گرایش دینی رؤسای‌جمهور امریکا

براساس قانون‌اساسی ایالات متّحدۀ امریکا، اعمال هر گونه آزمون یا الزامِ دینی- مذهبی برای انتصاب مقامات دولتی قدغن است. با این حال، اکثر قریب به اتّفاق رؤسای‌جمهور این کشور مسیحی بوده‌ و تقریباً نیمی از آنها پیرو مسیحیت اپیسکوپالی یا پرسبیتری بوده‌اند.

به گزارش دین‌آنلاین، رئیس‌جمهور جدید امریکا یعنی دونالد ترامپ، نهمین رئیس‌جمهور پرسبیتری امریکا است. خاستگاه فرقۀ مسیحیت پرسبیتری انگلستان و اسکاتلند است. این فرقه از قرن هفدهم در امریکای شمالی رواج پیدا کرد.البته ترامپ دیگر به کلیسای پرسبیتری نمی‌رود، اما یک پرسبیتری بار آمده و خود را پرسبیتری می‌خواند و می‌گوید: «دین من دین فوق‌العاده‌ای است».

اولین پرسبیتری که به کاخ‌ سفید راه یافت اندرو جکسون و آخرین پرسبیتری (پیش از ترامپ) رونالد ریگان بود. جکسون و ریگان هر دو اصالتاً اسکاتلندی بودند. مادر ترامپ هم از اسکاتلند به ایالات متّحده مهاجرت کرده بود.

براساس یکی از پژوهش‌هایی که اخیراً توسط مؤسسۀ پیو انجام شده است، گرایش دینی رئیس‌جمهور برای بسیاری از مردم امریکا موضوعی حائز اهمّیت است. برای نیمی از مردم امریکا مهم است که رئیس‌جمهورشان هم‌دین خودشان باشند. چهل درصد امریکایی‌ها معتقدند که رهبران سیاسی آنها به اندازۀ کافی به گفتگو دربارۀ مسائل مذهبی نمی‌پردازند.
یک‌چهارم رؤسای‌جمهور امریکا (از جمله جورج واشنگتن و فرانکلین روزولت) عضو کلیسای اپیسکوپالی بوده‌اند. در مرتبۀ سوم نیز یونیتارین‌ها و تعمیدیون (از جمله بیل کلینتون و هری ترومن) قرار دارند.

با این که مذهب کاتولیک رومی از دیرباز بزرگ‌ترین فرقۀ مذهبی امریکا بوده، جان اف کندی تنها رئیس‌جمهور کاتولیک امریکا است. دو تن از رؤسای‌جمهور معروف امریکا نیز پیرو هیچ دین رسمی‌ای نبوده‌اند. اولینِ آنها جفرسون است که در جوانی اعتقاد خود به مسیحیت ارتدوکس را از دست داد، اما همچنان به وجود خدایی غیرشخصی به عنوان خالق عالم اعتقاد داشت. معروف است که جفرسون اصلاحاتی در عهد جدید انجام داد و تمام اشارات به معجزات را از کتاب حذف کرد. نفر دوم نیز لینکولن است که هیچ‌وقت عضو هیچ کلیسایی نشد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.