کردند که پس هاشمی‌رفسنجانی را کشته‌اند. نظر بزرگان و مراجع تقلید به شکلی است که باید با آنان مستقیما گفت‌وگو کرد تا دید که به چه دلیلی و با رعایت چه مصلحتی این سخنان را بیان کرده‌اند؛ اما باید گفت که در نهایت بنا به سنت امام راحل از بزرگان انتظار می‌رود که به جوانان حاضر در حوزه‌های علمیه بهای بیشتری بدهند.
 
من خودم به خرید می‌روم
آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: امروز ضعف مدیریت بزرگ‌ترین مشکل است. هیچ اشرافی بر قیمت‌ها نیست. بنده خودم خرید شخصی را انجام می‌دهم و می‌بینم که هر روز یک قیمت روی اجناس است. این زجر مردم و مشکلات مردم را خودم لمس می‌کنم. این‌جور نیست فقط گزارش بگیرم، خودم به درون بازار می‌روم. مردم می‌آیند و گله می‌کنند و نامه‌های فراوانی داریم. او افزود: متأسفانه صداوسیما تذکرات مراجع و علما و حوزه را انعکاس نمی‌دهد. لذا مردم گمان‌شان این است که ما سکوت می‌کنیم؛ در حالی که رهبر معظم انقلاب و مراجع و حوزه بیش از همه ناراحت این وضعیت هستند.
 
بازداشت وکلا و فعالان حوزه زنان را پیگیری می‌کنم
مطهری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبر بازداشت سه نفر از وکلا می‌گوید که موضوع را پیگیری خواهم کرد و در صورت لزوم حتما ورود می‌کنیم. دو وکیل دادگستری در روز جمعه و یک وکیل که هم‌زمان در حوزه حقوق زنان نیز فعالیت می‌کرده به همراه فعال دیگر این حوزه روز یکشنبه در منازل خود بازداشت شدند. باوجوداین، دیروز، محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی، درباره این بازداشت‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرد. او با بیان اینکه تاکنون این موضوع مطرح و به کمیسیون ارجاع نشده است، افزود: اگر خانواده‌ها مراجعه کنند، ممکن است کمیسیون موضوع را پیگیری کند. ممکن است در زمینه‌ای غیر از فعالیت در حوزه وکالت بازداشت شده باشند.
 
در مغاک امر ملی و جهان‌وطن
شرق در یادداشتی به معرفی کتاب «ملت‌هایی بدون ملی‌گرایی» نوشته ژولیا کریستوا پرداخته و نوشته است: کریستوا خود را نماینده گرایشی می‌داند که آن را گونه‌ای نادر و کمیاب می‌نامد، گونه‌ای که در روزگار ملی‌گرایی احیاشده شاید حتی در آستانه انقراض قرار دارد: او خود را یک جهان‌وطن می‌داند؛ بنابراین در کتاب حاضر از موضع فیلسوفی جهان‌وطن و درعین‌حال «غریبه‌ای ممتاز» به بررسی مفهوم کلی بیگانگی و دیگربودگی می‌پردازد. او ملت را ورای گشودن مرزها و ادغام‌های اقتصادی و حتی سیاسی که در اروپا و سراسر جهان روی می‌دهد، موجودی پایدار و البته تغییرپذیر می‌داند و تأکید دارد همواره باید چنین باشد. او که خود در فرانسه شهروندی خارجی محسوب می‌شود،‌ با اشاره به وضعیت مهاجران در اروپا و از طریق واکاوی وضعیت بیگانگی در تاریخ فکری‌- الهیاتی غرب،‌ در پی رسیدن به ایده‌ای پویا از ملی‌گرایی است که مبتنی است بر مفهوم «روح کلی» منتسکیو.
 
