گزارش هافینگتن پست از واکنش‌های مخالفان انتصاب ترامپ

در واکنش به انتصاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا، شماری از مردم متدیّن آمریکا در روز شنبه در واشنگتن راهپیمایی می‌کنند. هدف از این حرکت تأکید بر انسانیت و انتقال پیام مقاومت و عزم مردم برای تعیین سرنوشت خویش است. آنها معتقدند حرکت عبادی باید به حرکتی انقلابی تبدیل شود و عواملی را که امید و بصیرت را خدشه‌دار می‌سازد از میان بردارد.

به گزارش دین آنلاین به نقل از هافینگتن پست، برای افراد متدیّن این ارزش‌ها بازتاب بعضی از اصول اعتقادات دینی است. ربی جوشوا هشل می‌گوید اگر عبادت و نیایش از قدرتِ براندازی برخوردار نباشد، دیگر معنایی نخواهد داشت. عبادت باید قدرت داشته باشد که قساوت، نفرت، فرصت‌طلبی و دروغ را از میان بردارد. حرکت عبادی باید به حرکتی انقلابی تبدیل شود و عواملی را که امید و بصیرت را خدشه‌دار می‌سازد از میان بردارد.

هزاران تن از پیروان ادیان مختلف و همچنین افراد بی‌دین در تظاهرات واشنگتن و شهرهای دیگر در اقصی‌نقاط جهان شرکت می‌کنند. اینها رهروِ راه تعداد بی‌شماری از فعالانی هستند که برقراری عدالت را سرلوحۀ ایمانِ خود قرار داده‌اند.

بخش دین هافینگتن‌پست از تعدادی از متدیّنان سؤال کرده است که به چه دلیل قصد دارند در تظاهرات شرکت کنند و مهم‌ترین دغدغۀ آنها در رابطه با چشم‌انداز ترامپ دربارۀ آمریکا چیست.

لاکپریت کاور (سیک): دفاع از حقوق بشر و عزّت و تنوّعِ انسانی با اصول آیین سیک هم‌راستا است. ما سیک‌ها معتقدیم که خداوند در درون همۀ ما وجود دارد. لذا باید صرف‌نظر از طبقه‌بندی‌های اجتماعی، در مسیر ساختن جامعه‌ای دلسوز و عدالت‌محور برای همگان به مبارزه بپردازیم. بنابراین شرکت در این تظاهرات و اظهار هم‌بستگی با محرومین و به حاشیه‌رانده‌شده‌ها وظیفۀ معنوی من است. آنچه بیش از همه من را دربارۀ ترامپ نگران می‌کند لفاظی‌های نفرت‌آمیز او و دشمن‌سازیِ او از اقلیت‌ها است.

ادینا لکوویچ (مسلمان): تلاش در جهت برقراری عدالت جنسیتی و آزادی زنان چیزی است که از روزهای نخستین ظهور اسلام، شاهد تأکید این دین بر آن بوده‌ایم. دینمان ما را ملزم می‌سازد که گرد هم آییم و دست‌در‌دست یکدیگر برای آزادی خود به مبارزه بپردازیم. ترامپ اصل و اساس دمکراسی و ارزش‌های قانون اساسی را موردتهدید قرار داده است.

کشیش لری گرینفیلد (مسیحی): آزادی و برابری انسان‌ها از اهمیت خاصّی در حیات دینی و مدنی برخوردار است و تحقیر زنان، مسلمانان و امثال این گروه‌ها توسط ترامپ نگران‌کننده‌ترین عملکرد وی است.

جوزف جیندی (یهودی): من به سهم خود تلاش می‌کنم تا یهودیت و جامعۀ یهودی را به گونه‌ای بسازم که حامی آزادی همۀ مردم باشد. یهودیت می‌گوید انسان‌ها در تصویر خدا خلق شده‌اند و لذا سزاوار عزّت و احترامی نامتناهی هستند. جامعۀ یهودیان حامی حقوق زنان و حقوق همۀ انسان‌ها است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.