دانشمندان: مرگ خوشایندتر از چیزی است که تصوّر می‌کنیم

آدام بولت

اکثر ما وقتی به این فکر می‌کنیم که روزی مرگ به سراغمان خواهد آمد، ترس و وحشت سراسر وجودمان را فرا می‌گیرد. اما براساس تحقیقاتی که به‌تازگی صورت گرفته، افرادی که در شرف مرگ هستند احساسات و وضعیتی بسیار بهتر از آنچه ما تصوّر می‌کنیم دارند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از تلگراف، پروفسور کرت گری، یکی از پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: "غالب ما وقتی خود را در شرف مرگ می‌یابیم، به غم و غصّه و وحشت فکر می‌کنیم. اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مرگ کمتر از آنچه ما فکر می‌کنیم ناراحتی‌آور و ترسناک است."

پژوهش پروفسور گری و همکارانش در نشریۀ «سایکولوجیکال ساینس» به انتشار رسیده است. آنها در این پژوهش پست‌های وبلاگ بیماران لاعلاجی را که مبتلا به سرطان و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بودند و همچنین جملات آخر زندانیان محکوم به اعدام را مورد بررسی قرار داده‌اند.

این جملات با جملات داوطلبانی که از آنها خواسته شده بود تصوّر کنند در شرف مرگ قرار دارند مقایسه شد. نتایج حاکی از آن بود که هر چه افراد به مرگ نزدیک‌تر بودند، معمولاً از جملات مثبت‌تری استفاده می‌کردند.

هم بیماران لاعلاج و هم زندانیان محکوم به اعدام بیشتر بر روی مسائلی مثل دین و خانواده تمرکز داشتند. پژوهشگران این طور تعبیر کردند که توجّه به خانواده و مسائل دینی می‌تواند به فرونشاندن حسّ نگرانی و اضطرابِ افراد در مواجهه با مرگ کمک کند.

پروفسور گری می‌گوید: "انسان به نحوی باورنکردنی (هم به لحاظ جسمانی و هم به لحاظ احساسی) خود را با شرایط تطبیق می‌دهد. ما انسان‌ها چه در شرف مرگ باشیم، چه نباشیم، زندگی روزمرّه‌مان را ادامه می‌دهیم. ما مرگ را یک اتّفاق دلتنگی‌آور و بی‌معنا تلقّی می‌کنیم، حال آن که آخرین پست‌های وبلاگ بیماران لاعلاج و آخرین جملات محکومان به اعدام مملوّ از عشق و همبستگی اجتماعی و معناست."

پژوهشگران می‌گویند در حال حاضر تلاش سیستم پزشکی ما بر این است تا حتّی‌الامکان مانع از مرگ شود و غالباً دلیل این ممانعت، دیدگاه منفی افراد نسبت به مرگ است. با توجّه به روایت‌های منفی فرهنگی که دربارۀ مرگ وجود دارد، اکراه افراد از مواجهۀ با مرگ امری بدیهی است. اما نتایج تحقیقات گویای آن است که مرگ مثبت‌تر از چیزی است که ما تصوّر می‌کنیم.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.