اعتراض زنان اسرائیل در برابر تندروهای مذهبی

یهودیان فوق ‌ارتدکس با سخت‌گیری‌های خود زنان را از حقّ حرف زدن در مراسم‌های خاکسپاری و نیایش‌های عمومی محروم ساخته‌ و از حضور و فعالیت آنان در عرصۀ رادیو ممانعت به عمل آورده‌اند. حال زنان معترض اسرائیل دست به تجمّع و تظاهرات اعتراض‌آمیز زده‌اند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، میان زنان اسرائیل و تندروهای مذهبیِ جسور و پرمدّعا، کشمکش و درگیری بر سر نقش و حقوق زنان در جامعه همچنان ادامه دارد.
 

طیّ دهۀ گذشته در اقصی‌نقاط اسرائیل زنان از ورود به بعضی از اتوبوس‌ها منع شده‌اند، از حقّ حرف زدن در قبرستان‌ها محروم شده‌اند، حقّ عبور از پیاده‌روها از آنها سلب شده، به خاطر انتخاب لباس خود مورد حملۀ فیزیکی قرار گرفته‌اند، از روزنامه‌ها و مجلّات حذف شده و از رادیو و تلویزیون و تصاویر خبری کنار گذاشته شده‌اند.

این کشمکش‌ها به خاطر مخالفت بسیاری از یهودیان فوق ارتدکس با اختلاط زنان و مردان در اماکن عمومی و بازنمایی تصاویر آنها در انظار عمومی است؛ از حضور در تبلیغات گرفته تا انتشار تصاویر آنها در اخبار یا کتاب‌ها.

زنان نیز با متوسّل شدن به نظام قدرتمند حقوقی اسرائیل و پافشاری بر این که جداسازی جنسیتی عملی غیرقانونی است، نسبت به تلاش‌های صورت‌گرفته برای محدودسازی نقش اجتماعی و حضور فیزیکی‌شان واکنش نشان داده‌اند.
دولت و مردم حامی حقوق زنان هستند، اما متأسفانه در اسرائیل دین و دولت ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و لذا سیاستمداران فوق‌ ارتدکس از قدرت و اختیارات بسیاری برخوردار هستند.

البته گاهی اوقات نیز این محدودیت‌ها به خاطر انتخاب سلیقه‌ای بعضی افراد و شرکت‌ها است و دادگاه‌ها نمی‌توانند برای انتخاب‌های سلیقه‌ای تعیین تکلیف کنند و حکمی صادر نمایند. برای مثال بعضی شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند در تبلیغات خود به‌کلّی زنان را حذف کنند. البته معمولاً چنین شرکت‌های (حتّی شرکت‌های بزرگی مثل ایکیا) مدّعی‌اند که عملکرد آنها مطابق تقاضای بازار و جامعه است.

به گفتۀ یکی از زنان معترض، این تبعیض‌ها و محدودیت‌ها در حال افزایش است و می‌تواند تأثیراتی منفی بر زندگی زنان اسرائیل به دنبال داشته باشد. این در حالی است که بنا به گزارش ادارۀ مرکزی آمار اسرائیل، جمعیت اسرائیلیان فوق ارتدکس که یک دهم جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند، به‌سرعت رو به افزایش است. طبق پیش‌بینی‌ها، ظرف چهل سال آتی یک ششم مردم اسرائیل فوق ‌ارتدکس خواهند بود. یهودیان هاردی ارتدکس افراطی از فرامین تورات تبعیت می‌کنند، اما ظرف پنجاه سال گذشته مقرّراتی بر آنها حاکم شده که هیچ جایی در تورات ندارد. ممنوعیت به نمایش درآمدن تصاویر زنان و دختران نیز یکی از این بدعت‌ها است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.