ذائقه کاربران ایرانی در به‌کارگیری شبکه‌های اجتماعی
بر اساس نتایح آخرین نظرسنجی ایسپا که در خرداد سال جاری انجام شد، 66 درصد مردم حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌‌کنند که در این میان 46.7 درصد فقط از شبکه‌ای اجتماعی خارجی، 3.9 درصد فقط از شبکه‌های اجتماعی داخلی و 14.1 درصد هم از شبکه‌های اجتماعی داخلی و هم خارجی استفاده می‌‌کنند. بر این اساس، 62 درصد از پاسخ‌گویان از تلگرام، 32.2 درصد از اینستاگرام، 25 درصد از واتس‌آپ، 3.6 درصد از فیس‌بوک، 2.7 درصد از توییتر و 13.5 درصد از سروش استفاده می‌کنند. از بین کسانی که از تلگرام استفاده می‌کنند: 33 درصد از واتس‌آپ، 52.9 درصد از اینستاگرام، 6.7 درصد از فیس‌بوک، پنج‌درصد از توییتر و 16.9 درصد از سروش استفاده می‌کنند.
 
اعتماد
 
عاشورایی یا جناحی؟
حجت‌الاسلام سید ‌ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در یادداشتی در روزنامه اعتماد و در آستانه آغاز ماه محرم به مسئله محرم و سیاست پرداخته و نوشته است: باید بدانیم که مسائل و موضع‌گیری‌های اصلی و محوری سیاسی حتما باید توسط مبلغان و وعاظ و مداحان مطرح شود. مداح باید از ظلم‌ستیزی بگوید چرا که درگیری با ظالم و ظلم‌ستیزی اصل حرکت و نهضت عاشوراست. مبلغان و مداحان و وعاظ باید بگویند که اگر امام‌حسین نبود ما نه سیاست، نه دیانت و نه قدرت امروز اسلام را داشتیم اما این بدین‌معنا نیست که ما امام حسین و قیام و نهضت ایشان و مجالس ارزشمند عاشورا را خرج مسائل ریز سیاسی بکنیم. مداحان باید بدانند که این کار بسیار خطرناکی است. اینکه ما امام حسین و نهضت بزرگ او را برای اهداف پوچ جناحی، باندی، ‌گروهی و برای کوبیدن این و آن استفاده کنیم، درست نیست. نباید تریبون‌های عاشورا را اینگونه سیاسی کرد و استفاده و بهره‌برداری سیاسی و جناحی از حرکت و نهضت امام حسین نباید مطرح شود.
 
دین ما سیاسی است نه سیاست‌بازی
اعتماد با مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره هشدار آیت‌الله مکارم نسبت به سیاسی شدن تریبون‌های مداحی به گفت‌وگو نشسته است. مجید انصاری می‌گوید: قاطبه مداحان افراد محترمی بوده که وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهند. این افراد در انتخاب اشعار و متون دقت لازم را به خرج داده و از پرداختن به حاشیه‌های غیر مرتبط پرهیز می‌کنند اما متاسفانه مدتی است برخی از مداحان منتسب به یک جریان افراطی سیاسی این تریبون را وسیله‌ای برای تخریب و اهانت به دیگران قرار داده‌اند که متاسفانه این بداخلاقی سیاسی در حال ترویج است. زمانی که در برابر بداخلاقی و انحراف، نهی از منکر و برخورد مناسب صورت نگیرد، ناهنجاری تبدیل به هنجار می‌شود. قسمت تلخ این اتفاقات آن است که بعضا ما شاهد بوده‌ایم چنین مراسم‌هایی از تریبون‌های رسمی مانند صدا و سیما پخش و ترویج می‌شود. یکی دیگر از اتفاقات ناگواری که رخ می‌دهد، دعوت این قشر از مداحان به مراسم‌های رسمی است. زمانی که این مداحان به مراسم‌های منتسب به نظام دعوت و اشعار و سخنان آنها از تریبون‌های رسمی منتشر می‌شود، طبیعی است که این منکر ترویج می‌شود.
 
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی به سیاسی شدن تریبون مداحی
آیت‌الله مکارم شیرازی در آستانه آغاز ماه محرم در بیاناتی ضمن ارشاد مداحان، آنان را از سیاسی کردن تریبون مداحی برحذر داشته است. این مرجع تقلید در دیدار مدیران رادیو معارف و رادیو محرم، محرم و عاشورا را از سرمایه‌های مهم شیعه دانست و تاکید کرد: دشمنان به دنبال ضربه زدن به مرجعیت و عاشورا هستند و به این مساله اذعان می‌کنند و برای تحقق آن سرمایه‌گذاری عظیمی را صورت داده‌اند. وی انقلاب اسلامی ایران را نشأت گرفته از قیام عاشورا ارزیابی و تصریح کرد: در مسائل مربوط به محرم و عاشورا تمام جناح‌ها و گروه‌ها ورود می‌کنند و اختلافات کنار می‌رود، این حلقه اتصال بسیار ارزشمند است.
 
