مدارای مذهبی در کوبا

در شهر هاوانا پایتخت کوبا جوامع مذهبی مختلفی زندگی می‌کنند. پس از انقلاب کوبا در سال 1959، فعالیت‌های مذهبی در این کشورِ جزیره‌ای ابتدا آماج مخالفت‌ها قرار گرفت، اما مدّتی بعد دولت کوبا رویکرد تساهل‌آمیز و آشتی‌جویانه‌ای نسبت به ادیان و مذاهب مختلف اتّخاذ کرد؛ به طوری که امروز این کشور میزبان طیف گسترده‌ای از ادیان گوناگون است.
بعضی از کوبایی‌ها معتقدند که وحدت مذهبی این کشور زاییدۀ عملکرد فیدل کاسترو، رئیس‌جمهور فقید کوبا است و در مقابل عدّه‌ای دیگر هیچ‌گاه سال‌ها آزار و اذیتی را که در دورۀ حکومت وی متحمّل شدند از خاطر نخواهند برد.

به گزارش ددین‌آنلاین، الجزیره یک سال پس از درگذشت کاسترو سفری به شهر هاوانا، پایتخت کوبا ترتیب داد تا جوامع مختلف مذهبی را که در این کشور در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند مورد بررسی قرار دهد.
 

فیدل بابانی یکی از تاریخ‌نویسان «کنیسۀ بیت شلوم» در مرکز شهر هاوانا است. این کنیسه در سال 1952 ساخته شد. حتی فیدل کاسترو نیز در چند سال اخیر در جشن‌های جامعۀ یهودیان شرکت می‌کرد.

یعقوب راهنمای مذهبیِ کنیسۀ «آدات اسرائیل»، تنها کنیسۀ ارتدوکس در کوبا است.
 

در این تصویر یکی از پدران کلیسای ارتدوکس یونانی در حال دعا و نیایش است. جمعیت پیروان این کلیسا در سال‌های گذشته افزایش یافته است. کلیسای ارتدوکس یونانی در نزدیکی گردشگاه ساحلی هاوانا واقع شده است.

کلیسای «نوسترا سنورا دا کازان» که یک کلیسای ارتدوکس روسی است در سال 2008 به عنوان یک بنای نمادین آغاز به کار کرد.

مسجد عبدالله در ماه ژوئیۀ 2015 افتتاح شد. در این مسجد مسلمانان هاوانا به نسخِ اسپانیایی قرآن دسترسی دارند. جمعیت مسلمانان در کوبا در حال افزایش است و در حال حاضر حدود نه هزار مسلمان در این جزیره زندگی می‌کنند.

امینه متولد کوباست و در همین کشور بزرگ شده است. از اسلام آوردن او سال‌ها می‌گذرد. امینه یکی از معدود زنانی است که در این جزیره نقاب بر چهره می‌زند.
 

میشل یک راهب ذن است که متولّی صومعۀ بوداییِ «ذن دوجو» در مرکز هاوانا است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.