شهرنشین‌ها وقتی برای دین ندارند

جنا کلارک مولوی

چندی پیش ادارۀ مرکزی آمار ایرلند آمار و ارقام حاصل از تازه‌ترین سرشماری این کشور را منتشر کرد. در اینجا نگاهی داریم بر تفاسیر دانشجویان ایرلندی از نتایج این آمار.

کایلی چیمبرز اهل شهر دونگال می‌گوید دین در زندگی روستانشین‌ها نقش پررنگ‌تری دارد؛ چراکه در این مناطق رویدادهای اجتماعی بیشتر است و روابط مردم با اعضای خانواده و دوستانشان حول محور کلیسا می‌چرخد.

آقای چیمبرز همچنین به افزایش تنوّع مذهبی در جامعۀ ایرلند اشاره می‌کند و می‌گوید به نظر من خوب است که در زندگی روزمرۀ خودمان با تنوّع مواجه باشیم. دلیل بروز این گوناگونی، مهاجرت خارجی‌ها به ایرلند است و از نظر من خوب است که با هم تلاقی فرهنگی داشته باشیم.

وقتی گفته شد 10 درصد مردم خود را فاقد دین معرّفی کرده‌اند، خانم کلورا هال اهل رینگسند از این موضوع تعجّبی نکرد. او می‌گوید در گروه دوستان و هم‌سن‌و‌سالان من همۀ ما بی‌دین هستیم، اما در فرم مدرسۀ کودکانمان در قسمت دین، جلوی «مذهب کاتولیک» تیک می‌زنیم. اما فقط اسماً کاتولیک هستیم، نه در عمل.

او می‌گوید که امیدوار است افزایش تعداد ادیان دیگر در کنار مذهب کاتولیک، به تغییراتی در برنامه‌ریزی سیاست عمومی منجر شود و بتوانیم شاهد تحوّلات مثبتی در برنامه‌ریزی مدارس باشیم.

ایان سندرز نیز از شنیدن خبر افزایش تعداد بی‌دین‌ها تعجّبی نکرد. او می‌گوید من فکر می‌کنم رویگردانی مردم از دین رویه‌ای عمومی است. امروزه مراسم‌های ازدواج و تشییع جنازه که در آنها مسئول اجرای مراسم یک اومانیست است مرسوم‌تر شده و افزایش یافته است.

وقتی از سندرز پرسیده شد نظرش دربارۀ دلیل اینکه متوسّط سنّ کاتولیک‌ها و پیروان کلیسای ایرلند بیش از متوسّط سنّ مسلمانان یا ارتدوکس‌هاست، پاسخ داد این به خاطر ورود مهاجران جوان به ایرلند است. مسلمانان و ارتدوکس‌ها و خانواده‌های جوانشان تقریباً تازه‌ به ایرلند مهاجرت کرده‌اند.

رویری اُسیوچرو اهل تریلی نیز احساس می‌کند که جوانان علاقه‌ای به دین ندارند. او می‌گوید: "من فکر می‌کنم که بسیاری از جوانان اهل دین و دیانت نیستند و به احتمال زیاد در کادر دین، گزینۀ بی‌دین را تیک زده‌اند." از نظر او به همین خاطر است که تعداد بی‌دین‌ها 73.6% افزایش داشته است و متوسّط سنّ کاتولیک‌ها و پیروان کلیسای ایرلند تا این اندازه در مقایسه با دیگران بالا رفته است.

طبق نتایج این سرشماری، مناطق شهرنشین دارای کمترین درصد کاتولیک‌ها بود و در مقابل مناطق روستانشین بیشترین تراکم کاتولیک‌ها را دارا بود. از نظر اُسیرچرو این موضوع منطقی است، چون آن طور که به نظر می رسد، مردم شهرها زمانی برای دین ندارند.

خانم روزالی انگلز اهل آلمان معتقد است رقم ده درصد برای تعداد جمعیت بی‌دین‌های ایرلند رقم کمی است، چراکه از نظر او از میان جمعیت دانشجویان دست‌کم نیمی از آنها بی‌دین هستند.

تریشا کوزاک اهل لیمریک معتقد است که جوانانی که پیرو ادیان دیگر هستند بیشتر از کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها به دین خود افتخار می‌کنند، خصوصاً به خاطر رسوایی‌هایی که کلیسای کاتولیک رومی در سال‌های اخیر داشته است. او می‌گوید خود من شخصاً قبلاً هر هفته به کلیسا می‌رفتم، اما حالا فقط در مراسم کریسمس شرکت می‌کنم. چون فکر می‌کنم کلیسا نهادی است که مرتکب خطاهای بسیاری شده است. کوزاک معتقد است که نتایج این سرشماری در آینده بر سیاست عمومی خصوصاً در عرصۀ آموزش تأثیر خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.