سیاست‌های اسلام‌ستیزانه در خدمت اهداف داعش

یوسف بن احمد العثیمین

طبق گزارش اف‌بی‌آی، مابین سال‌های 2001 تا 2015، 2545 مورد حادثۀ مرتبط با اسلام‌ستیزی در ایالات متّحده رخ داد و در سال 2015 اسلام‌ستیزی در امریکا 67درصد افزایش پیدا کرد. البته این اتّفاقات محدود به امریکا نیست، اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در کشورهای اروپایی نیز با افزایش مواجه بوده است.

اما عداوت‌ورزی با مسلمانان نمی‌تواند کمکی به امن‌تر شدنِ جهان کند. سه سال پیش کارشناسان جنگیِ داعش اقدام به از بین بردن «مناطق خاکستری» کردند؛ به این معنا که در جوامع غربی همزیستی مسالمت‌آمیز بین مسلمانان و غیرمسلمانان را هدف خود قرار دادند. ولیکن داعش نمی‌توانست به‌تنهایی چنین کاری کند و به همکاری جوامع غربی نیازمند بود. لذا با دست زدن به تروریسم و وحشی‌گری، به اسلام‌هراسی دامن زد تا موجب خصومتِ غرب با مسلمانان شریف و بی‌گناه شود.

اسلام‌هراسی موجب تحقّق یکی دیگر از اهداف داعش نیز می‌شود؛ به این ترتیب که روابط استراتژیک فیمابین جهان اسلام و غرب را تضعیف می‌سازد. وجود اتّحادهای قدرتمند در میان مناطقِ مختلف، چیزی است که بیش از همه داعش را در معرض خطر قرار می‌دهد. به همین خاطر است که اعضای شورای امنیت در سازمان ملل خواستار تقویت روابط فیمابین سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی شده‌اند.

نباید اجازه دهیم که اسلام‌هراسی بین مسلمانان و جهان غرب فاصله بیندازد. لذا خودِ جوامع و ملّت‌های مسلمان باید بیاموزند که چگونه با افراطی‌گری و تروریسم به مبارزه بپردازند. برای مثال، در همین راستا 39 کشورِ عضو سازمان همکاری اسلامی یک ائتلاف نظامیِ اسلامی برای مبارزه با تروریسم تشکیل داده‌اند. سازمان همکاری اسلامی به منظور مقابله با ایدئولوژیِ افراطی‌گری، مرکزی را تحت عنوان «مرکز گفتگو، صلح و تفاهم» راه‌اندازی کرده است که مسئولیت آن سلب مشروعیت از اندیشه‌های گروه‌هایی مثل داعش و بوکوحرام است.

دشمنی که ما با آن مواجهیم، براساس مسائل مذهبی، قومی یا حتّی ملّی قابل تعریف و شناسایی نیست. دشمنِ حقیقیِ ما همان احساس نفرت و اندیشه‌هایی هستند که می‌توانند چهرۀ واقعی خود را در پس آرمان‌های شریف پنهان کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.