چه میزان از مردم امریکا دین را مشکل‌گشا می‌دانند؟

آرت سوئیفت

55درصد مردم امریکا معتقدند که دین مشکل‌گشای تمام یا اکثر مشکلاتی است که امروز با آن دست به گریبان هستیم. این درصد در طول زمان افت چشمگیری پیدا کرده، اما در طول یک سال و نیم گذشته نسبتاً ثابت بوده و در مقایسه با رکورد حداقلّیِ 51درصد در ماه مه 2015 افزایش داشته است.

به گزارش دین‌آنلاین، نتایج موجود بر مبنای نظرسنجی ارزشی-اعتقادی‌ای به دست آمده که مؤسسۀ گالوپ در تاریخ 3 الی 7 ماه مه 2017 آن را انجام داد.

در سال 1957 که سطح تعهّد مذهبی در ایالات متّحدۀ امریکا بیش از امروز بود، 82درصد مردم امریکا معتقد بودند که دین می‌تواند تمام یا اکثر مشکلات را حل کند. در سال 2002، 66درصد مردم امریکا چنین باوری داشتند. اما از آن زمان تا به امروز این رقم افت پیدا کرد و در ماه مه سال 2015 به پایین‌ترین رقم خود یعنی 51درصد رسید. اما از آن موقع به بعد، دیدگاه امریکایی‌ها در رابطه با توانایی دین در پاسخگویی به مشکلات بین 53 الی 55درصد ثابت مانده است. کلّیتِ این رویه با کاهش اعتقاد مردم به خدا و اقبال آنها به کلیسا همخوانی دارد.

در حال حاضر، 34درصد مردم امریکا معتقدند که دین دیگر کهنه و منسوخ شده است، در حالی که این رقم در سال 1957، تنها 7درصد بود.

میزان سرسپردگی و تعهّد مردم نسبت به دین با نگرش آنها مبنی بر مشکل‌گشا بودن دین مناسبت دارد. 85درصد از کسانی که هر هفته به کلیسا می‌روند معتقدند که دین حلّال مشکلات است، در حالی که تنها 33درصد از کسانی که به‌ندرت پا به کلیسا می‌گذارند چنین اعتقادی دارند.

71درصد پروتستان‌ها، 60درصد کاتولیک‌ها و 9درصد از کسانی که گرایش مذهبی خاصّی ندارند معتقدند که دین می‌تواند مشکلات را حل کند. گرایش‌های حزبی نیز در باور به این موضوع دخیل‌اند؛ 71درصد جمهوری‌خواهان و 47درصد دمکرات‌ها معتقدند که دین حلّال مشکلات است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.