ترامپ و مشاورین او مسلمانان را دشمن مدرنیته تصویر کرده‌اند

ترامپ و دار و دسته‌اش معتقدند که امریکا باید با اسلام بجنگند و آن را از پای درآورد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، اگر ترامپ نیروهای امریکایی را روانۀ یک کشور مسلمان کند، مقصود او از این کار اشاعۀ دموکراسی و بازارهای آزاد نخواهد بود. دغدغۀ ترامپ و دستیارانش پیشرفت مسلمانان نیست. بلکه آنها نگران هشدارهایی هستند که نظریه‌پرداز توطئه، آقای فرانک گافنی داده است. گافنی معتقد است که شهروندان مسلمان امریکا دارند مثل موریانه جامعۀ مدنی امریکا را از داخل می‌خورند و پوک می‌کنند و زمینه را برای جهاد مهیا می‌سازند.
پس از واقعۀ یازده سپتامبر، جورج بوش رئیس‌جمهور وقت امریکا اعلام جنگ با «دین اسلام» نکرد؛ بوش تروریسم را محکوم ساخت، نه اسلام را. باراک اوباما، آنگلا مرکل و دیگر رهبران غربی نیز اسلام را مسبّب مشکلات ندانستند. حال شانزده سال از یازده سپتامبر می‌گذرد و مستأجر جدید کاخ‌سفید درصدد جنگ با اسلام برآمده است. او در کمپین انتخاباتی خود با اشاره به اوباما و کلینتون گفت: "کسی که نتواند نام دشمن‌مان را بر زبان بیاورد، فرد مناسبی برای رهبری این کشور نیست. نام دشمن ما اسلام رادیکال است".

ترس و انزجار از اسلام به اصل و اساس پوپولیسمی تبدیل شده است که در دو سوی اقیانوس اطلس شاهد آنیم؛ اقدامات اسلام‌ستیزانۀ خیرت ویلدرس در هلند مشتی از این خروار است. پیشتر مایکل فلین مشاور سابق ترامپ اظهار داشت: "منطقی است که از مسلمانان بترسیم… مسیحیت در اروپا رو به افول است و اسلام رو به پیشرفت".

این فکر که رابطۀ اسلام و غرب «برخورد تمدّن‌ها» است، برای نخستین بار در سال 1957 توسط برنارد لوئیس شرق‌شناس بریتانیایی مطرح شد. امروز به‌خوبی می‌توان نتیجۀ منطقی تز لوئیس را مشاهده کرد؛ این که سرانجام یکی از طرفین مبارزه بر دیگری غلبه خواهد کرد و خبری از آشتی و اتّحاد نخواهد بود. نه فقط جهادگرایان، بلکه همۀ مسلمانان در برابر ارزش‌های تمدّن مدرن مقاومت می‌کنند و طبق این منطق، تمدّنی که با مدرنیته سرجنگ داشته باشد، قطعاً دشمن امریکا به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.