مرور مطبوعات (شرق) / مشکل بی‌هویت‌ها با طرح نمایندگان هم حل نشد

26 تیرماه 1397

شرق امروز چندان پربار نیست و به چند یادداشت کوتاه درباره امیرانتظام و تقابل وزیر ارتباطات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل و نقل‌قول جدیدی از مطهری نماینده مجلس پرداخته است. مهم‌ترین مطلب این شماره مربوط به طرح مسئله بی‌هویت‌ها در مجلس است. «واکنش کمال خرازی به خاطرات امیرانتظام»، «خواست‌های پیچیده زوج‌ها برای فرزندخواندگی»، «از روحانی تا کدخدایی»، «مشکل بی‌هویت‌ها با طرح نمایندگان هم حل نشد»، «ساماندهی واقعیت»، «جدال رسانه‌ای وزیر ارتباطات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل» و «مطهری: در آغوش کشیدن رئیس‌جمهور کرواسی جنسی نبود» عناوین برجسته این شماره شرق است.

مطهری: در آغوش کشیدن رئیس‌جمهور کرواسی جنسی نبود
علی مطهری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درباره پخش حواشی فینال جام جهانی اظهار نظر متفاوتی مطرح کرده است. او در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کرواسی از سوی رئیس‌جمهور این کشور، گفته است: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
 
جدال رسانه‌ای وزیر ارتباطات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل
رئیس سازمان پدافند غیرعامل مدعی شده بود که در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می‌توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می‌توانستند آنها را به سروش بدهند، اما ندادند. وزیر ارتباطات نیز بلافاصله خبرنگاران را به محل مذکور دعوت کرده تا ثابت کند در آن‌جا خبری از این سرورها نیست.
آذری جهرمی در این باره گفته است: من در واقعیت درک نمی‌کنم که چرا عده‌ای همواره با زدن حرف‌های نادرست برای کشور هزینه درست می‌کنند. هرچند که ما نیز وظیفه خود می‌دانیم که شفاف‌سازی کنیم.
سردار جلالی باز هم قانع نشده و گفته است: بهتر بود ایشان به جای این اقدام جمعی از کارشناسان فنی، قضایی و امنیتی را برای حضور در محل مربوطه دعوت می‌کرد.
 
ساماندهی واقعیت
شرق در نوشتاری به معرفی کتاب «متافیزیک» پرداخته است. کتاب در فصول مختلف با طرح پرسش‌های متافیزیکی، سراغ مباحث اساسی این حوزه از معرفت بشری می‌رود: اشیاء چه هستند؟ آیا رنگ‌ها و شکل‌ها برای خود وجودی مستقل دارند؟ آیا کل همان مجموع اجزایش است؟ چگونه است که چیزی علت چیزی دیگر می‌شود و نه صرفا همجوار آن؟ ممکن چیست؟ علت چیست؟ آیا زمان چیزی جاری است؟ شخص چیست؟ و … نویسنده می‌کوشد با ذکر مثال‌هایی از خلال زندگی روزمره، ‌هنر، سینما و … و با طرح پرسش‌هایی ساده زمینه را برای تامل در باب برخی مباحث در سنت متافیزیک تحلیلی فراهم سازد، مباحثی چون جوهر، خاصیت، تغییر، علت، امکان، زمان، هویت شخصی، نوپدیدی، عدم و آگاهی.
 
