اجرای ترانه‌های پاپ در مراسم خاکسپاری گسترش یافته است

ده‌ها سال است که در مراسم‌های خاکسپاری در انگلیس، سرودهای سنّتی مذهبی مثل سرود «با من بمان» (Abide with Me) و «عیسی مسیح چوپان من است» (The Lord Is My Shepherd) خوانده می‌شود. اما این روزها شاهد آنیم که این سرودها دارند رفته‌رفته جای خود را به ترانه‌های شادتر و سکولاری می‌دهند! اخیراً مردم انگلیس شادی را نیز به مراسم سوگواری اضافه کرده‌اند و لذاست که اقبال آنها به ترانه‌خوانی و شعرخوانی افزایش پیدا کرده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از تلگراف، آلیسون کریک رئیس «انجمن ملّی مدیریت مراسم خاکسپاری» می‌گوید "مسلّم است که استفاده از موسیقی‌های عامه‌پسند در مراسم‌های خاکسپاری رایج‌تر شده است. امروز مراسم‌های‌ خاکسپاری هم مراسم وداع هستند، هم جشن بزرگداشت زندگی. مراسم‌ها رفته‌رفته سلیقه‌ای‌تر می‌شوند."

پژوهش صورت‌گرفته توسط شرکت بیمۀ «سان‌لایف» گویای آن است که امروز در 45درصد مراسم‌های خاکسپاری سرودهای مذهبی خوانده می‌شود و برگزاری مراسم‌های مذهبی در بیش از نیمی از خاکسپاری‌ها کاهش پیدا کرده است.

گروه‌های سنّیِ جوان‌تر بیشتر به پخش موسیقی‌های سکولاری علاقه‌مندند، حال آن که تنها 12درصد افراد بین 50 تا 54 سال و یک چهارم افراد بالای 65 سال مایل به انجام چنین کاری هستند.

خانم سندرا میلار، رئیس بخش «رویدادهای حیاتی» در کلیسای انگلستان می‌گوید: "شاید مردم خاطرات ناراحت‌کننده‌ای در رابطه با سرودهای مذهبی دارند، چون قبلاً آنها را در مراسم سوگواری خوانده‌اند. از طرف دیگر، امروز دیگر مردم عادت چندانی به خواندن ندارند و لذا بیشتر مایلند آهنگ‌های ضبط‌شده پخش شود."

تازگی بعضی از خدمات‌دهنده‌ها مراسم‌های خاکسپاری را به روش سکولاری و غیرمذهبی برگزار می‌کنند و لذاست که محبوبیت مراسم‌های کلیسا افت پیدا کرده است. اکنون در انگلستان از هر سه خاکسپاری، یک خاکسپاری در کلیسای انگلستان صورت می‌گیرد. به گفتۀ خانم میلار، یکی دیگر از دلایل کاهش اقبال به سرودهای مذهبی می‌تواند همین باشد.

مراسم‌هایی که در مرده‌سوزخانه‌ها برگزار می‌شوند معمولاً بازه محدودی دارند و لذا زمان موجود برای سرود خواندن نیز کمتر است.

پژوهش انجام‌شده همچنین حاکی از آن است که در 80درصد موارد مراسم‌ جشن بزرگداشت زندگی نیز برگزار شده است؛ این جشن شامل برنامه‌هایی مثل کنسرت، آتش‌بازی و پخش بادکنک می‌شود.

اما خانم میلار تذکّر می‌دهد که انتخاب موسیقی سکولاری همیشه برای کلیسا مناسب نیست و این نوع موسیقی‌ها بیشتر مناسب میهمانی هستند. باید مطمئن شویم که آن آهنگ تناسب لازم را با فضا دارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.