پاپ یا ترامپ؛ کدام یک در کاهش آلام و بی‌تفاوتی موفق‌ترند؟

پاپ فرانسیس مظهر کلیسای کاتولیکی است که با «جهانی شدنِ بی‌تفاوتی» مبارزه می‌کند. اما از قضا ترامپ در تشویق کاتولیک‌ها برای پیوستن به این مبارزه موفّق‌تر از پاپ عمل کرده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری فاکس‌نیوز، پاپ فرانسیس همه‌گیر شدنِ بی‌تفاوتی را مورد نکوهش قرار داده و مخالفِ آن است که مردم دربرابر مشاهدۀ آلام دیگران بگویند «به من ربطی ندارد». او از هر یک از نواحی کاتولیک‌نشین اروپا درخواست کرده تا یکی از خانواده‌های پناهندگان را زیر پر و بال خود بگیرند و از مسئولان جامعه تقاضا کرده کاری کنند تا تمام شهروندان از شغل، تحصیلات و امکانات بهداشتی کافی برخوردار باشند. ظاهراً مردم جهان نیز دیدگاه پاپ را می‌پسندند. 87% کاتولیک‌های آمریکا دیدگاه مثبتی دربارۀ پاپ دارند، حال آن که میزان محبوبیت ترامپ تنها حدود 40% است.

باوجوداین، پاپ موفّق نشده است از این محبوبیت نتیجۀ ملموسی به دست آورد. متأسفانه درخواست پاپ برای حمایت از پناهندگان با بازخورد چندانی مواجه نشده است. اما در مورد ترامپ این گونه نبوده؛ به محض این که کابینۀ ترامپ قوانین جدید مهاجرتی را اعلام کرد، نهادهای کلیسای کاتولیک واکنش نشان دادند و خود را با قوانین جدید همگام ساختند. از طرف دیگر، طرحی که ترامپ برای تأمین خدمات درمانی برای قشر کم‌بضاعت و ناتوان ارائه داد با اقبال چشمگیر جامعۀ کاتولیک مواجه شد.

لذا می‌بینیم که ترامپ بیش از پاپ در تشویق و ترغیب کاتولیک‌ها به همکاری با خود موفّق بوده است و کاتولیک‌های لیبرال و محافظه‌کار در عمل به درخواست‌های وی با هم همکاری داشته‌اند.

امروز کلیسای کاتولیک با مشکلات فراوانی روبه‌رو است که برطرف شدن آنها سخت مستلزم برقراری اتّحاد میان کاتولیک‌ها است؛ یعنی همان کاری که پاپ فرانسیس موفّق به انجام آن نشده است. اما در مقابل می‌توان گفت ترامپ توانسته است دست‌کم گام نخست را بردارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.