پنج واقعیت در مورد دین در هند

سمیرا ماجومدار

هند خانۀ 1.4 میلیارد انسان است، یعنی حدود یک ششم از جمعیت جهان در هند زندگی می‌کنند. این جمعیت ادیان و قومیت‌های متکثر و گوناگونی دارند. در حالی که 94 درصد از هندوهای جهان در هند زندگی می‌کنند، جمعیت قابل توجهی از مسلمانان، مسیحیان، سیک‌ها، بودایی‌ها، جین‌ها و پیروان ادیان قومی نیز در هندوستان به سر می‌برند.

به گزارش دین‌آنلاین، برای بسیاری از هندوها ایمان مسئلۀ مهمی است؛ در سال 2015 در یکی از پژوهش‌های مربوز به مرکز تحقیقات آماری پیو، از هر ده نفر هندی هشت نفر گفته بودند دین در زندگی آنها بسیار اهمیت دارد. در اینجا به پنج واقعیت در مورد دین در هندوستان می‌پردازیم:

1. مسلمانان هند

جمعیت عظیم هند نه‌تنها شامل اکثریت قریب به اتفاق هندوهای جهان می‌شود بلکه هند پس از اندونزی دارای بزرگترین جمعیت مسلمان در جهان است. بر اساس پیش‌بینی مرکز تحقیقات پیو، تا سال 2050، جمعیت مسلمان هند تا 311 میلیون نفر رشد خواهد داشت و تا آن زمان هندوستان صاحب بزرگترین جمعیت مسلمان در جهان می‌شود. با همۀ اینها، مسلمانان هند باز هم در کشور خودشان در اقلیت باقی خواهند ماند، مسلمانان هند، در اواسط قرن 21ام حدود 18 درصد از کل جمعیت هند ر÷ تشکیل خواهند داد و این در حالی خواهد بود که هندوها اکثریت جمعیت هند، یعنی حدود 77 درصد از جمعیت هند را تشکیل خواهند داد.

2. دموکراسی در هند

هند بزرگترین دموکراسی چندقومیتیِ متکثرِ مذهبی است. قانون اساسی در هند به شهروندان آزادی وجدان، حق ابراز عقیده و ایمان، انجام اعمال مذهبی و تبلیغ دین را داده است، این قانون از اقلیت‌ها در برابر تبعیض مذهبی و کاستی حمایت می‌کند. در سال 1976 میلادی، قانون اساسی اصلاح شد و به طور رسمی این کشور تبدیل به یک کشور سکولار شد. در همان زمان، یکی از فرمان‌های قانون اساسی مربوط به منع کشتار گاوها (حیوانی که هندوها آن را مقدس می‌دارند) است که بر اساس آن هر استان قدرت اجرایی آن را در دست دارد در حال حاضر در 21 استان از 29 استان انجام این عمل مجازات زندان دارد.

3. محدودیت حکومت برای ادیان

بر اساس تحقیق سالانۀ مرکز پژوهشهای آماری پیو، در حالی که حمایت‌های قانونی برای گروه‌های مذهبی و اقلیت‌ها وجود دارد، هندی‌ها به‌طور عمومی، همچنان سطح بالایی از محدودیت‌های حکومتی در مورد دین را تجربه می‌کنند. بر اساس گزارش کمیسیون بین‌المللی آزادی مذاهب در ایالات متحد امریکا، در حال حاضر حداقل در شش ایالت محدودیت‌های قانونی برای تغییر مذهب وجود دارد و گاهی اوقات مسلمانان و مسیحیانی که تازه به این ادیان گرویدند مورد تهدید و ارعاب قرار می‌گیرند. به علاوه، بودایی‌ها، جین‌ها و سیک‌ها در قانون در ذیل هندوها در نظرگرفته شده‌اند که این امر باعث می‌شود آنها نتوانند خدمات اجتماعی یا مشاغل و آموزش‌وپرورش مورد نظر و با انتخاب و ترجیح خودشان را داشته باشند.

در این میان، مسیحیان و مسلمانانی که به عنوان کاست‌ پایین و نجس شناخته می‌شوند – بعضی از آنها زادگان هندوهای نجس (دالیت) هستند که برای فرار از تبعیض کاستی و فرار از انگ نجاست، مسلمان یا مسیحی شده‌اند – از دسترسی به مزایای تحصیلی و شغلی که به طور سنتی در اختیار هندوها بوده است محروم هستند. با وجود همۀ این محدودیت‌ها، دادگاه عالی هند در برخی از پرونده‌های آزادی مذهبی از اقلیت‌ها دفاع می‌کند.

4. شاخص خشونت اجتماعی

در یافته‌های دیگری از تحقیق مؤسسۀ آماری پیو، در دهه‌های گذشته هند سطوح بسیار بالایی از خصومت‌های اجتماعی مرتبط با مذهب را تجربه کرده است، در واقع، از سال 2007 که این مطالعات آغاز شد این کشور به طور مداوم در شاخص خصومت اجتماعی سطح بسیار بالایی داشته است. بیشتر این خصومت‌ها به طور مستقیم علیه دالیت‌ها کاست پایین در هند صورت گرفته است.

اقلیت‌های مذهبی دیگر مثل بودایی‌ها، مسیحیان، مسلمانان و جین‌ها و سیک‌ها نیز مورد این گونه حملات واقع شده‌اند. در سال‌های اخیر موجی از حملات توسط گروه‌های پارتیزانی هندو علیه مسلمانان و دالیت‌هایی که در صنایع گوشت گاو، لبنیات و چرم فعالیت دارند صورت گرفته است. علاوه بر این، زنان دالیت قربانیان خشونت جنسی هستند که در کاست خودشان رواج دارد، البته زنان و دختران مسلمان نیز به دلیل دین‌شان مورد این‌گونه آزارها و حملات واقع می‌شوند.

5. تنش‌های فرقه‌ای

طولانی شدنِ تنش‌های فرقه‌ای در هند، میان پیروانِ مذاهب مختلف و کاست‌ها، جامعۀ هند را به ستوه آورده است. اکثر هندی‌ها دربارۀ اینگونه تنش‌ها ابراز نگرانی می‌کنند، از هر ده نفر هندی چهار نفرشان (حدود 34 درصد از مردم هند) می‌گویند «تنش‌های فرقه‌ای» در کشورشان مسئله‌ای بسیار جدی است. بسیاری دیگر از هندی‌ها تروریسم، فساد دولتی، فقدان فرصت‌های شغلی، تورم و مسائل دیگر را به عنوان مسائل مهم ملّی تلقی می‌کنند.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. حم کریمی عواطفی

    با سلام . مطلب جالب و دوست داشتنی و رمانتیکی از هند بود. بسیار زیبا و مثل رویاها. ولی متاسفانه هر رویای شیرین یک بیداری تلخ و بد موقع هم داره. در مورد آزادی بیان و صلح ادیان در هند میبایست به این نکته توجه داشت که این پرونده در هند کارش تمام شده و هند به یک جانی ِ بینظیر تبدیل شده ماشالا و در زجر کشی ادیان غیر هندویی بالاخص اسلامی ، آتش زنی، قطعه قطعه کردن با تبر به صورت زنده زنده ، و دیگر شگفتی های ابداعیش در نسل کشی، دست داعش رو بسته . به گونه ایکه تصاویر کشتار داعش در عراق و سوریه دیگر روانمان را برهم نمیریزد و این عَدَم ِ برهم ریختگی در روانمان از داعش، نیز از دیگر شگفتیهای وجودی هند است . با تشکر فراوان

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.