فتوای شورای اسلامی اندونزی برضدّ اشاعۀ اخبار کذب

عالی‌ترین شورای روحانیان مسلمان اندونزی درصدد صدور فتوایی برضدّ اشاعۀ اخبار کذب است. کشور اندونزی دارای یکی از بیشترین تعداد کاربران فیسبوک و توئیتر و بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان است و این نگرانی فزاینده وجود دارد که اخبار کذب به تنش‌های مذهبی و قومی این کشور دامن بزند.

به گزارش دین آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، معروف امین، رئیس «شورای علمای اندونزی» اظهار داشت: "فتوا در اسرع وقت صادر خواهد شد، چراکه ما در وضعیت نگران‌کننده‌ای به سر می‌بریم."
 
امیدِ آن وجود دارد که با صدور این فتوا، مسلمانان بیش از این فریب اخبار دروغین را نخورند. البته شورای علما یک هیئت دولتی یا قانون‌گذاری نیست و فتواهای آن از الزام حقوقی برخوردار نیستند.

سال گذشته فیلمی ویدئویی از فرماندار جاکارتا، آقای باسوکی تجاهاجا پورناما معروف به آهوک در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن سخنان فرماندار به غلط زیرنویس شده بود و این طور به نظر آمده بود که وی به قرآن توهین کرده است. حال آن که پورناما در آن فیلم مشغول صحبت کردن دربارۀ استفادۀ رقبای خود از قرآن در کمپین‌های سیاسی است.

جوکو ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی بارها از کاربران رسانه‌های اجتماعی درخواست کرده است که از اشاعۀ اخبار دروغین خودداری کنند. حال دولت از گردانندگان رسانۀ عظیم اجتماعیِ فیسبوک دعوت به عمل آورده تا برای مبارزه با این مشکل به آنها دست همکاری بدهند.

شورا که متشکل از نمایندگان گروه‌های میانه‌رو و محافظه‌کار مسلمان اندونزی است، مرتباً فتواهایی صادر می‌کند که البته از تأثیر اندکی برخوردار هستند. سال گذشته نیز این شورا در راستای مبارزه با آلودگی هوا، فتوایی در تحریم سوزاندن گیاهان باقی‌مانده در مزارع صادر کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.