جمهوری اسلامی
 
ادعای آمریکا درباره حقوق اقلیت‌های دینی در ایران مغرضانه است
داویدیان اسقف و رئیس شورای خلیفه گری ارامنه کاتولیک ایران،‌ در واکنش به اظهارات برخی مقامات آمریکا اعلام کرد که ارامنه از آزادی کامل برای انجام مناسک و مراسم دینی و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در جمهوری اسلامی برخوردارند و ما نگران تحریم‌ها علیه ملت ایران هستیم. در بخشی از بیانیه اسقف سرکیس داویدیان که روز دوشنبه منتشر شده، آمده است: ارامنه کاتولیک همسو با جامعه جهانی نگرانی خود را از اجرای تحریم‌های جدید که سایه خود را بر تمام آحاد ملت از جمله اقلیت‌های دینی خواهد انداخت، ابراز می‌دارد. زیرا آحاد جامعه ارامنه کاتولیک ایران با اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا در قبال کشور، مانند دیگر هم وطنانشان تحت فشار قرار خواهند گرفت.
 
اهدای گل به محجبه‌ها در نقاط آلوده به تحرکات ضداخلاقی
معاون اجتماعی پلیس تهران از اجرای طرح اهدای گل به بانوان محجبه در نقاط کانونی و آلوده به تحرکات ضد اخلاقی و هنجارشکن خبر داد. سرهنگ مراد مرادی با اشاره به اقدامات ایجابی پلیس تهران در حوزه عفاف و حجاب، گفت: نیروی انتظامی بنا به ماموریت‌ها و وظایفی که بر عهده دارد، همیشه در خط مقدم خدمت‌رسانی به مردم و ایجاد امنیت در سطح جامعه بوده و در این حوزه نیز احساس تکلیف می‌کند. معاون اجتماعی پلیس تهران، تصریح کرد: طرح اهدای گل به بانوان محجبه در نقاط کانونی و آلوده به تحرکات ضد اخلاقی و هنجارشکن، به بهانه هفته ناجا، فارغ از این که اقدامی فرهنگ‌ساز و ایجابی به حساب می‌آید. اجرای این طرح نه تنها رضایت شهروندان محجبه را به همراه داشت، بلکه توانست در اذهان بسیاری از بانوان که از پلیس تصوری قهری و اقتدارطلب داشتند، تصویری مطلوب و جامعه محور ارائه کند و این درحالی است که برخی افراد بدپوشش و دارای حجاب نامتعارف نیز ضمن برقراری ارتباط صمیمانه با ماموران نسوان اهدا‌کننده گل، ارتباط تنگاتنگی داشته‌اند.
 
تعطیلات حوزه‌های علمیه برای پاسخگویی به نیازهای روز دینی کاهش یابد
حضرت آیت‌الله جوادی آملی در پیامی برای آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه مازندران اعلان کردند: برای استمرار فعالیت‌های حوزوی، همگام شدن و پاسخگو بودن به نیازهای روز دینی، باید تعطیلات حوزه‌های علمیه در طول سال کاهش یابد. انتظار است که مدیران حوزه‌ها و مدارس علمیه اهتمام جدی نسبت به کمتر کردن تعطیلات داشته باشند. ایشان با بیان اینکه برای ورودی‌های جدید مدرسه‌های علمیه و نیز طلبه‌های جوان حرمت نگه داشته و سهولت برای پذیرش و ادامه تحصیل آنها فراهم شود، اضافه کردند: کارکرد و بازدهی حوزه‌های علمیه قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران کاملا مشهود است و امروزه این کارکرد ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته است.
 
