افزایش نرخ مهاجرت یهودیان اروپا به مقصد اسرائیل

بنا به گزارش «مؤسسۀ پژوهشی سیاست‌های یهودی»، شمار فزاینده‌ای از یهودیان در حال ترک کشورهای اروپایی به مقصد اسرائیل هستند. البته این آمار و ارقام قابل‌مقایسه با شماری که در گذشته به خاطر آزار و اذیت‌ها یا آشوب‌های سیاسی از اسرائیل مهاجرت کردند (exodus) نیست.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، جاناتان بوید(Jonathan Boyd)، مدیر عامل مؤسسۀ پژوهشی سیاست‌های یهودی می‌گوید: "هیچ‌گونه شواهدی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم دوباره شاهد یک مهاجرت عظیم (exodus) در میان یهودیان هستیم، البته تعداد یهودیانی که ظرف چند سال گذشته بعضی از کشورها (به‌ویژه فرانسه) را به مقصد اسرائیل ترک کرده‌اند بی‌سابقه بوده است… روشن است که در بعضی نقاط اروپا یهودیان واقعاً نگران آیندۀ خود هستند و به احتمال زیاد دلیل این نگرانی یهودی‌ستیزی است. اما این نگرانی‌ها به‌هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با دهه‌های 1930 و 1940 که مملو از استرس و اضطراب بود نیست."

در پژوهش شش کشور اروپایی مورد بررسی قرار گرفته است و می‌توان گفت تقریباً هفتاد درصد یهودیان اروپا در این شش کشور زندگی می‌کنند؛ فرانسه، بلژیک، آلمان، ایتالیا، سوئد و بریتانیا. نتیجۀ بررسی آن بود که شمار یهودیانی که از این کشورها (به‌ویژه از فرانسه، بلژیک و ایتالیا) به مقصد اسرائیل مهاجرت کرده‌اند افزایش یافته است.

اروپا دستخوش یک تحوّل چشمگیرِ جمعیتی شده است؛ مهاجران از خاورمیانه، آفریقای شمالی و جنوب آسیا رهسپار اروپا شده‌اند و این موضوع پیامدهای خاصّی برای فرهنگ و سیاست اروپا دربردارد. به خاطر همین تحوّل جمعیتی و سیاسی است که جوامع یهودی سعی دارند تکلیف خود را در این میان روشن سازند. برای اکثر یهودیان پذیرش تحوّلات کار دشواری است. هنوز هم خاطرۀ تلخ هولوکاست از یاد یهودیان نرفته است. این رویداد به یهودیان و دیگران یاد داد که وقتی پای یک اقلیت کوچک و آسیب‌پذیر به یک تعارض نظامی با انگیزۀ ایدئولوژیکی کشانده می‌شود، همواره احتمال بروز یک فاجعه وجود خواهد داشت.

دو سال پیش پیرو حملات تروریستی پاریس و کپنهاگ، بنیامین نتانیاهو از یهودیان اروپا خواست تا همگی به اسرائیل مهاجرت کنند. اما سیاستمداران اروپایی از یهودیان خواسته‌اند تا در اروپا بمانند، چراکه تروریسم دلیل خوبی برای مهاجرت نیست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.