ماه رمضان در کشورهای اسلامی منطقه آغاز شد

از آغازِ تشریع حکم روزه ماه رمضان شناسایی روز آغازین و روز پایانی در هر ماهِ صیام دل‌مشغولی فقها، حاکمان و مردم مسلمان بوده است.

ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی منطقه از امروز چهارشنبه آغاز شد. به گزارش شفقنا، در عراق،”با توجه به روئیت هلال شرعی ماه مبارک رمضان در شامگاه سه شنبه”، حضرات آیات سیستانی، سید محمد سعید حکیم، شیخ بشیر نجفی و شیخ اسحاق فیاض از مراجع تقلید نجف اشرف، چهارشنبه را اولین روز از ماه مبارک رمضان اعلام کردند. علمای بحرین نیز پس از بررسی‎های مختلف و تأیید روئیت هلال شرعی ماه مبارک رمضان، امروز را اولین روز ماه رمضان اعلام کردند. اوقاف اهل سنت و وزارت اقلیم کردستان عراق آغاز ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

لزوم تبعیت از نظر حاکم شرع یا مرجع تقلید جامع الشرایط در موضوع استهلال

تا هنگام تنظیم این خبر هنوز در ایران نتیجه قطعی استهلال اعلام نشده است. همزمان حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده، مسؤول ستاد ترویج احکام در گفت و گو با خبرگزاری رسا، حکم ولی فقیه در رویت هلال را قطعی دانست و گفت: «اگر حاکم شرع یا مرجع تقلید جامع الشرایطی حکم بر اثبات اول ماه کرد، تبعیت بر دیگران واجب و لازم است.» از آغازِ تشریع حکم روزه ماه رمضان شناسایی روز آغازین و روز پایانی در هر ماهِ صیام دل‌مشغولی فقها، حاکمان و مردم مسلمان بوده است. این حکم از همان آغاز پرسش‌های فراوانی را درباره چگونگی شناسایی آغاز و پایان‌ ماه در میان مومنان برانگیخته و البته پیامبر اکرم‌(ص) و امامان معصوم‌(ع) به آن پاسخ گفته‌اند و در دوره‌های بعد هم فقهای مسلمان با روش‌های اجتهادی به پرسش‌های نو ظهور پاسخ داده‌اند.

ایجاد کمیته های استهلال در پاکستان و هند با همکاری علمای شیعه و سنی

رییس مجمع غدیر شناسی هند هم از استهلال ماه مبارک رمضان با حضور علمای اهل سنت و شیعه در شهرهای بزرگ هند خبر داد. حجت الاسلام فرحت عباس جوادی نایب رییس مجمع علمای شیعه راولپندی پاکستان هم با بیان این که در این کشور کمیته‎ای مشترک شامل علمای اھل سنت و شیعه به رویت ماه رمضان می پردازند گفت: «پس از اثبات رویت ماه، کمیته های رویت هلال از طریق ائمه جماعت شهر و رسانه های عمومی به اطلاع مسلمانان پاکستان می رسانند.»

رئیس جمهور آغاز رمضان را به مسلمانان جهان تبریک گفت

همزمان دکتر محمود احمدی نژاد در پیام های جداگانه ای به پروفسور اکمل الدین احسان اوغلو و سران کشورهای اسلامی، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه سپاس و ستایش ذات اقدس احدیت به دولت ها و ملتهای مسلمان، اظهار امیدواری کرده تا در این ماه بزرگ، با بهره‌گیری از سنت حسنه ختمی مرتبت(ص) و آموزه‌های متعالی و رفیع دین مبین اسلام و کتاب وحی، بیش از پیش شاهد تحکیم پیوندهای وحدت و مودت میان همه ملل و گسترش صلح و امنیت پایدار جهانی و رفع ظلم و تبعیض از جهان باشیم. ماه مبارک رمضان در حالی آغاز شده است که کارشناسان دینی دفاتر مراجع تقلید در ماه مبارک رمضان با استفاده از روش زنده اینترنتی در پایگاه ارتباط شیعی (مدرسه فقاهت) پاسخ‌گوی پرسش‌های مقلدان هستند.

جشن رمضان در استانفورد انگلیس

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی، مسلمانان «استامفورد» هم رمضان را با بازگشایی مسجدی جدید جشن گرفتند.  مرکز اسلامی استامفورد نزدیک به 6 سال است که برای ساخت این مسجد جدید تلاش کرده است.  طلای حافظ، رییس هیأت مدیران مکز اسلامی استامفورد در این باره گفت: «این اولین مسجدی است که در منطقه «فرفیلد» افتتاح می شود تا مسلمانان این منطقه بتوانند از ماه رمضان امسال مامنی برای عبادت هایشان پیدا کنند.»  به گفته او اولین نماز جمعه این مسجد در اولین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار می شود.
از آغازِ تشریع حکم روزه ماه رمضان شناسایی روز آغازین و روز پایانی در هر ماهِ صیام دل‌مشغولی فقها، حاکمان و مردم مسلمان بوده است.لحظه شماری برای آغاز ماه بندگی

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.