هشداری درباره کودک‌آزاری‌های مرتبط با جادوگری و جن‌گیری در بریتانیا

دولت بریتانیا هشدار داده است که در این کشور هزاران کودک به خاطر آن که بستگانشان تصوّر می‌کنند آنها جادوگر یا جن‌زده هستند مورد خشونت واقع می‌شوند و حتّی جان خود را در این راستا از دست می‌دهند. کارشناسان بیم دارند که اگر بلافاصله جلوی سوءاستفاده‌هایی که به نام دین و دیانت از کودکان صورت می‌گیرد گرفته نشود، علاوه بر کودکانی مثل کریستی بامو و عایشه علی، کودکان دیگری نیز کشته شوند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از ایندیپندنت، آمار دولت بریتانیا نشان می‌دهد که جادوگری و جن‌گیری موجب مورد سوءاستفاده قرار گرفتن دست‌کم 1500 کودک ظرف یک سال در این کشور شده است.

بازرس الن دیویس دراین‌باره می‌گوید: "چنین اعتقاداتی واقعیت دارد و گاهی مردم در این رابطه بسیار افراطی عمل می‌کنند که به مرگ کودکان منجر می‌شود. چند راه وجود دارد که بزرگسالان تلاش می‌کنند از آن طریق کودک را از شرّ شیطانی که گمان می‌کنند به وجود او رسوخ کرده است نجات دهند. سوزاندن، بریدن، خفه کردن، غرق کردن یا گرسنگی دادن تا سر حدّ مرگ و کتک زدن چند نمونه از این روش‌ها هستند."

در نتیجۀ سوءرفتارهای وحشتناکی که سرپرستان کودکان به خاطر اعتقاد به جن‌زده یا جادوگر بودن آنها با ایشان انجام دادند، چندین کودک در بریتانیا جان خود را از دست داده‌اند؛ از جمله دختربچه‌ای هشت ساله که مورد شکنجه قرار گرفت و پسربچه‌ای 15 ساله که در طیّ پروسۀ جن‌گیری در آب غرق و خفه شد.

هر بار که چنین اتفاقاتی رخ داد، همه بر آن شدند کاری انجام دهند، اما خیلی زود ماجرا به فراموشی سپرده شد. اکنون فعّالان در تلاشند تا آگاهی‌ها را در میان مسئولین خدمات اجتماعی، معلّمان، مأموران پلیس و دیگر مسئولین افزایش دهند.

دکتر لیزا اوکلی، رئیس «کارگروه سوءرفتارهای مذهبی و اعتقادی با کودکان» می‌گوید: "ما از وقوع چنین اتفاقاتی باخبریم، لذا می‌خواهیم دست به کار شویم تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم" این خشونت‌ها از نظام اعتقادیِ مردم ریشه می‌گیرد؛ آنها معتقدند کاری که انجام می‌دهند برای کودک هم خوب است.

مواردی در سراسر مناطق بریتانیا و در میان ادیان و جوامع مختلف مشاهده شده است، اما نظرسنجی‌ای که بر روی بیش از 1300 معلم، مددکار اجتماعی، مأمور پلیس و پزشک صورت گرفت نشان داد که تنها در یک سوم موارد می‌توان ردپای خشونت را مشاهده کرد.

پژوهش‌های کارگروه حاکی از آن بود که تنها نیمی از پاسخ‌دهندگان می‌دانستند که چطور باید واکنش مناسبی نشان دهند و یک چهارم آنها نیز در این رابطه آموزش دیده بودند.

بازرس دیویس هشدار داد که خشونت‌های مرتبط با جن و جادوگری از انظار مخفی است، زیرا مردم به‌درستی درکش نکرده‌اند. او گفت: "ما علائم را تشخیص نداده‌ایم، اطلاعات را با مردم به اشتراک نگذاشته‌ایم و اشخاص در معرض آسیب را شناسایی نکرده‌ایم."

اعتقاد به جادو و جن‌زدگی بسیار گسترده است. قربانیان چنین اعتقاداتی را می‌توان هم در میان مسلمانان دید، هم در میان مسیحیان. برای پی بردن به وسعت اعتقاد به جن‌گیری و امثالهم کافی است جستجویی در اینترنت کنیم. در بریتانیا افراد و مراکز بسیاری وجود دارند که پول می‌گیرند و جن‌گیری و کارهای مشابه را انجام می‌دهند؛ حتّی از طریق نرم‌افزار اسکایپ. وب‌سایت‌هایی هستند که مشکلاتی از افسردگی گرفته تا تجاوزات جنسی، مشکلات زن و شوهرها، مشکلات مالی و سلامتی را به مسائل ماوراءطبیعی ربط می‌دهند.

لیتن بارتولومیو، رئیس «مرکز ملی مبارزه با ختنۀ دختران» می‌گوید تفکّری که در پس این قبیل آزار و اذیت‌های کودکان وجود دارد آن است که موجود شریری جسم کودک را تسخیر کرده و خود کودک دیگر در کالبدش حضور ندارد. در حالی که باید قبل از دست بردن به اعمال خشونت‌آمیز، روش‌های امنی مثل استمداد از دعا و روزه یا همراه داشتن طلسم یا تعویذها را امتحان کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد معمولاً کودکان به خاطر متفاوت بودنشان به جن‌زدگی یا جادوگر بودن متّهم می‌شوند؛ تفاوت‌هایی مثل دوقلو بودن، زالی، اختلالات روانی، صرع، شب‌ادراری، خواب‌گردی، نافرمانی یا حتّی تیزهوش و پراستعداد بودن.

به گفتۀ بازرس دیویس، اعتقاداتی که در پس این خشونت‌ها وجود دارد بسیار گسترده‌تر از چیزی است که اکثر ما فکر می‌کنیم و ما در اینجا می‌خواهیم جلوی این قبیل جنایت‌ها علیه کودکان گرفته شود و نخستین کاری که باید انجام دهیم افزایش سطح آگاهی‌ها و همچنین مورد آموزش قرار دادن واسطه‌هایی مثل نیروهای پلیس، مددکاران اجتماعی، معلّمان و کارشناسان بهداشت است تا بتوانند علایم هشداردهنده را تشخیص دهند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.