اختلاف مراجع در رؤیت هلال با چشم مسلح و غیرمسلح

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ روز اول شوال المکرم و عید سعید فطر است و در اقدامی کم‌مانند گزارش وضعیت استهلال در مناطق مختلف کشور را با چشم مسلح و غیرمسلح منتشر کرده است.

به گزارش دین‌آنلاین، ماجرای رؤیت هلال که به رمضان و ماه شوال اختصاص ندارد و در ماه‌های دیگر مانند ذوالحجه نیز اهمیت شرعی دارد همیشه با طرح مبنای فقهی فقیهان و اصل مسئله نحوه تحقق رؤیت جنجالی می‌شود.

امسال دفتر رهبری در اقدامی کم‌مانند گزارش رصد تیم فنی مأمور خود را منتشر کرد و با وجود آنکه رهبر انقلاب از نظر مبنا، رؤیت با چشم مسلح و ابزار رصد را کافی می‌داند به گزارشی از رؤیت بدون چشم مسلح در یک مورد نیز پرداخت.

همچنین در گزارش‌هایی که از سوی دفاتر دیگر مراجع منتشر شد آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله صافی گلپایگانی، آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله جوادی آملی که در مبنا رؤیت با چشم مسلح را معتبر نمی‌دانند روز جمعه 25 خرداد 97 را اول شوال اعلام کردند.

بااین حال دو مرجع حاضر در ایران و عراق، روز جمعه را متمم روزهای رمضان اعلام کردند که سبب شد عید فطر امسال نیز چون بسیاری از اعیاد در سالهای اخیر بدون وحدت و یکدستی همه شیعیان برگزار شود. حتی در گزارش منتشر شده از سوی دفتر آیت‌الله سیستانی آمده است: «با توجه به اینکه رؤیت هلال ماه شوال بعد از غروب امروز پنجشنبه ٢٩ ماه مبارک رمضان با چشم غیرمسلح ثابت نشده است…»

باوجود این، جالب توجه است که دفتر بیوت مراجع مختلف که روز جمعه را عید اعلام کردند در مبنا و نظر همسان آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله شبیری زنجانی می‌اندیشند.

با توجه به آنکه اثبات رؤیت هلال امری تقلیدی نیست و از سویی در نزد برخی از مراجع که نظر یکسانی با آیت‌الله سیستانی و شبیری زنجانی دارند ماه شوال بدون چشم مسلح در مناطقی از ایران دیده شده باید دید چرا مقلدان مراجع گوناگون، ماه شوال امسال را نمی‌توانند در کنار یکدیگر و در کی روز برگزار کنند و نماز عید را برگزار کنند؟  

این در حالی است که در اکثر سالیان گذشته، اختلاف‌نظرهای دفاتر و بیوت مراجع در اعلام روز اول شوال، بیشتر به مبنای نظری آنان برمی‌گشته که رؤیت با چشم مسلح را معتبر نمی ‌دانستند ولی امسال که از هر دو طیف قائل به رؤیت شده‌اند اختلاف در اعلام روز عید شگفت‌انگیز تلقی می‌گردد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.