ایران
 
به جای مداحان، علما و اساتید باید میداندار شوند
رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با ایران و در آستانه ماه محرم به بررسی رهنمودهای مراجع درباره جایگاه مداحان پرداخته و نوشته است: اگر به تاریخچه مداحی مراجعه کنیم، می‏‌بینیم که اصل نوحه‎خوانی یا مدح و منقبت اهل بیت ریشه در تاریخ ائمه معصومین علیهم‎السلام دارد. در آن زمان هم شعرا و بزرگان گاهی اشعاری را در حضور ائمه می‎سرودند. این کار همچنان تا عصر ما هم ادامه یافت که البته در این مدت با فراز و نشیب‎هایی همراه بوده است. ولی به هرحال همه این مداحی‌‏ها مربوط به اهل بیت می‎شده و کمتر بعد سیاسی پیدا می‎کرده است.
 
باید قفل ساختار را بشکنیم
عماد افروغ گفت: در قالب قانون اساسی فعلی، اگر قرار باشد ولایت ایدئولوژیک فقیه مبنا قرار گیرد، خود مجلس خبرگان نیز مستلزم یک تحول ساختاری خواهد بود. وی با تأیید بر این‌که در ساختار موجود، خیلی جاها مطابق با انقلاب اسلامی و حتی قانون اساسی عمل نمی‌کند، افزود: قانون اساسی یک محتواست. ساختارهای سیاسی ما متناسب با این محتوا تعبیه و تعریف نشده است. او با اشاره به اینکه امام(ره) در اداره مملکت اشکالاتی دیدند که مثلاً اگر بخواهند رهبر را مرجع بدانند ممکن است کشور با مشکلاتی روبه‌رو بشود، اظهار کرد: زیرا ممکن است مرجع باشد، اما موضوع‌شناس نباشد، مدیر نباشد، بینش صحیح نداشته باشد، مدبر نباشد.
 
حوزه فرهنگ در آزمون شفافیت
هنگامی که اوایل شهریورماه جاری سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر شفاف‌سازی حمایت‌ها و مجوزهای صادر شده از طرف وزارت متبوعش تأکید کرد و از اتفاقات روشن در معاونت هنری‌اش تا یک ماه دیگر خبر داد، برای بسیاری از ناظران این پرسش پیش آمد که این شفافیت وعده داده شده چه ابعادی خواهد داشت؟ آیا این شفافیت بدین معناست که دولت تمام حمایت‌هایش را بدون هیچ دخل و تصرفی در معرض دید عموم قرار خواهد داد تا مردم از آن آگاه شوند؟
ایران در این راستا به گفت‌وگو با سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخته است. وی در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: موضوع شفاف‌سازی که دیرهنگام در جامعه ما مورد توجه قرار گرفته یک ضرورت است، اما مهم‌تر و ضروری‌تر این است که صحیح و دقیق به این موضوع پرداخته شود. اما شفاف‌سازی را نمی‌توان تنها به مسائل مالی محدود کرد و با توجه به وظایف سیاستگذاری، نظارت و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضرورت دارد که سیاست‌های وزارتخانه، شرایط نظارت و صدور مجوزها و قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به آنها و سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی شفاف اعلام شود.
 
ایران، میزبان بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در خاورمیانه
روزنامه «یو اس ای تودی» آمریکا در گزارشی نوشت: اعضای جامعه یهودیان در ایران با احساس امنیت و آرامش زندگی می‌کنند و با احترام با آنها برخورد می‌شود. در این گزارش آمده است: دولت ایران به هزاران یهودی در این کشور اجازه می‌دهد در صلح و آرامش به عبادت بپردازند و با این کشور هم‌نشینی داشته باشند. نجات گلشیرازی، خاخام یک کنیسه در ایران در این زمینه گفت: ما تمامی امکانات لازم را برای مراسم خود در اختیار داریم و می‌توانیم دعا و نیایش‌مان را بسیار آزادانه انجام دهیم. هرگز مشکلی نداشته‌ایم و بسیار مورد احترام قرار می‌گیریم. می‌توانید مشاهده کنید که ما هیچ نیروی امنیتی برای محافظت از این مکان نداریم. یو اس ای تودی در ادامه این گزارش عنوان کرد: بر اساس اعلام جامعه یهودیان در ایران، امروز بین 12 تا 15 هزار یهودی در ایران زندگی می کنند. اگرچه یهودیان یک اقلیت کوچک در ایران 80 میلیونی محسوب می شوند اما ایران، میزبان بزرگترین جامعه یهودیان در خاورمیانه است.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.