پشت پرده انفجار بیروت از نگاه روزنامه اسرائیلی

“عربستان سعودی یکی از گروههای افراطی را مأمور کرده بود تا روز گذشته در منطقه ضاحیه جنوب بیروت بمب بگذارد.” این گزارشی است که روزنامه اسرائیلی می دهد تا مسئول انفجار بیروت را سعودی بخواند، نه اسرائیلی.

هر آسیبی که به مردم و شیعیان بیروت برسد کسی تردید ندارد که باید دست یک اسرائیلی در کار باشد. چندی است اما پس از اغتشاشهای صورت پذیرفته در سوریه کسانی خواسته اند نشان دهند حالا دیگر مسلمانان هم به جان هم افتاده اند و درگیر جنگ بین مذهبی شده اند. از این رو روزنامه ای نوشته: “عربستان سعودی یکی از گروههای افراطی را مأمور کرده بود تا روز گذشته در منطقه ضاحیه جنوب بیروت بمب بگذارد.”

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در گزارشی نوشت: از یاد نباید برد که گروههای افراطی اسلامگرا همواره مسبب اکثر انفجارهای لبنان و سوریه بوده اند.

این گزارش حتی شاهزاده “بندر بن سلطان” سفیر سابق عربستان در امریکا و رئیس فعلی دستگاه اطلاعاتی عربستان را مسئول هدایت این گروههای افراطی خوانده که در نظر دارند شیعیان را در جهان عرب تضعیف کنند.

یدیعوت آحارونوت در ادامه به روابط خارجی شاهزاده بندر اشاره کرده و می نویسد: دروازه های دولتی بسیاری از کشورهای غربی برای وی باز است. شاهزاده بندر با استفاده از پولهای هنگفت، عناصر مسلح و تسلیحات را در اختیار گروههای سلفی در اراضی سوریه می گذارد.

این در حالی است که نخست وزیر پیشین لبنان، اسرائیل را عامل انفجار تروریستی امروز در جنوب بیروت نامید و آن را به تلاش برای تشدید اختلافات شیعه و سنی در لبنان متهم کرد.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، سعد حریری در بیانیه ای اعلام کرد: این انفجار مستلزم سطح بسیار بالایی از آگاهی و هشیاری در میان مردم لبنان در مواجهه با خطراتی است که این کشور و کل منطقه را محاصره کرده اند بخصوص تلاش های اسرائیل برای به بحران کشاندن لبنان از طریق حملات تروریستی.

وی افزود: بعد از حمله تروریستی جنوب بیروت، مردم لبنان فقط باید مراتب خشم و نفرت خود را از این جنایت که هدف آن یک منطقه شلوغ بود، اعلام کند.
در انفجار امروز بیش از 50 نفر زخمی شدند.

سعدی حریری تاکید کرد: من قویا این انفجار را که افراد غیرنظامی را هدف قرار داد، محکوم می کنم.

وی افزود، این انفجار می تواند شوکی باشد برای مردم لبنان تا با هم به یک اجماع ملی برسند و بتوانند با کمک هم از بحران خارج شوند و درگیر جنگ داخلی نشوند و ثبات ملی را در الویت خود قرار دهند.

وی خواستار تحقیقات درباره این انفجار شد و از رهبران سیاسی خواست تا مسئولیت وخامت شرایط امنیتی لبنان را برعهده بگیرند.

 

“عربستان سعودی یکی از گروههای افراطی را مأمور کرده بود تا روز گذشته در منطقه ضاحیه جنوب بیروت بمب بگذارد.” این گزارشی است که روزنامه اسرائیلی می دهد تا مسئول انفجار بیروت را سعودی بخواند، نه اسرائیلی.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.