موعظه‌ای که ترامپ پیش از مراسم تحلیف شنید

صبح روز جمعه، پیش از مراسم تحلیف، دونالد ترامپ به مواعظ یک کشیش باپتیست گوش سپرد که سابقۀ سخنرانی‌های آتشینی دربارۀ مسلمانان، مورمون‌ها و کاتولیک‌ها دارد. این کشیش که رابرت جفرس نام دارد، ترامپ را با نحمیا که به بازسازی اورشلیم کمک کرد مقایسه کرد.

جفرس گفت دهه‌ها بود که مردم اسرائیل به بردگی کشیده شده بودند و زیربنای کشور از هم پاشیده شده بود. اما خداوند یک سیاستمدار یا یک کشیش را برای نجات کشور انتخاب نکرد، بلکه در عوض یک سازنده را برای این رسالت برگزید. اولین گامی که نحمیا برای بازسازی کشور انجام داد این بود که دیواری دورتادور اورشلیم علم کرد تا شهروندان را در مقابل حملۀ دشمن محافظت کند.
جفرس در سخنرانی‌ای که در کلیسای اپیسکوپالی سنت جان ارائه داد گفت: "پس می‌بینیم که خدا با دیوار ساختن مخالف نیست". نحمیا اجازه نداد منتقدین او را از هدفش دور سازند، همان‌طور که اکنون نیز بعضی‌ها هنوز اعتقاد ندارند که ترامپ بتواند در برنامه‌اش موفّق شود. کار ترامپ نیز مهم‌تر از آنی است که بخواهد پاسخگوی منتقدین باشد. نحمیا با موانع مختلفی از جمله رکود اقتصادی، حملات تروریستی و دلسردی مردم مواجه بود، اما پایمردی نشان داد و پیروز شد.

بیلی گراهام همواره به رؤسای جمهور توصیه می‌کرد که دست به دعا بردارند و خیالشان راحت باشد، چون شمار کثیری از مردم دعاگویشان هستند.

سخنان جفرس در مقایسه با سخنرانی‌های کشیش‌های قبلی در روز تحلیف جنبۀ سیاسی‌تری داشت. وی در مواعظ خود تأکید کمتری بر مهربانی با مردم و تواضع دربرابر خداوند داشت و سخنانش بیشتر بر روی ساختنِ دیوار متمرکز بود.

جفرس پیشتر اظهار داشته بود که اوباما راه را برای دجّال هموار ساخته است، وی همچنین اسلام را دینی شرارت‌بار خوانده و گفته است که شیطان کلیسای کاتولیک را به انحراف کشیده است. این سخنان موجب برانگیخته شدن انتقادات بسیاری از کشیشان به سمت جفرس شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.