مشکل بی‌هویت‌ها با طرح نمایندگان هم حل نشد
اگرچه سال‌هاست کسانی بحث دادن کارت هویت به فرزندانی را که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده‌اند، پیگیری می‌کنند، اما همچنان درها بسته بوده و گشایشی در‌این‌باره رخ نداده است. شرق این موضوع را با رضا رضا شیران‌خراسانی، نماینده مردم مشهد و کلات در دوره دهم مجلس شورای اسلامی، مطرح کرده است. او با همکاری تعدادی دیگر از نمایندگان، طرحی را برای حل این مسئله به مجلس ارائه داده که حتی یک‌فوریت آن نیز به تصویب رسیده است.
شیران‌خراسانی می‌گوید: مطابق قانون ما به همان راحتی که تابعیت اکتسابی می‌دهیم، ترک تابعیت نمی‌دهیم. آن هم در شرایطی که توسعه تکنولوژی، سهل‌شدن ارتباطات و سرعت و راحتی سیستم‌های حمل‌ونقل دنیا را کوچک کرده و زندگی بین‌المللی انسان‌ها را وسعت بخشیده است. در سال 10 میلیون نفر برای سفر از کشور خارج می‌شوند! این 10 میلیون نفر پایشان را که از اینجا بیرون می‌گذارند، حقوق بین‌المللی خصوصی شامل حالشان می‌شود. ما نمی‌توانیم با حقوق بین‌الملل خصوصی‌ای که 80 سال پیش تصویب کرده‌ایم، امروزه کاری را پیگیری کنیم و به مشکل برمی‌خوریم. دنیا تغییر کرده است و ما هم باید تغییر را بپذیریم.
 
اعلام نظر درباره ورود زنان به ورزشگاه
از روحانی تا کدخدایی
جام جهانی فوتبال تمام شد و بحث و اظهارنظرها پیرامون ورود یا ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران همچنان داغ است، در بالاترین سطح مدیریتی کشور. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در پاسخ به این سؤال که خانم‌ها بروند به ورزشگاه یا نروند؟ این‌طور پاسخ داد: اگر مسئولان می‌توانند امکانات و تسهیلات را فراهم کنند و مشکلی وجود نداشته باشد، به نظرم اشکالی نباید داشته باشد.
حسن روحانی هم در پاسخ به گزارش وزیر ورزش درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته که باید این حضور ادامه یابد. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران، در گزارش خود با اشاره به حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی در جریان بازی‌های ایران در جام جهانی نوشته است که این حضور نه‌تنها با استقبال گسترده‌ای مواجه شد، بلکه با ایجاد فضای شور و نشاط در میان جوانان و خانواده‌ها، بازتاب اجتماعی بسیار مناسبی نیز در داخل و خارج‌ از ‌کشور داشت.
 
خواست‌های پیچیده زوج‌ها برای فرزندخواندگی
مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: زوج‌ها خواست‌های پیچیده‌ای برای فرزندخواندگی دارند و می‌خواهند فرزندخوانده آنان دختر، زیر دو سال، زیبا یا سید باشد. داریوش بیات‌نژاد افزود: البته برخی مراجعان نوع‌دوست، فرزندان بیمار و معلول را نیز به فرزندخواندگی پذیرفته‌‌اند که امید است این آمار افزایش یابد.
به گفته او، سال گذشته در مجموع 501 فرزند به فرزندخواندگی سپرده شده‌‌اند و زمینه بازگشت 363 فرزند به خانواده فراهم شده است. مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به کودکان کار و خیابان گفت: سه‌هزارو 500 کودک کار و خیابان از این سازمان خدمات دریافت کرده‌اند.
 
واکنش کمال خرازی به خاطرات امیرانتظام
بعد از گذشت چند روز از درگذشت عباس امیرانتظام، کمال خرازی به بخشی از خاطرات که به سال 81 در یک کتاب منتشر شده، واکنش نشان داده است.
به گزارش ایسنا، کمال خرازی در واکنش به آنچه به نقل از خاطرات مرحوم امیرانتظام در شبکه‌های اجتماعی منعکس شده، مبنی بر اینکه زمانی که خرازی معاون سیاسی وزارت خارجه بود، با جعل امضای قطب‌زاده یا در یک دعوت ساختگی او را به تهران فراخوانده، گفت: این ادعا کذب است؛ زیرا این‌جانب بنا بر دستور دادستان وقت انقلاب، مرحوم شهید قدوسی و بر اساس رویه معمول وزارت خارجه و مسئولیتم به عنوان معاون سیاسی، ایشان را به مرکز فراخواندم و امضای کسی جعل نشده است.
کتاب خاطرات عباس امیرانتظام، در دو جلد و در سال ۱۳۸۱ از سوی نشر نی منتشر شده است.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.